Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Αντιστοιχα,

οταν εχουμε αλλαγης χρησης απο ισογεια αποθηκη που μετραει στο Σ.Δ. σε χωρο κυριας χρήσης(κουζινα)

πως δηλωνεται??

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντιστοιχα,

οταν εχουμε αλλαγης χρησης απο ισογεια αποθηκη που μετραει στο Σ.Δ. σε χωρο κυριας χρήσης(κουζινα)

πως δηλωνεται??

 

ΥΔΚΧ

Link to comment
Share on other sites

Δυόροφο κτίριο έχει αλλαγές στο Φ.Ο. στον 1ο όροφο (δεν έχει κατασκευασθεί η πλάκα Ο.Σ. που προβλεπόταν και αντ' αυτής έχει κατασκευασθεί μεταλλική στέγη, επίσης δεν έχουν κατασκευασθεί και τα εσωτερικά υποστηλώματα του ορόφου).

Πως υπολογίζεται αυτή η παράβαση?

Θα τον έβαζα όλο τον όροφο αυθαίρετο επειδή δεν έχει τηρηθεί η στατική μελέτη.Δες όμως αν μπορεί να νομιμοποιηθεί (με νέα στατική μελέτη)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Σε αυτήτην περίπτωση που πράγματι μπορεί να γίνει θέλω να ρωτήσω το εξής ;

Η διαδικασία για να ηλεκτροδοτηθεί ο όροφος (το ισόγειο είναι ανεξάρτητο και έχει παρει ρεύμα) ποια είναι?

Πρέπει πρώτα να γίνει η νομιμοποίηση και μετά να ηλεκτροδοτηθεί (με ελεγκτές κλπ) ή με την πληρωμή του παραβόλου μπορεί να πάρει ρεύμα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

Σε μεζονέτα έγιναν αυθαίρετες κατασκευές ημιυπόγειων αποθηκών σε συνέχεια της ημιυπόγειας αποθήκης που φαίνεται στην άδεια. Είναι πραγματικά αποθήκες και πραγματικά ημιυπόγειες, ούτε ξεμπαζώματα ούτε τίποτα.

Σαν συνολικό εμβαδό είναι 140τμ, με Επιτρ. Δόμηση 200τμ, δηλαδή στο 50-100% της επιτρεπόμενης δόμησης.

Σε αυτήν την περίπτωση, που μιλάμε για χώρους που δε θα μετρούσαν στο συντελεστή δόμησης, το πρόστιμο θα επιβαρυνθεί με το 1.3 για το ποσοστό της συνολικής επιφάνειας των νέων χώρων??

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Σε ισόγειο με φέρουσα τοιχοποιία με άδεια του 1999 το περίγραμμα έπρεπε να έχει διαστάσεις βάσει αδείας 11.00 / 5.70 / 7.40 / 2.80 / 3.60 / 8.50 και εμβαδόν 72.78τ.μ.

Αντ' αυτού στην πραγματικότητα έχει διαστάσεις 11.40 / 5.65 / 7.30 / 2.50 / 4.00 / 7.55 και εμβαδόν 70.80τ.μ..

Θέλω να τακτοποιήσω αυθαίρετο Α όροφο και αυθαίρετο υπόγειο.

Τι πρέπει να κάνω με τις διαφορές στο περίγραμμα και στο εμβαδόν του ισογείου;

Θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σας γιατί τα έχω παίξει!

Link to comment
Share on other sites

Θα εκτιμούσα μια γνώμη για την εξής περίπτωση που μου έτυχε..

 

Σε οικόπεδο εν μέρει εντός οικισμού εν μέρει εκτός, υπάρχουν δύο ισόγειες αποθήκες προς τακτοποίηση.

Η μια αποθήκη βρίσκεται στο εντός οικισμού τμήμα του οικοπέδου και η δεύτερη στο εκτός...πώς τις δηλώνουμε εφόσον η επιλογή για εντός/εκτός οικισμού υφίσταται στα γενικά στοιχεία της δήλωσης και όχι σε κάθε Φύλλο Καταγραφής?

Οποιαδήποτε άποψη, καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα διαμέρισμα έγινε μία εσωτερική σκάλα εκτός αδείας που καταλήγει σε μία σοφίτα. Πέραν των μέτρων της σοφίτας (ΥΔΒΧ) δηλώνουμε και την σκάλα με αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.