Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα μια απάντηση για περίπτωση αυθαιρέτου: είναι με Ο.Α. όμως το τοπογραφικό και άρα το διάγραμμα κάλυψης το εγκεκριμένο της άδειας, είναι διαφορετικό απο το πραγματικό. Δηλαδή στο τοπογραφικό που έκανα, διαπίστωσα ότι το οικόπεδο είναι διαφορετικό απο της αδείας και κατά συνέπεια το σπίτι παραβιάζει τις πλάγιες αποστάσεις και του έχω βγάλει αντίστοιχο πρόστιμα τα οποία ο ιδιοκτήτης έχει αποπληρώσει. Όμως τώρα που είναι να υποβάλλω τα σχέδια, η εγκύκλιος αναφέρει ότι πρέπει να καταθέσω το εγκεκριμένο διάγραμμα κάλυψης.Πώς πρέπει να διαχειριστώ την περίπτωση αυτή? Στα αρχεία πρέπει να δώσω το εγκεκριμένο ή το σημερινό -πραγματικό?Μήπως έτσι μου ακυρώσουν την άδεια? 'ΕΧΩ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταθέτεις το εγκεκριμένο ΔΚ και πάνω εκεί αναγράφεις τις υπερβάσεις.Αν είναι σημαντικές οι αλλαγές κάνεις νέο ΔΚ και επσυνάπτεις και το εγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αντιστοίχως πράττεις και με το τοπογραφικό (στην περίπτωση που είσαι εκτός σχεδίου ή εντός οικισμού).

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας όμως το νέο τοπογραφικό, φαίνεται ότι το τοπογραφικό της άδειας είχε "πειραχτεί" ώστε να χωράει το σπίτι, ενώ υποβάλλοντας σήμερα το σωστό , το σπίτι παραβιάζει τις πλάγιες αποστάσεις. Δεν πιστεύω με το νέο Δ.Κ. να τιναχτεί στον αέρα η υπάρχουσα άδεια για ψευδή στοιχεία? Ωπότε τα πρόστιμα αυτόματα εκτινάζονται...... Πέρασα "μαύρο τριήμερο απο το άγχος μου".....

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, στα εγκεκριμένα σχέδια η αποθήκη (πλέον κατοικία) εμφανίζεται στην κάτοψη ισογείου και χαρακτηρίζεται ως αποθήκη. Έχει ξεχωριστή είσοδο από το διάδρομο, αλλά επίσης φαίνεται να επικοινωνεί με 4-5 σκαλιά και με το κατάστημα ισογείου μέσω ενός ανοίγματος, όπως φαίνεται στην κάτοψη ισογείου της άδειας του 1979.

Το ακίνητο είναι κτίριο κατοικιών. 5όροφη οικοδομή κατοικιών με 2 καταστήματα στο ισόγειο.

Σε συμβόλαιο αγοραπωλησίας του 1996, γίνεται λόγος για αποθήκη ισογείου 51 τ.μ. καθαρά, 64 τ.μ. μικτά, οριζόντια ιδιοκτησία με ποσοστό συνιδιοκτησίας εξ αδιαιρέτου 27,81/1000.

Προσθέτω ότι στο ισόγειο υπάρχει άλλο ένα κατάστημα με αποθήκη, σε ανάλογη κατάσταση. Νομίζω, όμως, ότι δε με αφορούν.

 

Υπολογίζεις το πρόστιμο ως ΥΔΚΧ (μόνο τα "καθαρά" τ.μ., δηλαδή, χωρίς τους περιμετρικούς τοίχους).

Το αναφέρεις και στα σχόλια της δήλωσης.

Στη "περιγραφή" στο φύλλο καταγραφής της δήλωσης 4014 αναφέρεις το εξής "Αλλαγή χρήσης βοηθητικού χώρου - αποθήκης του ισογείου σε κύριο χώρο - κατοικία (διαμέρισμα ισογείου)"

 

Όσον αφορά στην παλαιότητα θεωρώ ότι, αρκεί η Υπεύθυνη Δήλωση του ιδιοκτήτη και η υποστήριξη αυτής στην τεχνική σου έκθεση.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Κατοικία χωρίς Ο.Α εκτός σχεδίου το κλιμακοστάσιο υπολογίζεται σαν υπέρβαση δόμησης Κ.Χ. και όχι Β.Χ. σωστά;

Aπαντήσεις:

Χάιδω, τώρα με το ΝΟΚ οι ανοιχτές σκάλες δε μετράνε στη δόμηση.

Χάιδω, θα πρέπει να αποφασίσουμε με ποιο ΓΟΚ θα νομιμοποι-τακτοποιούμε. αλλα αυτόν θα τον χρησιμοποιούμε εξολοκλήρου. Ισως αυτό ξεκαθαρίσει με τη νέα έκδοση του 4014 που περιμένουμε.

Τελικά τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σημασία.

Η σκάλα είναι αυθαίρετη και ως αυθαίρετη για να ρυθμιστεί μέσω του 4014 το πρόστιμό της υπολογίζεται ως ΥΔΚΧ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ συνάδελφοι για την άμεση βοήθειά σας. Όμως μήπως κάποια απάντηση και για το #5304 που είναι συνέχεια του #5301?

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι παραβιάζει τις πλάγιες αποστάσεις θα πρέπει να δηλωθεί ως αυθαιρεσία και να υπολογιστεί το αντίστοιχο πρόστιμο μέσω της δήλωσης 4014.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.