Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκδόθηκε η ΚΥΑ ΥΠΕΚΑ για την Εκπαίδευση και εξεταστική διαδικασία των Ενεργειακών Επιθεωρητών


aim

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρθρο 12 (4030/11)

Προϋποθέσεις απόκτησης άδειας

1. Ο υποψήφιος ελεγκτής δόμησης πρέπει να διαθέτει τα παρακάτω προσόντα:

β) να διαθέτει αποδεδειγμένη επαγγελματική εμπειρία σε θέματα μελέτης ή επίβλεψης ή κατασκευής κτιρίων τουλάχιστον δύο (2) ετών για την απόκτηση άδειας ελεγκτή δόμησης σε άδειες, που αφορούν κτίρια έως 1.000 τ.μ. και τουλάχιστον τεσσάρων (4) ετών για την απόκτηση άδειας ελεγκτή δόμησης σε άδειες, που αφορούν κτίρια μεγαλύτερα των 1.000 τ.μ.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 12 (4030/11)

Προϋποθέσεις απόκτησης άδειας

1. Ο υποψήφιος ελεγκτής δόμησης πρέπει να διαθέτει τα παρακάτω προσόντα:

β) να διαθέτει αποδεδειγμένη επαγγελματική εμπειρία σε θέματα μελέτης ή επίβλεψης ή κατασκευής κτιρίων τουλάχιστον δύο (2) ετών για την απόκτηση άδειας ελεγκτή δόμησης σε άδειες, που αφορούν κτίρια έως 1.000 τ.μ. και τουλάχιστον τεσσάρων (4) ετών για την απόκτηση άδειας ελεγκτή δόμησης σε άδειες, που αφορούν κτίρια μεγαλύτερα των 1.000 τ.μ.

Για ενεργειακό επιθεωρητή αναφέρομαι, όχι για ελεγκτή δόμησης...

Link to comment
Share on other sites

Οι "ενεργειακοί επιθεωρητές" θα γίνουν "επιθεωρητές ενέργειας και δόμησης".

 

Άρθρο 16

Σύσταση Ειδικής Υπηρεσίας Επιθεωρητών Δόμησης και Ενέργειας (ΕΥΕΔΕΝ)

1. Ο έλεγχος και η παρακολούθηση του έργου των Ελεγκτών Δόμησης και της ορθής εκτέλεσης των καθηκόντων τους γίνεται από την Ειδική Υπηρεσία Επιθεωρητών Ενέργειας (ΕΥΕΠΕΝ) του ν. 3818/2010 (Α΄ 17) και η οποία μετονομάζεται σε Ειδική Υπηρεσία Επιθεωρητών Δόμησης και Ενέργειας (ΕΥΕΔΕΝ), μέσω αυτεπάγγελτων δειγματοληπτικών ελέγχων ή ύστερα από καταγγελία σε κτίρια που έχουν ελέγξει ελεγκτές δόμησης.

 

Υ.Γ. Θα τον ξαναδιαβάσω τον νόμο για να σιγουρευτώ. Όπως ανάφερε συνάδελφος για τον 4030, αυτός ο νόμος με κάνει να αισθάνομαι "μεγάλος εξερευνητής".

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχω την αισθηση οτι ο Ελεγκτης Δομησης δεν εχει καμια σχεση με τον Ενεργειακο Επιθεωρητη?

 

Διαβαζω και ξαναδιαβαζω την παραγραφο των ελεγκτων δομησης στο νεο νομο αλλα δε βλεπω συμφωνια των αρμοδιοτητων τους με αυτες ενος ενεργειακου επιθεωρητη....

 

Σχωρατε με αν κανω λαθος..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....είχα πει να μην ξανασχοληθώ, αλλά θα επανάλθω για τα μέλη του φόρουμ και όσους ενδιαφέρονται....

Καραρχήν να μην μπλέξουμε με νόμους και ορολογίες στην παρούσα φάση. Τα πράγματα είναι απλά. 2ετής αποδεδειγμένη επαγγελματική εμπειρία στα κτηριακά!!

Αποδεικνύεται 1) Με βεβαίωση εργοδότη, ότι συμμετείχες στο τάδε έργο μπλα, μπλα.... ή 2) Από τα ΑΠΥ που έχεις κόψει σχετικά με επιβλέψεις και ότι άλλο έχει να κάνει με κτηριακά.

Οχι αν είσαι σε εμπορική επιχείρηση ή ασχολείσαι με οτιδήποτε άλλο ή ετεροαπασχολείσαι. Τώρα τι εμπειρία σχετική με κτηριακά μπορεί να εμφανίσει ένας πχ χημικός μηχανικός δεν ξέρω πραγματικά, είμαι περίεργος να μάθω...

Πάμε παρακάτω....για το κόστος.....

Σε επικοινωνία με ΚΕΚ ή κατά τα άλλα ευγενέστατη κυρία μου λέει:

 

Επιθεωρητής κτιρίων

Προαιρετικά μαθήματα=====280ε

Υποχρεωτικά μαθήματα====800ε

 

Επιθεωρητής λεβήτων

Προαιρετικά μαθήματα=====200ε

Υποχρεωτικά μαθήματα====350ε

 

Επιθεωρητής εγκαταστάσεων κλιματισμού

Προαιρετικά μαθήματα=====220ε

Υποχρεωτικά μαθήματα====350ε

 

Ενδεχωμένος να υπάρχει έκπτωση αν κάποιος παρακολουθήσει τα πάντα όλα σε σχέση με κάποιον που επιλέξει κατηγορίες, προαιρετικά μαθήματα ή όχι.

Και σε ερώτηση αν υπάρχει έκπτωση που έρθει και κάποιος φίλος μαζί.....υπό συζήτηση.

 

Πολλά τα λεφτά μάγκες, δεν ξέρω πότε και αν γίνουν απόσβεση τουλάχιστον (7-10 επιθεωρήσεις) και τι γίνεται με τους λέβητες και τον κλιματισμό? Πότε θα ξεκινήσουν οι επιθεωρήσεις σε αυτά και που θα αναφέρονται? Αξίζει?

Γνώμη μου ξεκινήστε με των κτιρίων....Ενδεχωμένος πολλά να αλλάξουν και ως προς την τιμή και γενικά...Είναι νωρίς ακόμη.

 

PS 1.Γύρω στις 3 φορές την εβδομάδα 4ωρα απογευματινά και ίσως κάποια 5ωρα...

2. Δεν ξεχνώ.....μπορώ να μελετήσω αλλά δεν μπορώ να επιθεωρήσω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλονικη το κοστος ειναι σημαντικα χαμηλοτερο...

με ενδιαφερει ΜΟΝΟ το κτηριακο κομματι και μαλιστα ΜΟΝΟ τα βασικα υποχρεωτικα μαθηματα...

 

Δυο προσφορες που πηρα ητανε 460€ και 500€ αντιστοιχα....

Αποσβεση γινεται αν εχεις ακρες να βγαζεις πιστοποιησεις, ειδικα τωρα που μπαινουν και τα ενοικια στην πιατσα...

 

Το θεμα ειναι ΤΙ θεωρειται αποδεδειγμενη εμπειρια και ΠΩΣ μπορεις να θεωρησεις οτι εισαι καλυμενος για ενα χρονο ας πουμε...

Εγω εχω για 1 χρονο 1 ΑΠΥ για μελετη εκδοσης ΟΑ και 1 ακομα ΑΠΥ για μια τροποποιηση της ιδιας μελετης.

Θεωρειται επαρκης για 1 ετος η οχι?

 

Για το 2ο χρονο εχω 2 ΑΠΥ επιβλεψεων κτηριακων εργων μεγαλης κατασκευαστικης εταιρειας... Αφορα καποιους μηνες και ΟΧΙ ολο το ετος.... Ειμαι καλυμενος για το ετος η οχι?

 

Και σχετικα με τις βεβαιωσεις απο εργοδοτες, θα πρεπει να συνοδευονται απο τα αντιστοιχα εντυπα προσληψεων απο τον εργοδοτη ή απλως βεβαιωσεις σφραγισμενες και υπογεγραμμενες οτι ασχοληθηκες με αυτα?

 

ΠΟλλες αποριες...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστές οι απορίες σου...εδώ σε θέλω.

Το ίδιο ίσχυε ως προς την απόδειξη εμειρίας και στους μέχρι τώρα προσωρινούς ενεργειακούς επιθεωρητές. Οπότε καλύτερα να απαντήσει κάποιος συνάδελφος που ίδη γνωρίζει την διαδικασία.

Ως προς τις βεβαιώσεις εργοδοτών φαντάζομαι θέλουν το όλο πακέτο, γιατί αλλιώς αν κάποιος έχει "άκρες" εύκολα μπορεί να βρει μία.

Το κόστος εκτιμώ πως θα πέσει στο μέλλον, θα βγουν και άλλα ΚΕΚ, ανταγωνισμός, δεν ξέρουμε τι ζήτηση θα υπάρχει κτλ,κτλ. Υπομονή και ψάξιμο...

Τέλος καλά κάνεις και σε ενδιαφέρει το κτηριακό κομμάτι, φαντάζομαι και την πλειοψηφία. Αλλωστε οι καιροί είναι δύσκολοι και ποιος θα επενδύσει σε κάτι (λέβητες,κλιματισμός) που δεν φαίνεται ίχνος το πότε θα ξεκινήσει, πως θα γίνεται, σε ποιες περιπτώσεις πρέπει να γίνεται...κ.ο.κ

Επίσης με προβληματίζει το γεγονός μήπως και συσταθούν εταιρίες επιθεωρήσεων. Πχ η εταιρία που κάνει την συντήρηση του λέβητα στην πολυκατοικία να βγάζει και το πιστοποιητικό όταν χρειαστεί, με τον "άνθρωπό" της.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα τελικα ειναι ενα.....οποιος τα τσιπμαγε ''μαυρα'' τον βλεπω χωρις να μπορει να εχει αδεια......

 

αφου μπορω (ειπαμε Π.Μ Π Α Σ Π Α Ρ Τ Ο Υ μηχανικος ειναι οχι ΠΟΛ.ΜΗΧ ) θα κανω και τις 3 να μπορω να υπογραφω να εχω ενταξει τους πελατες μου και θα πληρωνω καποιον που ξερει.......

 

 

ταχουμε ξαναπει αυτα δουλεια δεν αφηνουμε να φυγει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.