Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποδείξεις για αυθαίρετα προ του 1983.


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Θα ήθελα να μου υποδείξει όποιος γνωρίζει πιθανούς τρόπους με τους οποίους κάποιος μπορεί να να αποδείξει αν το αυθαίρετό του έχει χτιστεί πριν το 1983.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ενας τρόπος είναι η βεβαίωση ηλεκτροδότησης από τη ΔΕΗ σχετικά ευκολος, άλλος ένας πιό δύσκολος είναι οι αεροφοτογραφίες, βεβαίωση δημάρχου δε νομίζω ότι γίνεται δεκτή, ρώτα πάντως και στην πολεοδομία σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έστω

α) μου παραχωρεί ρεύμα ο γείτονας και δεν υπάρχει αεροφωτογραφία

β) έχω κτίσει και δεν το χρησιμοποίησα ποτέ από τότε που το κατασκεύασα, επομένως δεν έχω Δ.Ε.Η. και δεν έχω και αεροφωτογραφία

 

Τότε τι κάνουμε ;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής περιπτωση: Αυθαίρετη προσθήκη ορόφου σε ισόγεια οικοδομή με άδεια του 1980. Ο ιδιοκτήτης ισχυρίζεται πως και ο όροφος κατασκευάστηκε την ίδια περίοδο με το ισόγειο (πριν το 1983). Δεν έχει δηλωθεί ποτέ στην εφορία, στη Δ.Ε.Η. έχει δηλώσει μόνο τα μέτρα του ισογείου , δεν υπάρχουν συμβολαιογραφικές πράξεις για την συγκεκριμένη περίοδο και δεν αποδεικνύεται κάτι με τις αεροφωτογραφίες. Μπορεί να προχωρήσει στη ρύθμιση; Ο μηχανικός είναι καλυμμένος αν δηλωθεί πριν το 1983 και τελικά αποδειχτεί ότι είναι μετά;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πλαγιες αεροφωτογραφίες και ειναι ευκολο για καποιον ειδικο να σου πει ανα ηταν διωροφο η ισογειο το κτισμα την κρισιμη ημερομηνια (φωτοερμηνεία με υπογραφή). Το νεο σχεδιο νομου προβλεπει οταν υπαρχει ελειψη δημοσιων εγγραφων να χρησιμοποιούνται και ιδιωτικα εγγραφα βεβαίας χρονολογίας όπως εργολαβικα αποδειξεις υλικων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παραπλήσιο ερώτημα

Ισόγειο κατάστημα με υπόγεια αποθήκη. Έχει γίνει αλλαγή χρήσης του υπογείου σε μέρος του καταστήματος.

Πως μπορεί να αποδειχθεί η παλαιότητα της αλλαγής χρήσης εφόσον δεν φαίνεται σε κανένα επίσημο χαρτί;

Edited by arcgeo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.