Μετάβαση στο περιεχόμενο

ηλεκτροδότηση αυθαιρετου που υπάχθηκε στο Ν 4014/11


Recommended Posts

Αν προσκομισθεί η ε/α Θ7 που αναφέρει ότι βάζουμε τον κύριο χώρο στο κουτάκι του βοηθητικού για να πάρει το δώρο του 0,5 με ότι χρήση και αν έχει (και αυτό το αναφέρουμε και στην τεχνική έκθεση ότι είναι δηλαδή κύριος χώρος) δε θα περάσει?

 

(Θ΄7): Υπόγειο που είναι ξεμπαζωμένο από μία πλευρά παίρνει μειωτικό συντελεστή 0,5

ανεξάρτητα από τη χρήση που έχει, εφόσον το δάπεδό του έχει κατασκευαστεί σε

υπόγεια στάθμη σε σχέση με το φυσικό έδαφος ή σε σχέση με το διαμορφωμένο,

ανεξάρτητα από τη χρήση του (κύρια ή βοηθητική)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

λύστε μου μία απορία αν ξέρετε, δεν ξέρω αν απευθύνεται βέβαια σε αυτή την κατηγορία.

Αυθαίρετη κατασκευή ισόγειο και όροφος, σε περιοχή εντός σχεδίου (μπορεί δηλαδή να πληρώσει το παράβολο και να βγάλει άδεια), ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει αίτηση ηλεκτροδότησης στη ΔΕΗ και επιμένει να δηλώσει μόνο το ισόγειο γιατί απ ότι λέει "ο όροφος δε φαίνεται πουθενά" - παίρνει ρεύμα από το ισόγειο. Γίνεται να βγει βεβαίωση μόνο για το ισόγειο? Εγώ σαν μηχανικός δεν είμαι υποχρεωμένη να κάνω καταγραφή και να δηλώσω ότι βλέπω? Δηλώνοντας μόνο το ισόγειο δεν είναι σαν να κάνω ψευδή δήλωση στοιχείων?

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να βγει βεβαίωση μόνο για το ισόγειο? Εγώ σαν μηχανικός δεν είμαι υποχρεωμένη να κάνω καταγραφή και να δηλώσω ότι βλέπω? Δηλώνοντας μόνο το ισόγειο δεν είναι σαν να κάνω ψευδή δήλωση στοιχείων?

Νομίζω πως αυτό το θέμα ίσως σε βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως βοήθησε! Επιλεκτική τακτοποίηση με υπεύθυνη δήλωση οτι ενημερώθηκε από το μηχανικό για όλες τις αυθαιρεσίες και επιλέγει να τακτοποιήσει μέρος αυτών.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν του το πεις νομίζεις ότι θα συμφωνήσει? Με αυτόν τον τρόπο τους λέει ότι έχει και άλλα αυθαίρετα αλλά δεν πειράζει, αργότερα αυτά. Προσπάθησε να τον πείσεις να δηλώσει τα πάντα, ή τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

αφού μπορεί να βγάλει άδεια.... γιατί δεν το κάνει ?

η πλειοψηφία των περιπτώσεων αυτών συμφέρει τον ιδιοκτήτη (εκτός άν μιλάμε για πολύ παλιό κτίσμα )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ερωτηση..........ακινητο που τακτοποιηθηκε στο ισογειο για 120 τμ ο ιδιοκτητης θελει αν το χωρισει ΤΩΡΑ αφου περαιωθηκε η διαδικασια σε 2 ισα 60 τ.μ και να ρευματοδοτησει με 2 ξεχωριστα ρολογια

 

ερωτησεις

 

1. για να ειναι νομιμος ο διαχωρισμος βγαζει αδεια εργασιων?

2. 2 ρολογια πως?

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρόμοια περίπτωση. (δεν θα χρειαστώ εργασίες όμως)

1. Τι εργασιών ? Προβλέπεται κάτι άλλο για τα αυθαίρετα εκτος απο αποπεράτωση ή επισκευές?

2. με τροποποίηση της ορ. ιδιοκτησίας / Δήμο / ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.