Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές τοπογραφικών διαγραμμάτων σχετικά με το Ν.4014/2011


Recommended Posts

Ρε παιδιά μας τα μπερδεύετε...τι ΑΠΥ,ΦΠΑ και τελείωσες είναι αυτά;

Είστε σίγουροι ότι δεν χρειάζεται να περάσουν από το σύστημα;

Εγώ προσωπικά τα τελευταία τα περνάω από το σύστημα και πληρώνω ΕΜΠ,ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ μέσω τράπεζας.Και κάνω και συμφωνητικό.

Έχω χάσει κανένα επεισόδιο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 283
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν έχω περάσει από το σύστημα αμοιβών ποτέ τοπογραφικό μεταβίβασης συνάδελφε. Μόνο όταν μου απαιτηθεί από υπηρεσία το κάνω.

Καλώς ή κακώς, με τις αμοιβές εκεί που έχουν φτάσει, ούτε να μετακυλήσεις τα κόστη αυτά στον πελάτη γίνεται , ούτε να περιμένω 2 ώρες ούρα στην Εθνική και στην Εφορία το δέχομαι γιατί είναι χαμένες ώρες. Ας με συλλάβουν εάν έχω σφάλλει ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μαζί σου είμαι, αλλά άντε να πείσεις τους ΤΕΕτζήδες που επιμένουν ότι σε κάθε δουλειά μηχανικού απαιτείται...ΦΕΜ,κρατησεις,συμφωνητικά

Και αν αύριο σου ζητάνε τις εισφορές; (λέμε τώρα)

Η αλήθεια είναι ότι παρά την γραφειοκρατεία βοηθάει λίγο το σύστημα στο να διεκδικούμε κάπως πιο αξιοπρεπείς αμοιβές αλλά όπως λές κι εσύ έτσι όπως έχουν πάει τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο σε φορολογικό σεμινάριο του ΤΕΕ συνάδελφός μας ρώτησε αν για τοπογραφικό ιδιώτη (όχι για έκδοση άδειας) χρειάζεται να καταθέσει ΦΕΜ ξέρεις τι του απάντησαν?

Όχι!!!

Μπορεί και να απάντησαν σαχλαμάρα αλλά εργασίες πλήν έκδοσης οποιασδήποτε μορφής άδειας δεν θεωρώ ότι πρέπει να περνάνε από το σύστημα αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική καθίστανται ανταγωνιστικότεροι όσοι δεν τα περνάνε από το σύστημα..

Η περίπτωση που παρέθεσα παραπάνω με εξάρτηση και ένα πολυγωνομετρικό ανά 2 στρέμματα βγάζει αμοιβή μαζί με το ΦΠΑ κοντά στα δύο χιλιάρικα.

Αν δεν κάνω λάθος οι κρατήσεις, για τα 1600 ευρώ που βγαίνει η νόμιμη 2+2+1+4=9% ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, ΦΕΜ , δηλαδή 144 ευρώ..

 

Ο άλλος που δεν θα τα περάσει απ το σύστημα, ή θα τα βάλει στην τσέπη ή θα ζητήσει λιγότερα..

 

Δεν λέω ότι εγώ είμαι σωστή και ο άλλος λα΄θος, μακάρι να μην τα πληρώναμε καθόλου.

Edited by marina_ste
Link to comment
Share on other sites

Δεν πάνε πακέτο;;

 

Στο σύστημα στην ομάδα εργου, δεξιά γράφει EisforesYpol...

 

Δεν εννοεί εισφορές υπολοίπων;;

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, όπως ξαναείπα δεν ξέρω τα πάντα, μάλλον τιποτα δεν ξέρω..

 

Μια ακρη προσπαθώ να βγάλω με τη δική σας εμπειρία.

Edited by marina_ste
Link to comment
Share on other sites

Τη στιγμη που δεν εχεις ελεγχο απο δημοσια αρχη δεν πληρωνεις ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ.

Αν θες να τα πληρωσεις δεν σε εμποδιζει κανεις..

Απλα αν πας μεσω του συστηματος αμοιβων και με καταθεση στην ΕΤΕ, θα πληρωσεις σιγουρα τις εισφορες υπερ ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

Δημόσια αρχή θεωρούμε μόνο την πολεοδομία;

 

Τα τοπογραφικά θα περάσουν από το δασαρχείο για πράξη χαρακτηρισμού.

Επίσης, έχω και ένα άλλο για διόρθωση ορίων στο Κτηματολόγιο..

Εκεί θα τα πληρώσω όλα;;

 

Τα φώτα σου terry!!

Edited by marina_ste
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ούτε από το δασαρχείο θα σου τα ζητήσουν, ούτε από την Κτηματολόγιο, οπότε...

Αλήθεια, επί τη ευκαιρία, το 1 στάση/2 στρ. προκύπτει από κάπου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.