Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέτρηση αντίστασης μόνωσης


panosC

Recommended Posts

ΝΙΚΟ  αν η μετρηση είναι  μεταξυ ενεργων αγωγων  ΝΑΙ, πας με τα 500vdc,  επειδη ομως ένα αντλιοστασιο δεν θεωρητε χωρος επιρεπεις σε πυρκαγια δεν είναι αναγκη να μετρησεις τους ενεργους αγωγους  

Link to comment
Share on other sites

δεν σε καταλαβαινω. Το αντλιοστασιο τροφοδοτειται απο μια γραμμη η οποια λειτουργει στα 230/400V

 

Οι μετρησεις αντιστασης μονωσης (οτι και ζευγος να μετρησεις) θα γινουν στα 1000 ή στα 500?

Link to comment
Share on other sites

Κ αν το μετρησουμε το Riso με 1000vdc τι θα γινει ?

Με λιγα λογια, πιστευεται ότι υπαρχει περιπτωση να καει το τυλιγμα ενός κνητηρα από την ταση dc  που παραγουν 4 μπαταριες των 1,5v ?

Link to comment
Share on other sites

Νικο οταν κανουμε μετρησεις βαση καποιων κανονισμων ή προτυπων πρεπει να ακολουθουμε επακριβως τις αδηγιες.

Διαφορετικα μπορει να εχουμε λανθασμενα ή μη αποδεκτα αποτελεσματα.

 

Η ενσταση μου ηταν επ' αυτου και οχι για την αντοχη του τυλιγματος του κινητηρα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοει τις 4 6 ή 8 μπαταριες που παιρνει το πολυοργανο... το μακροτεστ παιρνει 6 αν θυμαμαι καλα.

Επι του θεματος ισχυει οτι λεει ο maneni. Μετραμε οπως καθοριζει το προτυπο

Link to comment
Share on other sites

 

Η ενσταση μου ηταν επ' αυτου και οχι για την αντοχη του τυλιγματος του κινητηρα.

 

 

Επι του θεματος ισχυει οτι λεει ο maneni. Μετραμε οπως καθοριζει το προτυπο

 

 

Ενταξει ρε παιδια  (μην βαρατε ολοι μαζι,  ενας , ενας σας παρακαλω :P  )  το ξερουμε ολοι ότι κανουμε αυτό που λεει ο hd384 ή ο ΚΕΗΕ

 

Ή ενσταση μου εμενα είναι σε αυτό που ρωτησε ο gnusselt

 

 

 

  Συνδεμένη, φοβάμαι μην καταστρέψω το τύλιγμα της.

 

Μπορει  να υπερβαλα  λιγουλακι  :rolleyes:    χρησιμοποιωντας το 1000vdc αλλα το εκανα για να του δωσω να καταλαβει ότι ένα τυλιγμα ενός κινητηρα δεν κινδυνευει να καταστραφει από την ταση που θα αναπτηξη ένα οργανο  που δουλευει με 4 μπαταριας των 1,5v  ( εχω sonel)

Στην επομενη μετρηση που θα κανω για κινητηρα, θα τον δοκιμασω κ στα 1000 για να δω εάν θα παρω λανθασμενα αποτελεσματα :ph34r:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Η μετρηση αυτη γινεται στο σημειο τροφοδοτησης της εγκαταστασης. Πιστευω δεν υπαρχει σωστο και λαθος σε αυτο. Μπορεις να μετρησεις ενα-ενα κυκλωμα, μπορεις να ενωσεις ολους τους ενεργους αγωγους μεταξυ τους και να παρεις αναμεσα σεην ενωση αυτη και τον αγωγο προστασιας, μπορεις να μετρησεις 4 φορες (3φασεις+Ν). Μπορεις πριν τους μικροαυτοματους(λιγοτερες μετρησεις αναλογα με την ομαδοποιηση), μπορεις μετα. Προσωπικα αν εχω λιγα κυκλωματα κατεβαζω τα μικροαυτοματακια και παιρνω μετρηση το καθε κυκλωμα ξεχωριστα, μετα τα μικροαυτοματακια. Για να γλιτωσω χρονο αν υπαρχουν πολλα κυκλωματα παιρνω μια μετρηση μετα το ρελε, αλλα συχνα παιρνω μη αποδεκτη μετρηση ή εστω αρκετα χαμηλη, οποτε και παλι πρεπει να το σπασω σε υποκυκλωματα να δω που υπαρχει θεμα.

 

Οι διαφορετικες αποψεις που εχεις διαβασει μεσες ακρες τι αναφερουν?Γιατι οπως και να εχει ειτε πριν τον μικροαυτοματο μετρησεις, ειτε μετα παιρνεις ιδιο αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.