Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Χαθηκα....

Εννοείς ότι δεν είδες καμμία σχέση των παραπομπών που έχει η απάντηση Γ19 με την ίδια την απάντηση ;

Γιατί και εγώ αυτό είδα.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

........για περίπτωση που έχω όπου λόγω αλλαγής διαρρυθμίσεων σε δύο όμορα διαμερίσματα 50μ2 & 85μ2 στα σχέδια, έγιναν 65μ2 & 70μ2 στην πράξη αλλά και στη σύσταση (πήρε 15μ2 το πρώτο από το δεύτερο) με δύο διαφορετικούς ιδιοκτήτες: ........

 

Σε παρόμοια περίπτωση, αν ζητηθεί Βεβαίωση Μηχανικού είμαστε άραγε καλυμμένοι

να την δώσουμε, ζητώντας υπεύθυνες δηλώσεις από τους δύο ιδιοκτήτες, που να αναφέρουν ότι

τα διαμερίσματα ήταν έτσι από την μέρα που τους δόθηκαν ή πρέπει να προχωρήσουμε είτε

σε έκδοση άδειας εσωτερικών διαρρυθμίσεων είτε σε ρύθμιση αυθαιρέτου με τον Ν.4014;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση διαχωρισμού μίας κατοικίας σε δύο , χωρίς να υπάρχει η δυνατότητα να εξασφαλιστεί (ούτε να εξαγοραστεί) η επιπλέον θέση στάθμευσης που απαιτείται, τι γίνεται? Γιατί να μην μπορεί να τακτοποιηθεί με Ν. 4014???Αφού δεν μπορεί να γίνει με οικοδομική άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση από ΤΕΕ Help Desk για περίπτωση που έχω όπου λόγω αλλαγής διαρρυθμίσεων σε δύο όμορα διαμερίσματα 50μ2 & 85μ2 στα σχέδια, έγιναν 65μ2 & 70μ2 στην πράξη αλλά και στη σύσταση (πήρε 15μ2 το πρώτο από το δεύτερο) με δύο διαφορετικούς ιδιοκτήτες: Δεν οφείλεις να το δηλώσεις με τον 4014, γιατί δεν αφορά ο νόμος εσωτερικές διαρρυθμίσεις, βγάλε Άδεια. Και συνεχίζει ο ποιητής: Αν θέλεις βέβαια μπορείς να το δηλώσεις..... Τα σχόλια δικά σας!

και εγω εχω παρομοια περιπτωση και αφου δεν αλλαζει η δομηση- καλυψη σε συνολικα ολο τον οροφο παρα μονο αυτο το παρε-δωσε με τα δυο ομορα διαμερισματα θα την δωσω την βεβαιωση φυσικα γραφοντας τα ολα μεσα στην βεβαιωση και ελπιζω να την δεκτουν...

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω παρομοια περιπτωση και αφου δεν αλλαζει η δομηση- καλυψη σε συνολικα ολο τον οροφο παρα μονο αυτο το παρε-δωσε με τα δυο ομορα διαμερισματα θα την δωσω την βεβαιωση φυσικα γραφοντας τα ολα μεσα στην βεβαιωση και ελπιζω να την δεκτουν...

 

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι να κάνω και ΄γω.

 

Το σωστό όμως είναι να γίνει με Ο.Α. ή έστω με τον Ν. 4014.

 

Κάποια άλλην άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Μα οι βεβαιώσεις δεν είναι τεχνική έκθεση να γράφουμε τι βρήκαμε.Γενικά, αν είναι παράβαση τους το λέμε , τη διορθώνουν και μετά η βεβαίωση.Αν δεν είναι παράβαση τότε αναφέρουμε τις διαφορές που βρήκαμε και τη διάταξη που δεν τις καθιστά παραβάσεις.Δε νομίζω ότι μπορεί να συμβεί κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι,

Στη δικη μου περιπτωση ο πελατης εχει αγορασει δυο διαμερισματα σε επαφη, τα οποια αυθαιρετα ενωσε καταλαμβανοντας μερος του κοινοχρηστου διαδρομου και φτιαχνοντας κοινη εξωπορτα. Ουτε ανοιγμα καποιας εσωτερικης πορτας, ουτε γκρεμισμα μεσοτοιχιας. Εχει ξεχωριστα συμβολαια για τις κατοικιες.

Στο ΤΕΕ μου ειπαν οτι μπορει να τακτοποιησει την καταληψη του κοινοχρηστου διαδρομου με εγγραφη συναινεση ολων των ιδιοκτητων. Τι πιστευετε? Εχει καποιος κατι αναλογο? Και επειτα μου ειπε οτι θα ηθελε να κανει ενα συμβολαιο και για τα δυο. Υπαρχει κατι που πρεπει να γινει απο την πλευρα του μηχανικου για αυτο το θεμα??

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ βγάλει μια άδεια εσωτερικών διαρρυθμίσεων , να διορθώσει τις οριζόντιες και να τις κάνει 1 και να τακτοποιήσει τον διάδρομο με συναίνεση των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

MANOLIS gon

>
Αν δεν είναι παράβαση τότε  αναφέρουμε  τις διαφορές που βρήκαμε και τη διάταξη που δεν τις καθιστά παραβάσεις

Τί εννοείς με το "αναφέρουμε"; Οτι πρέπει στήν βεβαίωση ιδιοκτήτη και μηχανικού να γράψουμε και τις διαφορές

πού βρήκαμε; Αν αυτό εννοείς, είναι "σώφρον" να γράφουμε λεπτομέρειες που δεν μάς ζητούν;

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.