Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση ένωσης δύο ορόφων (μεζονέτα) κ' πέργολας


Recommended Posts

Στο μέρος Ζ' των FAQ του ΥΠΕΚΑ http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=zh%2bsnQBahrI%3d&tabid=762&language=el-GR υπάρχουν απαντήσεις για ορισμένα απο τα θέματα σε αυτο το post

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύμφωνα με την απάντηση Γ-19 δεν αποτελεί παράβαση, όταν όμως ζητηθεί βεβαίωση μη αυθαιρεσιών τι γίνεται? Δίνουμε βεβαίωση μόνο για το περίγραμμα χωρίς να μας απασχολεί η εσωτερική διαρρύθμιση?

 

Εμείς δίνουμε βεβαίωση αφού δεν έχει αυξηθεί ο όγκος, επιφάνεια κλπ κλπ. Τι γίνεται όμως με το "νομικό κομμάτι" της υπόθεσης δηλαδή εάν υπάρχει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών, πόσες βεβαιώσεις πρέπει να βγάλουμε και τι θα λένε.... Θα λέμε ότι η καθεμία είναι "εντάξει" και ο συμβολαιογράφος θα θέλει μια βεβαίωση και για τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφε ΙΑΣΟΝΑ σχετικά με το post 12 έχω παρόμοια περίπτωση, όπου δεν έχω καμια τροποποίηση σε εσωτερική διαρρύθμιση των δυο ορόφων ούτε και στο κοιν/στο κλιμ/σιο. Εχω μια μικρή ΥΔ στον επανω οροφο (μπαινει στον Ν.4014), Η σύσταση που προϋπάρχει απο το 1995 (αδεια 1976), τους δειχνει σαν δυο ξεχωριστές Ο.Ι. Σαν λειτουργία και χρήση είναι μια κατοικία αναπτυγμένη στις δυο στάθμες με χρήση για άνοδο του κοιν/στου κλιμ/σιου (με τις πορτες του και τα όλα του).

 

Η πολεοδομία λεει "δεν έχω πρόβλημα" .

Η συμβολαιογραφος λέει " δώσε μου δυο βεβαιώσεις και αν χρειαστεί μετά να αλλαξω την συσταση, κανε μου μια υποσημείωση οτι λειτουργούν σαν μια κατοικία".

Καμια γνωμη; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις δυο οριζόντιες ιδιοκτησίες από τη σύσταση τότε:

Εκδίδεις μια βεβαίωση για τη μια (που δεν έχει αυθαιρεσίες).

Εκδίδεις τη βεβαίωση μέσω της δήλωσης που θα υποβάλλεις (γι' αυτή που έχει την αυθαιρεσία).

Τις δίνεις στο συμβολαιογράφο και κάνει την εγγραφή όποιου εμπράγματου δικαιώματος θέλεις στο ακίνητο.

Υποθέτω ότι, δεν υπάρχουν άλλες οριζόντιες ιδιοκτησίες εκτός από αυτές τις δύο στο εν λόγω ακίνητο.

Δεν βλέπω κανέναν λόγο "συνένωσης" των δύο κατοικιών.........

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω περιπτωση συνενωσης β και γ οροφου σε μεζονετα οπου το κοινοχρηστο κλιμακοστασιο σταματα στον β οροφο και μετα εντασσεται ως εσωτερικη σκαλα απο β στον γ οροφο.

πως δηλωνεται αυτη η παραβαση?ως 1 πολεοδομικη παραβαση 500 ευρω?

Edited by martha1
Link to comment
Share on other sites

Το κλιμακοστάσιο Β' προς Γ' όροφο προφανώς κι αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι κοινόχρηστο.

Άρα, ως ΥΔΚΧ με τη συναίνεση των συνιδιοκτητών του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

το κλιμακοστασιο της πολυκατοικιας σταματησε να υπαρχει ως κοινοχρηστο στον β οροφο.μετα ενταχθηκε ως σκαλα ανοδου απο β στον γ οροφο ως εσωτερικη σκαλα μεζονετας.γιατι ΙΑΣΟΝΑ ΥΔΚΧ?αφου προσμετρησε στο σδ της αδειας και ως κοινοχρηστο που ηταν .

Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθάρισε αρχικώς το "θέμα" του κλιμακοστασίου........

Συμφωνείς ότι, συνεχίζει και είναι κοινόχρηστο;;;;

Η' αναφέρεται κάτι διαφορετικό στην ΟΑ ή στη σύσταση;;;;;;

Συμφωνείς στη συνέχεια ότι, "φαγώθηκε" υπέρ της ιδιοκτησίας (γ' όροφος);;;;;

Ερώτημα; Και πως οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες έχουν πρόσβαση στην ταράτσα;;; Έχει σκεπή το ακίνητο;;;;

Το πρόστιμο των αυθαιρεσιών τέτοιου είδους ("φάγωμα" τ.μ. από κοινόχρηστα υπέρ συγκεκριμένης ιδιοκτησίας) υπολογίζεται για τον 4014 ως ΥΔΚΧ κι απαιτεί και τη συναίνεση των συνιδιοκτητών του ακινήτου.

 

Δεν έχει καμία απολύτως σημασία αν μέτρησε ή όχι στο ΣΔ κατά την έκδοση της αντίστοιχης οικοδομικής άδειας.

Link to comment
Share on other sites

κοινοχρηστο ειναι ως τον β οροφο.οι υπολοιποι δεν αναβαινουν στη ταρατσα.στην αδεια φαινεται να φτανει ως τον γ οροφο.δηλ. ουτε στην αδεια εφτανε στην ταρατσα.στην ταρατσα υπαρχει δωμα στο οποιο ανεβαινεις (ετσι φαινεται και στην αδεια)με κλιμακοστασιο απο τον γ οροφο.αναφερεται σε καποια ερωτοαπαντηση οτι οταν το κοινοχρηστο μετατρεπεται σε χωρο διαμερισματος ,αυτο συνιστα ΥΔΚΧ?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ προφανώς έχεις όλα τα δεδομένα και μπορείς ν' αποφασίσεις καταλλήλως.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.