Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το πρώτο μου εκτός σχεδίου! Ενημερωθείτε και ενημερώστε με!


Recommended Posts

Λοιπόν, οικόπεδο περίπου 600τ.μ. στην Αγ. Μαρίνα Κορωπίου.

 

Επίπεδο 1 : Παλιό, αρχικώς δηλωμένο με ν1337 αλλά μάλλον δεν εξωφλήθηκε οπότε με τη δήλωση εκμεταλλεύομαι απλώς τη παλαιότητα.

 

Επίπεδο 2 : Μια χαρά σπίτι 100% αυθαίρετο με εξώστες, με στεγασμένες εξώστες και στεγασμένες βεράντες. (κολώνες είτε ξύλινες είτε ΒΕΤΟΝ και κεραμίδι)

 

Επίπεδο 3 : Με εξωτερική σκάλα από το Επ.2 ανεβαίνω και έχω άλλο σπίτι μικρότερο με μικρά στέγαστρα και ανοικτή βεράντα.

 

Τα βασικά πρόστιμα είναι εύκολα....

Από εκεί και πέρα....

 

1. Με τους εξώστες στα εκτός σχεδίου και 100% αυθαίρετα έχουμε βγάλει άκρη;;; Μπαίνουν κάπου;;; Με αναλυτικό προφανώς αν μπαίνουν... εεε;

 

2. Τα υπόστεγα και τους στεγασμένους εξώστες, τί τα κάνω αφού δεν έχω % ποσοστά, αφού δεν κάνω Δ.Καλ.;;;

 

3. Τί γίνεται με τις νομότυπες μάντρες... θεωρώ ότι το οικόπεδο θα έπρεπε να μην έχει τίποτε οπότε τις βάζω με αναλυτικό;;;

 

4. ΣΟΣ! Τί γίνεται με αποστάσεις από τα όρια;;; Ποιές είναι οι επιτρεπόμενες συνήθως;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το βάζεις χωρίς άδεια, και σε αυτό μόνο η Λεμπεση έχει απαντήσει:

 

1. Σε οικόπεδα η γήπεδα, με αυθαίρετα χωρίς άδεια: δεν είναι σωστό να είναι χωριστή πολεοδομική παράβαση (13) μία μάντρα ή μία πλακόστρωση του εδάφους, αφού καλύπτεται από τη συνολική επιφάνεια του αυθαιρέτου

Στις περιπτώσεις που δεν έχουν άδεια δεν πρέπει να ελέγχονται τέτοια στοιχεία, αφού το πρόστιμο υπολογίζεται με βάση τους κλειστούς και ημιϋπαίθριους χώρους, και ο αυξητικός συντελεστής είναι 2, αλλά βέβαια πρέπει να γίνεται σωστή αποτύπωση.

 

 

Τι θες την απόσταση από τα όρια αφού σου κλείνουν τα 5.7.8.9

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο για τις αποστάσεις... χαζομάρα μου, ξεχάστηκα...

 

Και με το ύψος;;; τί γίνεται;

 

 

Δηλαδή, τα στέγαστρα κλπ.... δεν θα φανούν με αναλυτικό;;; Δεν θεωρούνται παράβαση δηλαδή, πάει ως σύνολο, με τον συντ.2 ;;;

Λέει για ημιυπαίθριους, εγώ μπορώ να θεωρήσω έτσι κάποιους... αλλά με τις πρόσφατες διευκρινήσεις, πάνε με αναλυτικό....

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το βάζεις χωρίς άδεια, και σε αυτό μόνο η Λεμπεση έχει απαντήσει:

 

1. Σε οικόπεδα η γήπεδα, με αυθαίρετα χωρίς άδεια: δεν είναι σωστό να είναι χωριστή πολεοδομική παράβαση (13) μία μάντρα ή μία πλακόστρωση του εδάφους, αφούκαλύπτεται από τη συνολική επιφάνεια του αυθαιρέτου

Στις περιπτώσεις που δεν έχουν άδεια δεν πρέπει να ελέγχονται τέτοια στοιχεία, αφού το πρόστιμο υπολογίζεται με βάση τους κλειστούς και ημιϋπαίθριους χώρους, και ο αυξητικός συντελεστής είναι 2, αλλά βέβαια πρέπει να γίνεται σωστή αποτύπωση.

 

Αν εννοείς ότι οι μάντρες και οι πλακοστρώσεις δεν πάνε με αναλυτικό επειδή δεν υπάρχει άδεια, άποψη μου είναι ότι η Λεμπέση απλά αναφέρει ότι το θεωρεί λάθος και όχι ότι ισχύει.

Στο ίδιο σεμινάριο http://iekemtee.sqlearn.gr/course/view.php?id=15 στις απαντήσεις σε ερωτήματα στο 2 γράφει ότι υπάγονται σε αναλυτικό

Link to comment
Share on other sites

1. Με τους εξώστες στα εκτός σχεδίου και 100% αυθαίρετα έχουμε βγάλει άκρη;;; Μπαίνουν κάπου;;; Με αναλυτικό προφανώς αν μπαίνουν... εεε;

Να δω αναλυτικό για εξώστη Ο/Σ, και θα παω να πουλαω κουλουρια Θεσ/νικης κατω απο το Space Needle...

Πάντως, πιστευω πως στα χωρις ΟΑ, πρέπει να αρχισουμε να σκεφτομαστε αλλιως, δηλ να τακτοποιουμε το αυθαιρετο σαν περίγραμμα κτιριου.

Στην ιδια κτηγορια, υπαγονται και οι Η/Χ οι οποιοι ειναι αναποσπαστα κομματια του ΦΟ του κτιριου...

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΑ.....!!!! Κανένα συμπέρασμα !!!!

Και τί να πώ στο κόσμο δηλαδή.... Αφείστε μας μερικές μέρες να το συζητήσουμε;;;;

Τέτοια ξεφτίλα που έχω φάει το τελευταίο καιρό με τις μ@λ@κ.,... τους δεν έχω ξαναζήσει....

Link to comment
Share on other sites

Όταν οι δυο όροφοι δεν επικοινωνούν, μήπως πρέπει να τους θεωρήσουμε σαν δυο αυτοτελείς λειτουργικά ιδιοκτησίες;

Αλλά αυτό σημαίνει δυο αιτήσεις;

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΓΑΛΕ ΕΓΡΑΨΕΣ!!! Σωστά τα λές, αλλά εφόσον είναι ολόκληρο εκτός σχεδίου και χωρίς ΟΑ, τί θα κάνω για τα πράγματα στο οικόπεδο όπως BBQ και μάντρες;;;

 

Οχι τίποτε άλλο αλλά είναι και γνωστοί οπότε θα γίνω ρόμπα!!!

Βασικά δεν επικοινωνεί τίποτα, είναι 3 αιτήσεις όπως τα λένε!!!!

 

Βασικά, μάλλον πάμε με μία αίτηση αφού δεν υπάρχει σύσταση... είναι όλο ενός... μια εξοχική κατοικία με τρία ανεξάρτητα επίπεδα

αλλά αφού είναι ενιαίο κτίριο

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

@JTB έχω ακριβώς ίδιες απορίες για εξώστες, στεγασμένα γκαράζ σε απόσταση, πλακοστρώσεις κτλ. Έχω παρακολουθήσει σε ημερίδες και τη Λεμπέση (πράγματι είπε σε εκτός σχεδίου χώρις άδεια δεν έχει νόημα να υπολογίζονται τέτοιες παραβάσεις) και τη Ξυνομηλάκη (είπε ότι πρέπει να πάνε με αναλυτικό) και έχω διαβάσει και τις απαντήσεις του ΥΠΕΚΑ (κάνει λόγο για αναλυτικό υπολογισμό), ασφαλές συμπέρασμα ΚΑΝΕΝΑ. Περιμένετε τροπολογίες είπαν στην τελευταία ημερίδα!

Είμαστε 20 μέρες πριν την τυπική λήξη του νόμου και το ΥΠΕΚΑ απαντά με 10ερωτήσεις κάθε βδομάδα. Έχουμε όντως ξεφτιλιστεί, με παίρνουν τηλέφωνα και με ρωτούν αν περαίωσα την διαδικασία. Θα πέσει χοντρό κράξιμο...

Ως προς το σύνολο των αιτήσεων, εφόσον το κτίριο ανήκει σε έναν, ας είναι διαφορετικά τα διαμερίσματα, μπορεί να πάει με μια αίτηση. Είναι καθαρά θέμα ιδιοκτησιών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.