Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το πρώτο μου εκτός σχεδίου! Ενημερωθείτε και ενημερώστε με!


Recommended Posts

@civilpablo... Ναι, το πρόσθεσα πιο πάνω... θα πάμε με μία αίτηση γιατί θα με δείρουν!

 

Οσο για τα σεμινάρια, ανάθεμα την ώρα που πήγα κι εγώ σε ένα... Χειρότερα μπερδεύεσαι, όσο ρωτάς...

Σωστά η Λεμπέση είπε ότι για τη ταυτότητα του κτιρίου έπρεπε να προηγηθούν οι τακτοποιήσεις αλλά γιατί έπρεπε να περάσουμε αυτό το χαμό από παραμέτρους κλπ... και δεν έκαναν μια απλή αναλογική ώστε να πληρώνονται πρόστιμα άμεσα και εύκολα;;; Και τις παρατάσεις θα γλυτώναν αλλά και πιο γρήγορα θα παίρνανε λεφτά, κι εμείς μικρότερες και ευκολότερες αμοιβές άρα όλοι κερδισμένοι και ευχαριστημένοι θα ήταν!!!

Προτιμώ να έχω μικρότερα και ευκολότερα πράγματα να διευθετήσω ειδικά με τον όγκο των ευθυνών...

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ. Τα σεμινάρια είναι χρήσιμα! Εγώ έβγαλα χρησιμότατο συμπέρασμα.ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ, περίμενε διευκρινίσεις. Αν παρακολουθήσει ένας εκτός του χώρου μας ένα σεμινάριο, θα πιστέψει ότι γίνεται προκειμένου να προτείνουμε ένα νόμο και όχι ότι μιλάμε για έναν που λήγει σε λίγες μέρες. Αν και εκτός topic το ερώτημα, στα σεμινάρια επί πληρωμή τί λένε? Πληρώνεις για να σου πουν περίμενε?!

 

Εδώ δεν μπορούν να απαντήσουν σε ερωτήματα του στυλ, ποιος είναι ο πρωθυπουργός, θα απαντήσουν για παραβιάσεις στον υποχρεωτικό ακάλυπτο στα εκτός σχεδίου...?

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και χρησιμότατο πράγματι το συμπέρασμα .... Αλλά όταν αποφασίσεις να κουνηθείς, αφού έχεις λύσει τις απορίες σου - όπως σωστά πρέπει να κάνεις - δεν θα υπάρχουν τα αυθαίρετα, θα τα έχουν φτιάξει άλλοι που δεν έχουν τέτοιες ανησυχίες!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κι εγώ ίδιες περιπτώσεις, από τη μια καταλαβαίνω ότι ο νόμος αναφέρεται σε ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ αυτοτελείς ιδιοκτησίες, όπως τα διαμερίσματα

στις πολυκατοικίες, από την άλλη όμως δεν μπορείς να πεις στον άλλο να πληρώσει τρεις φορές την αμοιβή. Όμως δεν είναι και σωστό τη μια να πάμε

με το νόμο και την άλλη να πάμε με ιδιοκτησίες. Νομίζω ότι θα βγάλουν επεξηγήσεις για τα εκτός σχεδίου, αλλά από ότι μου είπαν από ΥΠΕΚΑ, αυτό το

θέμα θα αργήσει να λυθεί!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον JTB. Υπάρχει και ο ανταγωνισμός πλέον και φυσικά και η αξιοπρέπειά μας σαν τεχνικοί σύμβουλοι. Δεν μπορώ να μην απαντώ στους πελάτες μου 2 βδομάδες πριν τη θεωρητική λήξη ισχύος του Νόμου. Δηλώνω όπως θεωρώ σωστό και συμφέρον για τους πελάτες μου και εκεί τελειώνει...

 

Ερώτηση: Απο όσο καταλαβαίνω διαβάζοντας τον Νόμο, τοπογραφικό με συντεταγμένες (ΕΓΣΑ 87΄) απαιτείται σε καθε περίπτωση εκτος σχεδίου και όχι μόνο σε αυτα που δεν έχουν άδεια οικοδομής. Συμφωνείτε;

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον JTB. Υπάρχει και ο ανταγωνισμός πλέον και φυσικά και η αξιοπρέπειά μας σαν τεχνικοί σύμβουλοι. Δεν μπορώ να μην απαντώ στους πελάτες μου 2 βδομάδες πριν τη θεωρητική λήξη ισχύος του Νόμου. Δηλώνω όπως θεωρώ σωστό και συμφέρον για τους πελάτες μου και εκεί τελειώνει...

 

Δεν διαφωνώ, δεν εννοούσα με το "ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ" σταμάτα να δουλεύεις. Και ανταγωνισμός υπάρχει και οι ανάγκες είναι τεράστιες, απλά μεταφέρω τι αποκόμισα εγώ σαν αίσθηση από τις ημερίδες. Όταν η εισηγήτρια λέει αναμένονται 30 τροπολογίες, τί να κάνω? Αυτό ακριβώς μεταφέρω και στους πελάτες. Αν βιάζονται τόσο, υπάρχουν και άλλοι συνάδελφοι που ίσως είναι πιο κατασταλαγμένοι με τον νόμο.

 

Σχετικά με το τοπογραφικό και γω εκεί καταλήγω ό,τι για τα εκτός είναι απαραίτητο.

Edited by civilpablo
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον JTB. Υπάρχει και ο ανταγωνισμός πλέον και φυσικά και η αξιοπρέπειά μας σαν τεχνικοί σύμβουλοι. Δεν μπορώ να μην απαντώ στους πελάτες μου 2 βδομάδες πριν τη θεωρητική λήξη ισχύος του Νόμου. Δηλώνω όπως θεωρώ σωστό και συμφέρον για τους πελάτες μου και εκεί τελειώνει...

Με το ρίσκο όμως να τελειώσει εκεί και η αξιοπιστία σου. Εγώ είμαι 1000% μαζί σου σε όσα έγραψες περί ανταγωνισμού και αξιοπρέπειας, άλλωστε στην ίδια δύσκολη θέση βρίσκομαι κάθε μέρα, όμως αν πχ. προς συμφέρον του πελάτη έχεις στείλει μία αίτηση ενώ τελικά αποδειχθεί ότι ήθελε δύο ή αν δεν έχεις υπολογίσει αλλαγή χρήσης και τελικά, μετά και από καναδυό εγκυκλίους, προκύψει ότι έπρεπε να την υπολογίσεις (40% διαφορά στο πρόστιμο), τι θα κάνεις όταν έρθει να σου ζητήσει εξηγήσεις? Θα του πεις ότι επειδή υπήρχαν πολλές ασαφείς οδηγίες και ερμηνείες, επέλεξες να βασιστείς στην πιο συμφέρουσα?

Προτιμώ το "περιμένετε μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο εκτός αν προτιμάτε να ρισκάρετε να στείλουμε αίτηση με βάση τι ισχύει τώρα και αύριο-μεθαύριο που θα βγουν νέες διευκρινίσεις να προκύψει ποσό προστίμου εντελώς διαφορετικό". Εκεί του πετάς το μπαλάκι των ευθυνών και επιλέγει αυτός τι θα το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ακριβώς την πολιτική ακολουθώ και εγώ συνάδελφοι!Εκτός από κάποιες περιπτώσεις (καταγγελίες,μεταβιβάσεις κτλ..) που τους εξηγώ ότι παίρνουν το ρίσκο κάτι να αλλάξει!Υπάρχει τεράστιο θέμα να βρεθούμε κατηγορούμενοι από τους πελάτες για λανθασμένη εφαρμογή του νόμου.Επίσης καλή συμβουλή είναι να πληρώσουν το παράβολο ώστε να ενταχθούν τουλάχιστον στον 4014 και μετά αναμονή για την τελική υποβολή!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Σε εκτός σχεδίου, με οικοδομική άδεια από νόμο Τρίτση έγιναν μετέπειτα προσθήκες. Πως υπολογίζουμε υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης και πλάγιων αποστάσεων?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.