Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραβολο και τ.μ.


Recommended Posts

καλησπερα συναδελφοι..

ερχομαι στο παλαιο αυτο θεμα για να ρωτησω την αποψη σας για την εξης περιπτωση.

αποτυπωσα ενα ακινητο που ειχε παραβαση 49,5 τ.μ. στο ισογειο και αλλα τοσα στο υπογειο.εκανα την αρχικη υποβολη και ο πελατης πληρωσε το παραβολο των 1000 ευρω.υπολοιπονται να πληρωσει αλλα περιπου 350 ευρω(για εφαπαξ,προ 1983), ομως στην συνεχεια πηγαινοντας με μηχανημα αποδειχτηκε οτι εκανα λαθος και ειναι 51,5 τ.μ. πανω και αλλα τοσα κατω..Το ποσο που βγαινει παραπανω απο αυτο που υπολογισα για την προσωρινη υπαγωγη ειναι ασημαντο το προβλημα ειναι οτι αν το δηλωνα εξαρχης ως 103 και οχι ως 99 το παραβολο θα ηταν 2000...

Τι κανω τωρα?λετε να εχω προβλημα?και επισης δισταζω πολυ να του πω οτι ειναι να δωσει αλλα 1000 αντι για 350....οπως και δεν θα ηθελα να του βαλω λαθος τετραγωνικα..

παντως αν το συνεχισω σε προσωρινη υπαγωγη ως 103 δε μου βγαζει να πληρωσει αλλα 1000 ευρω αλλα περιπου 360 το θεμα ειναι αν το βρω μπροστα μου αυτο..

Link to comment
Share on other sites

και να βαλω δηλαδη 103 τ.μ.?λες να μην εχω προβλημα στην β φαση?

 

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Εσύ την αυτοψία μπορείς να την κάνεις και αργότερα από την έκδοση του παραβόλου. Άλλωστε γι'αυτό υπάρχει η προσωρινή υπαγωγή για να κάνεις τυχόν διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω για τις αποψεις σας..ελπιζω να ειναι ετσι.μην με περασουν για πονηρο οτι το εκανα για να αποφυγω το διχιλιαρο και να μειωσω το προστιμο στα 1360..

Link to comment
Share on other sites

Προχωράς κανονικά και με τη βούλα του ΤΕΕ.Απο τις σχετικές διευκρινήσεις του:

  • Εάν διαπιστωθεί ότι έχει υπολογιστεί λάθος το παράβολο μετά την πληρωμή του, δεν συντρέχει λόγος ακύρωσης της δήλωσης, αφού στο επόμενο στάδιο μπορεί να διορθωθεί το πρόστιμο, μέρος του οποίου αποτελεί το παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

Για να πληρωσει καποιος το παραβολο οπως σου λενε και οι αλλοι συναδελφοι δεν ειναι απαραιτητο να κανεις αυτοψια. Ηρθε καποιος στο γραφειο και σου ειπε εχω μια κατοικια 49 τ.μ. και το δηλωνεις κατοπιν αυτοψιας σου βρισκεις οτι ειναι 55 τ.μ. τι θα κανειςψ το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δηλωσεις τα επιπλεον τ.μ. και να βγαλει την διαφορα προστιμου

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα ακάθεκτος!!! Άφοβα!!! Το έχω κάνει κι εγώ αρκετές φορές!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απ' ότι διαβάζω σ' αυτό το νήμα (και στο νόμο φυσικά), το παράβολο προκύπτει από τα μ2 της υπέρβασης και της αλλαγής χρήσης.

 

Παρόλ' αυτά οι σημειώσεις Λεμπέση αναφέρουν ότι :

 

"89. ΠΑΡΑΒΟΛΟ Εγκ.13/11 παρ.Α.Ι.5 & 6: υπολογίζεται με βάση το άθροισμα των τετραγωνικών δόμησης και αλλαγής χρήσης και

ανεξαρτήτως άλλων παραμέτρων, και με επιπλέον παράβολο 500 € για τις λοιπές παραβάσεις οι οποίες δεν εμπίπτουν στις

κατηγορίες 1 έως και 12, του πίνακα του Παραρτήματος του παρόντος που δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.), και

υπολογίζονται με αναλυτικό υπολογισμό (άρθ.24 παρ.6.δ –τροπ.49/6)"

 

Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει? Και στην περίπτωση που κάποιος δηλώσει ΜΟΝΟ αυθαιρεσίες με αναλυτικό πώς προκύτπει

το παράβολο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.