Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν,4014 και καταστηματα


Recommended Posts

Αν έχω καταλάβει σωστά, για οποιοδήποτε εμπορικό κατάστημα, απαιτείται ΚΑΙ μελέτη στατικής επάρκειας ΚΑΙ έλεγχος των ΗΜ εγκαταστάσεων??

Έχω ταβέρνα με υπέρβαση 12τ.μ.Το πρόστιμο βγαίνει 400ευρώ.

(Αρχικά ήταν 2000 αλλά μετά την ερ.8 στο μέρος Δ των ερωτοαπαντησεων του ΥΠΕΚΑ, μπορώ να πάρω το ευμενέστερο πρόστιμο, σωστά?).

Είναι υποχρεωτικές οι παραπάνω μελέτες?

Θα πρέπει να πληρωθούν δηλαδή και η αμοιβή στατικής επάρκειας και βεβαίωση (μελέτη?) ΗΜ? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Για το που θα χρειάζεται στατική μελέτη είναι ακόμα λίγο μπερδεμένο.

Ο πρόεδρος του ΟΑΣΠ (και μπορεί και καθηγητής σου άμα τελείωσες ΑΠΘ) κ. Στυλιανίδης,

προτείνει το δελτίο δομικής τρωτότητας να καλύπτει τις κατηγορίες σπουδαιότητας Σ1 και Σ2 και να χρειάζεται στατική μελέτη για τις κατηγορίες Σ3 και Σ4.

Η ταβέρνα πηγαίνει ως κατάστημα (νομίζω δεν το έχω πρόχειρο δίπλα μου να το δω) οπότε δε θα χρειάζεσαι.

 

Για τα Η/Μ πρέπει να γίνει τεχνική έκθεση από μηχανικό για τον πίνακα των γειώσεων και των λοιπών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων, εφόσον υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Για το που θα χρειάζεται στατική μελέτη είναι ακόμα λίγο μπερδεμένο....

κάτι τέτοιοες ασάφειες θα μας κάνουν να βάλουμε και από την τσέπη μας στο τέλος...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για νομιμοποίηση ισόγειας μεταλλικής αποθηκής

κατ επέκταση ισόγειου βιομηχανικού χώρου (με οικοδομική άδεια)

χρειάζονται μελέτες στατικών και ηλεκτρομηχανολογικών?

Link to comment
Share on other sites

Εχω αναλογη περιπτωση...

Περαν απο αυτα που γραφει ο 4014 δεν υπαρχει καμια ενημερωση.

Οι πολεοδομιες επισης δεν εχουν καμια ενημερωση (μαλιστα οταν πηγα στον ελεγχο στατικων να ρωτησω κατι, ο υπαλληλος δεν ηξερε καν την παραγραφο αυτη).

 

Καθε μηχανικος ομως αναλαμβανει καποια ευθυνη και αυτη τη στιγμη το μονο εγγραφο που ισχυει είναι ο 4014 που αναφερει ρητα:

"για ξενοδοχεια, εμπορικα καταστηματα, τραπεζες, κτιρια βιοτεχνικης ή βιομηχανικης χρησης απαιτεται α) μελέτη στατικής επάρκειας και β) τεχνικη έκθεση αρμοδιου μηχανικού για τον Η/Μ έλεγχο..." αρ. 24 παρ. 2ββ.

Θεωρω πως οσον αφορα το νομο, απο αυτους που ασχολουνται στο ΥΠΕΚΑ, δεν υπαρχει στατικος και μηχανολογος!

Edited by gogosxydas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, είμαι νέα μηχανικός και δεν έχω ασχοληθεί μέχρι τώρα καθόλου με στατικά. Μήπως μπορεί να με διαφωτίσει κανείς τι απαιτείται να κάνω για τη μελέτη στατικής επάρκειας εμπορικού καταστήματος (με ο.α. του . Συγκεκριμένα ανέλαβα να τακτοποιήσω ένα κλειστό ημιυπαίθριο σε εμπορ. κατάστημα.

Για τη μελέτη αυτή πρέπει να έχω πρόγραμμα για τον ΚΑΝΕΠΕ?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Eλα ντε , τιποτα δεν ειναι ξεκαθαρο ακομα. Αλλωστε τι στεναχωριομαστε μηπως ο νομος μολις τωρα αρχισε και τα παλικαρια του ΥΠΕΚΑ τι να πρωτοπρολλαβουν. Αλλωστε μηπως χρειαζεται να παρουμε και αλλα λεφτα απο τους πελατες μας αν χρειαστει να κανουμε στατικη επρακεια μιας ολοκληρης οικοδομης για ενα παταρακι στο ισογειο, εφοσον θα βρεθει καποιος να τα κανει ολα με 500 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.