Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση φύλλου αδείας


kiakos

Recommended Posts

Πρόκειται σύντομα να ξεκινήσουν εργασίες αποπεράτωσης οικοδομής, στην οποία έχουν ολοκληρωθεί οι τοιχοποιίες. Η υπάρχουσα άδεια έχει αναθεωρηθεί για αόριστο χρόνο. Θέλω να κάνω αναθεώρηση για αλλαγή ιδιοκτητών και μηχανικού καθώς και μικρών αρχιτεκτονικών αλλαγών. Το πρόβλημα είναι ότι ο πελάτης μου δεν έχει το πρωτότυπο φύλλο της αδείας και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης επικαλείται ότι το έχει χάσει. Ο φάκελος της άδειας υπάρχει στο αρχείο της πολεοδομίας και έχω αντίγραφα από όλες της μελέτες και το στέλεχος. Σε αυτή την περίπτωση τη μπορώ να κάνω για να αντικαταστήσω το χαμένο φύλλο αδείας προκειμένου να πραγματοποιηθεί η αναθεώρηση;

Προκειμένου να κερδίσω χρόνο σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω την ισχύουσα άδεια για να στήσω το εργοτάξιο και να κάνω εργασίες που προβλέπονται από την ισχύουσα άδεια έως ότου εκδοθεί η αναθεώρηση (στο πολεοδομικό γραφείο που ανήκει το κτίριο μπορεί να κρατήσει και 4 μήνες και μια πολύ απλή αναθεώρηση). Αν αντικατασταθεί το χαμένο φύλλο αδείας μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο ή θα έχω πρόβλημα επειδή έχει αλλάξει ο ιδιοκτήτης;

Στην προηγούμενη περίπτωση θα πρέπει να ενημερώσω αστυνομία και ΙΚΑ; ή απλά αναρτώ τον αριθμό αδείας και ξεκινάω εργασίες;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν έχει χαθεί το πρωτότυπο Στέλεχος μπορούν να σου φτιάξουν νέο πρωτότυπο - αντίγραφο και ότι είναι συνοπτική η διαδικασία.

 

Σχετικά με την αλλαγή του ιδιοκτήτη δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Η αλλαγή του μηχανικού όμως είναι. Εφόσον άλλαξε ο επιβλέποντας πώς εσύ θα κάνεις εργασίες;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το στέλεχος του ιδιοκτήτη χάθηκε θα βγάλεις ένα επικυρωμένο αντίγραφο.

Εφόσον θα επιφέρεις "μικρές αρχιτεκτονικές αλλαγές", πριν περάσεις φορολογικά για την αναθεώρηση θα πρέπει να καταθέσεις στο ΙΚΑ νέο πίνακα 1 για το έργο, οπότε ταυτόχρονα θα το ενημερώσεις και για την αλλαγή των ιδιοκτητών.

Ο παλιός ιδιοκτήτης είχε σφραγίσει την άδειά του στο αστυνομικό τμήμα; Επειδή το στέλεχος του ιδιοκτήτη (όπου τίθεται η σφραγίδα του αστυνομικού τμήματος) έχει χαθεί, νομίζω ότι καλό θα ήταν να πας από το τμήμα και να το εξακριβώσεις.

Μέχρι να ολοκληρωθεί η αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντος, υπεύθυνος για το έργο είναι ο επιβλέπων που αναγράφεται στο στέλεχος. Πώς εσύ θα στήσεις εργοτάξιο εν αγνοία του;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.