Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικείμενες αλλαγές στον Ν.4014/2011


Recommended Posts

Καλως τα δεχτηκαμε....Οι επικειμενες αλλαγες στον Ν.4014/2011 μεσω του νομοσχεδιου για τις οικοδομικες αδειες. Προσοχη! Αυτο ειναι μεν το τελικο κειμενο αλλα μεχρι να τα δουμε και στο ΦΕΚ, καλο ειναι να τηρουμε σταση αναμονης. Ρυθμιζονται πολλα θεματα, οπως αποπερατωσεις ημιτελων, θεματα ΤΖ στα εκτος σχεδιου, παραδοσιακοι οικισμοι και αλλα...

Μας ενδιαφερουν κυριως οι σελιδες 23-25. Καλο διαβασμα...

Link to comment
Share on other sites

Με μία πρώτη ματιά, από τις αλλαγές ευνοούμαστε οι τοπογράφοι. Δεν νομίζω. Θα το κόψουν. Μήπως ψάχνουν τρόπους να ολοκληρώσουν το κτηματολόγιο με λεφτά των ιδιωτών;

Edited by MONOS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα μας τρελανουν!!!!τι εβαλαν παλι???τοπογραφικο εξαρτημενο με καθε βεβαιωση ή δεν καταλαβα καλα??

 

Αυτο ισχυει και τωρα...

Νομιζω η Εγκ το αναφερει...

Καθε βεβαιωση συνοδευεται απο τοπογραφικο εξαρτημενο..

Που ειναι το παραξενο???

Φτασαμε και τα λογικα για να θεωρουμε παραλογα???

Link to comment
Share on other sites

εγω πρωτη φορα το ακουω...δεν το θεωρω παραξενω με την εννοια που το κατάλαβες....απλα με την εννοια οτι εδω εχω παρει μεχρι τωρα δυο βεβαιωσεις και με την μια παιδευομαι εδω και ποσο καιρο ουτε γορδιος δεσμος να ηταν τωρα αν θα πρεπει να κανουμε και τοπογραφικο αστα....και εντος σχεδιου μαλιστα το βλεπω λιγο υπερβολικο...

Link to comment
Share on other sites

Μετραμε πλέον τα επιτρεπόμενα μεγέθη της περιοχής βάση του ποσοστού συνιδιοκτησίας στο οικόπεδο;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμια. Αυτο ειναι το προς δημοσιευση, δεν ειναι το δημοσιευμενο. Μην τα λαμβανετε σαν δεδομενα οσα λεει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

εγω πρωτη φορα το ακουω...δεν το θεωρω παραξενω με την εννοια που το κατάλαβες....απλα με την εννοια οτι εδω εχω παρει μεχρι τωρα δυο βεβαιωσεις και με την μια παιδευομαι εδω και ποσο καιρο ουτε γορδιος δεσμος να ηταν τωρα αν θα πρεπει να κανουμε και τοπογραφικο αστα....και εντος σχεδιου μαλιστα το βλεπω λιγο υπερβολικο...

 

Κατα 90% το γραφει ο ιδιος ο νομος..(δεν το εχω τωρα προχειρο..)

 

Αυτο, απο τις διευκρυνησεις του ΥΠΕΚΑ..( για τα αδομητα)

 

- για τη μεταβίβαση οικοπέδων και γηπέδων στα οποία δεν υπάρχει κτίσμα απαιτείται δήλωση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση του μηχανικού ότι δεν υπάρχει κτίσμα, συνοδευόμενη από τοπογραφικό διάγραμμα, σύμφωνα με τα οριζόμενα σχετικά στο άρθρο 24 παράγραφος 2β του ν.4014/2011

 

Συναδελφε εσενα σε μπλεκει το τοπογραφιο, θα μπλεξει αυτον που θα το συνταξει..

 

 

Bnn7

 

To τοπογραφικο που συνοδευει καθε συμβολαιο ειναι πρωτουπο..

Αρα το τοπογραφικο της ΟΑ δεν αρκει..

 

Αποψη μου ειναι οτι οποιαδηποτε συμδολαιογραφικη πραξη πρεπει να συνοδευεται απο προσφατο τοπογραφικο..

Καποιες πραξεις (πχ αποδοχη κληρονομιας, νομοζω και η γονικη παροχη) δεν απαιτουν τοπογραφικο...

Δεν εχει σχεση με το εντος-εκτος..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.