Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμιες Υποβολης-Πληρωμης παραβολου κ' δοσεων


Recommended Posts

Παρακαλώ, αν μπορείτε, πείτε μου το εξής:

Έχω μια δήλωση σε κατάσταση ΑΡΧΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ από τις 07/01/2012. Την ίδια ημέρα εκτύπωσα και την εντολή πληρωμής του παραβόλου και την έδωσα στον ιδιοκτήτη. Άυριο 20/02/2012, θα μου δώσει τις 2000 ευρώ, για το παράβολο, ο ιδιοκτήτης, για να πάω να πληρώσω.

 

1) Υπάρχει πρόβλημα που πέρασε τόσος καιρός απ' την ημερομηνία έκδοσης της εντολής, μέχρι να πληρωθεί το παράβολο? Δεν νομίζω, αλλά ρωτάω.

 

2) ΓΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ : Αν πληρώσω αύριο, και στο σύστημα μπει στις 21/02/2012, και φυσικά προχωρήσω την δήλωση σε φάση προσωρινής υπαγωγής, τότε ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να πληρώσει την πρώτη δόση μέχρι τις 21/03/2012 ? ΣΩΣΤΑ?

 

sorry, για το πρήξιμο στο θέμα, αλλά μην κάνουμε καμιά "πατάτα" , και κάψουμε κανέναν...

 

εσυ θα πληρωσεις το παραβολο?νομιζω δεν το δεχεται η τραπεζα αν δεν ειναι ο ιδιος.

 

με τις ημερομηνιες δεν βλεπω να εχεις προβλημα.το συστημα ειναι ελαστικο για ευνοητους λογους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εσυ θα πληρωσεις το παραβολο?νομιζω δεν το δεχεται η τραπεζα αν δεν ειναι ο ιδιος.

 

με τις ημερομηνιες δεν βλεπω να εχεις προβλημα.το συστημα ειναι ελαστικο για ευνοητους λογους

 

Καλά, για το πρώτο θέμα που μου λές, αντιμετωπίζεται. Του το δίνω να πάει να το πληρώσει ο ίδιος, αν θα έχω πρόβλημα.

Για το δεύτερο : Όταν μου λές οτι "το συστημα ειναι ελαστικο για ευνοητους λογους" , τί εννοείς? αναφέρεται κάπου χρονική περίοδος μεταξύ αρχικής υποβολής και ημερομηνίας καταβολής παραβόλου? είμαι δηλαδή εκπρόθεσμος, αλλά δεν θα έχω πρόβλημα, λόγω ελαστικού συστήματος ?

Link to comment
Share on other sites

Το "σύστημα" δεν είναι ελαστικό!!!!

Αυτοί που πρέπει να το διορθώσουν κινούνται ...."ελαστικά"!

Ο νόμος κ.λπ. είναι ξεκάθαρος σχετικά με τις ημερομηνίες!

 

Ημερομηνία αρχικής υποβολής; Δεν ενδιαφέρει κανέναν....

Ημερομηνία έκδοσης του παραβόλου: Δεν ενδιαφέρει κανέναν...

Ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου: Καθοριστική ημερομηνία - Η δήλωση έχει ενταχθεί στο νόμο...΄Μπορεί να γίνει έως 29.2.2012

Ημερομηνία πληρωμής α΄ δόσης: Ένα μήνα μετά την ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου.

Ημερομηνία πληρωμής εφάπαξ; Όπως α' δόση.

κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που πρέπει να το διορθώσουν κινούνται ...."ελαστικά"!

Ο νόμος κ.λπ. είναι ξεκάθαρος σχετικά με τις ημερομηνίες!

 

Ημερομηνία αρχικής υποβολής; Δεν ενδιαφέρει κανέναν....

Ημερομηνία πληρωμής α΄ δόσης: Ένα μήνα μετά την ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου.

Έτσι πιστεύω κι εγώ,

Συνεχίζω να αμφιβάλλω για τον ένα μήνα μετά. Πλιζ δείτε το ποστ #67 και πείτε μου που κάνω λάθος...

Για να κάνουμε συζήτηση δηλαδή, όχι ότι έχει πρακτικό ενδιαφέρον, μέχρι να ξυπνήσουν στο ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Εάν μου βρει κάποιος αναφορά για λήξη προθεσμία μίας αίτησης στην αρχική της υποβολή

μέσα στο νόμο ευχαρίστως να το δεχτώ .

Αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω εντοπίσει κάτι …

Μέχρι να περάσω την αίτηση σε προσωρινή υπαγωγή δεν τρέχει καμιά προθεσμία και ας έχει πληρωθεί το παράβολο .Δεν είμαι απόλυτος αλλά αυτά κατανοώ από την μέχρι τώρα ανάγνωση .

 

Δήλωση σε "Προσωρινή Υπαγωγή"

 

 

Εφόσον επιβεβαιωθεί ηλεκτρονικά η πληρωμή τους ακριβούς "Τέλους Υπαγωγής στην Ρύθμιση Αυθαιρέτων" η δήλωση αυτόματα καθίσταται έγκυρη και μπορεί να αναβαθμιστεί στην κατάσταση "Προσωρινή Υπαγωγή". Μόνο σε αυτό το στάδιο το αυθαίρετο θεωρείται ενταγμένο στην ρύθμιση μέσα στα χρονικά περιθώρια του Νόμου. Στην συνέχεια επιλέγεται το σχήμα πληρωμής των υπόλοιπων υποχρεώσεων (εφόσον υπάρχουν) και ο πολίτης πρέπει απλά να υλοποιήσει το σχήμα αυτό. Κάθε πληρωμή θα αποτυπώνεται αυτόματα μετά από 24 εργάσιμες ώρες.

Edited by a_KIR_a
Link to comment
Share on other sites

Καλά, για το πρώτο θέμα που μου λές, αντιμετωπίζεται. Του το δίνω να πάει να το πληρώσει ο ίδιος, αν θα έχω πρόβλημα.

Για το δεύτερο : Όταν μου λές οτι "το συστημα ειναι ελαστικο για ευνοητους λογους" , τί εννοείς? αναφέρεται κάπου χρονική περίοδος μεταξύ αρχικής υποβολής και ημερομηνίας καταβολής παραβόλου? είμαι δηλαδή εκπρόθεσμος, αλλά δεν θα έχω πρόβλημα, λόγω ελαστικού συστήματος ?

 

ενοω οτι ακομη το συστημα εχει τις πρωτες προθεσμιες 30.11 κτλ.

 

ειναι ελαστικο γιατι δεν ειναι ετοιμο.

 

οι ευνοητοι λογοι ειναι = φερε τα λεφτα εστω και αργα

Link to comment
Share on other sites

Επείγον... , Στις 17/02/2012 έγινε υποβολή για ενα αιθαίρετο στο Δημο Κρωπίας με τιμή Ζώνης 880. Στις 16/2/2010 όμως ο Δήμος ανάρτησε στην Διαύγεια διαπιστωτική πράξη και καθορίζει την τιμή στα 600. ΕΡΩΤΗΜΑ Δεν εχει πληρωθεί το παράβολο. Μπορεί να γίνει ακύρωση της δήλωσης για να γίνει ορθή υποβολή? Ευχαριστώ

Υ.Σ Ακούγεται για παράταση τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Επείγον... , Στις 17/02/2012 έγινε υποβολή για ενα αιθαίρετο στο Δημο Κρωπίας με τιμή Ζώνης 880. Στις 16/2/2010 όμως ο Δήμος ανάρτησε στην Διαύγεια διαπιστωτική πράξη και καθορίζει την τιμή στα 600. ΕΡΩΤΗΜΑ Δεν εχει πληρωθεί το παράβολο. Μπορεί να γίνει ακύρωση της δήλωσης για να γίνει ορθή υποβολή? Ευχαριστώ

Υ.Σ Ακούγεται για παράταση τίποτα?

 

το παραβολο εχει να κανει με την υπερβαση δομησης και οχι με την τιμη ζωνης .πληρωνεις το παραβολο και μετα βαζεις τη σωστη τιμη ζωνης και πληρωνεις τα υπολοιπα

Edited by stahlex
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.