Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμιες Υποβολης-Πληρωμης παραβολου κ' δοσεων


Recommended Posts

Καλημερα.

Θα αναφερθώ και πάλι στις προθεσμίες και ελπίζω να γνωρίζει κάποιος. Έχει συμβεί σε κάποιον να περάσει το χρονικό διαστημα ενός μήνα από την καταβολή του παραβολου και να πληρώσει μετά το εφάπαξ με έκπτωση 20%? Πίστευα ότι ο μήνας μετράει από την προσωρινή υπαγωγή, όπως λέει και το ΤΕΕ αλλά εδώ μέσα αλλάζει η γνώμη μου με αυτά που διαβάζω.

Συγγνώμη που κολλάω σε αυτό το θέμα, αλλά ίσως να έχω πρόβλημα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτά που συζητάμε περί προθεσμιών...

Ο 4014 έλεγε:

<<Το ενιαίο ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται από το μηχανικό....., θεωρείται από την πολεοδομική υπηρεσία και επιδίδεται άμεσα ή αποστέλεται στον αιτούνται εντός 30 ημερών απο την διαπίστωση της πληρώτητας του φακέλου....>>.

Παρακάτω έλεγε:

<<Η πρώτη δόση καταβάλλεται εντός προθεσμίας 3 μηνών από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου>>. (Νομίζω 21 Δεκέμβρη)

 

Με όλες τις μεταγενέστερες ενημερώσεις έχουν πάρει παράταση οι υποβολές των δικαιολογητικών αλλά όχι της πρώτης δόσης (νομίζω, εκτός αν μου έχει ξεφύγει κανένα ΦΕΚ).

 

Η ερώτηση είναι η εξής:

1)Η πρώτη δόση έχει περιθώριο 1 μήνα από το παράβολό;

2)Η πρώτη δόση έχει προθεσμία 1 μήνα από την επίδοση - αποστολή του προστίμου στον αιτούντα - πελάτη; (2 μήνες από το παράβολο - όπως γινόταν με τον παλιό τρόπο πληρωμής προστίμων; )

3)Είναι φλου μιας και δεν έχει ενημερωθεί η συγκεκριμένη παράγραφος και έχει περάσει η ημερομηνία;

4)Η πρώτη δόση έχει την ίδια προθεσμία με τα δικαιωλογητικά της δεύτερης φάσης;

Edited by Ιοάννης Γκούμας
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τον Ν4047 ΦΕΚ 31 Α/2012 :

 

"Η προσθεσμία καταβολής της πρώτης δόσης του ενιαίου ειδικού προστίμου του αρθρου 24 του Ν4014 για όλες τις υποβαλλόμενες μετά την 31-12-2011 αιτήσεις είναι 1 μήνας μετά την υποβολή της"

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αυτό που αναφέρεις συνάδελφε και σύμφωνα με διευκρινηστικές ή ερώτηση στο ΤΕΕ, το ΤΕΕ θεωρεί υποβολή την <<Προσωρινή>>. Οπότε θα ενημερώσω κατ' αυτό τους πελάτες μου.

 

Τελικά μου είχε ξεφύγει 1 ΦΕΚ...

Θα το κατεβάσω και αυτό να δω τι άλλο έχασα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν έχασες, έγινε νόμος η παράταση που δόθηκε με την ΠΝΠ του ΦΕΚ 268Α/31.12.2011. Τα ίδια ακριβώς λένε....

Link to comment
Share on other sites

Νέο κρούσμα άκυρης ημερομηνίας από το λογισμικό του ΤΕΕ.

Μόλις υπέβαλα νέα δήλωση (13/3/2012) και ως ημερομηνία εξόφλησης του παραβόλου δίνει την 23/3/2012.

 

Καμία λογική...και φυσικά δεν πρόκειται να το λάβω καν υπόψην μου, απλά το αναφέρω για την ιστορία..

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τελικά η εφάπαξ καταβολή (ή η πρώτη δόση) μετράει ένα μήνα μετά την προσωρινπη υπαγωγή.

Συμφωνείτε?

 

Όχι, είναι ένα μήνα μετά την ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.