Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμιες Υποβολης-Πληρωμης παραβολου κ' δοσεων


Recommended Posts

Δεν είναι έτσι συνάδελφοι! Προσέξτε να μην εκτεθείτε στους πελάτες σας!

Ο νόμος είναι σαφής!!!

Μην μπερδεύεστε με το γεγονός ότι, το ΤΕΕ δεν μπορεί να φτιάξει ακόμα και σήμερα σωστά το σύστημά του, σχετικά με τις ημερομηνίες!

Αυτό είναι άλλο θέμα. Κάποια στιγμή θα γίνει. Και τότε είναι πάρα πολύ εύκολο να υπολογιστούν τόκοι και να μένουν υπόλοιπα για πληρωμή!

 

Δεν έχεις άδικο, όμως δεν έχουμε καταλήξει στο ότι ο 1 μήνας ξεκινάει απ' την ημερομηνία προσωρινής υποβολής έτσι κι αλλιώς? Εφόσον η τράπεζα δέχτηκε την πληρωμή παραβόλου και το σύστημα του ΤΕΕ έκανε την απαιτούμενη ενημέρωση (αποδέχτηκε δλδ την πληρωμη), δεν είναι λογικό να επιβεβαιώσουμε την ισχύ του "πληρωμή εντός ενός μηνός από ημερομηνία προσωρινής υπαγωγής"...?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε πόσες μέρες απο την πληρωμή του υπόλοιπου του προστίμου γίνεται η ενημέρωση του συστήματος?

Απότι ήξερα το έβλεπες την επόμενη μέρα από την πληρωμή του.

Έχω πελάτη που το πλήρωσε την Τρίτη και σήμερα Πέμπτη δεν το έχω δει ακόμη.

Είναι να κάνει συμβόλαιο και με έχει πάρει τα άπειρα τηλέφωνα από χθες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο, όμως δεν έχουμε καταλήξει στο ότι ο 1 μήνας ξεκινάει απ' την ημερομηνία προσωρινής υποβολής έτσι κι αλλιώς? Εφόσον η τράπεζα δέχτηκε την πληρωμή παραβόλου και το σύστημα του ΤΕΕ έκανε την απαιτούμενη ενημέρωση (αποδέχτηκε δλδ την πληρωμη), δεν είναι λογικό να επιβεβαιώσουμε την ισχύ του "πληρωμή εντός ενός μηνός από ημερομηνία προσωρινής υπαγωγής"...?

 

Το μόνο που έγραψα συνάδελφε είναι το γεγονός ότι, πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τις ημερομηνίες και με αυτά που λέμε στους πελάτες μας, διότι ανά πάσα στιγμή κινδυνεύουμε να εκτεθούμε.

Πρέπει να "πατάμε" πάντα σε "νόμους" και όχι σε ό,τι μας ..."βολεύει" γιατί έτσι το έχει ΣΗΜΕΡΑ φτιάξει το ΤΕΕ......

Βεβαίως, μεγάλα παιδιά είμαστε και ο καθένας αναλαμβάνει τις όποιες ευθύνες του....

 

Σε πόσες μέρες απο την πληρωμή του υπόλοιπου του προστίμου γίνεται η ενημέρωση του συστήματος?

Απότι ήξερα το έβλεπες την επόμενη μέρα από την πληρωμή του.

Έχω πελάτη που το πλήρωσε την Τρίτη και σήμερα Πέμπτη δεν το έχω δει ακόμη.

Είναι να κάνει συμβόλαιο και με έχει πάρει τα άπειρα τηλέφωνα από χθες.

 

Συνήθως σε 24 ώρες (εκτός αν μεσολαβεί Σαββατοκύριακο).

Μην ανησυχείς θα εμφανιστεί σε λίγο.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά το παράβολο πρέπει να πληρωθεί σε 10 μέρες από την αρχική υποβολή όπως βγάζει το σύστημα?

 

Εμένα πελάτης μου το πλήρωσε αργότερα και δεν είχε πρόβλημα. Άλλωστε η αίτηση είναι σε αρχική υποβολή οπότε δεν λαμβάνεται και υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορεί να πληρωθεί οποτεδήποτε (φυσικά πριν τη λήξη της ισχύος του νόμου.

Ούτε η δήλωση χρειάζεται ν' αλλαχθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μην ανησυχείς όμως, αν προλάβει και "μπει" νέος ΥΠΕΚΑ μετά τις εκλογές μπορεί να πάει και μέχρι 31.12.2012.

Αν όχι ....τελειώσαμε!

 

...και μάλλον θ' αρχίσει η απόκτηση "ηλεκτρονικής ταυτότητας κτιρίου" με εκ παραλλήλου ισχύ του 4014 (αλλά με άλλα πρόστιμα)!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.