Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο σε κοινόχρηστο χώρο πολυκατοικίας


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα συναδελφοι..

Επανερχομαι στο αρχικο θεμα και το αναφερω γιατι εχω κατι παρομοιο.

Αν εγω προχωρησω μονο με τον πελατη μου που εχει κλεισει τον οροφο υπαρχει περιπτωση να μου ζητησει συναινεση απο τους υπολοιπους το ΥΠΕΚΑ στην συνεχεια?και μελλοντικα οταν προχωρησω χρειαστει συναινεση και δεν την δωσουν εγω θα εχω κυρωσεις η απλα ακυρωνεται ο φακελος?

ενημερωτικα αυτος ο χωρος κλειστηκε απο τον ιδιοκτητη ολης της πολυκατοικιας πριν πουλησει τα διαμερισματα, τα οποια ομως πλεον ειναι πουλημενα σε αλλους ιδιοκτητες ενω αυτος εχει κρατησει τον τελευταιο αυτον οροφο

Διαμέρισμα πολυκατοικιάς εκ κατασκευής έχει πάρει τμήμα του διαδρόμου του ορόφου.Στο όροφο υπάρχει άλλο ένα διαμέρισμα. Χρειάζεται συναίνεση απ'όλους του συνιδιοκτήτες ή μόνο του ορόφου αυτόυ? Να σημειώσω ότι είναι τελευτάιος όροφος και το κοματι του διαδρόμου που είναι μέσα στο διαμέρισμα εξυπηρετεί στην ουσία μόνο τον πελάτη μου αφού δεν υπάρχει λόγος να περάσει κάποιος από εκει.Αν δεν έχω συναίνεση δεν θα δηλώσω το κομμάτι?Έτσι όμως παραμένει αυθαιρεσία και δεν μπορεί να τακτοποιήσει εξ ολοκλήρου , κάνουμε μια τρύπα στο νερό δηλαδή..

Μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες σχετικά με τον χώρο, την καταπάτηση και τις αναφορές στα συμβόλαια για να βοηθήσουμε;

 

Να σου δώσω ένα Hint:

Αν τα σχέδια αδείας δε συμφωνούν με την πραγματικότητα, υπάρχει περίπτωση αυθαιρέτου και πρέπει να προχωρήσουμε σε ρύθμιση.

Αν η σύσταση όμως έχει γίνει με βάση σχέδια που διαφωνούν με τα της αδείας, αλλά συμφωνούν με την πραγματικότητα και την προς ρύθμιση κατάσταση, δεν τίθεται ζήτημα συνιδιοκτησίας.

 

Οι κοινόχρηστοι χώροι, δεν είναι πολεοδομικό μέγεθος για να καθορίζεται στην άδεια, αλλά συμβολαιογραφικό και καθορίζεται στη σύσταση ιδιοκτησιών.

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον Iguana,αποθήκούλα 1,5 τ.μ σε κοινόχρηστο διάδρομο στον τελευταίο όροφο, όπου την ίδια ακριβώς παράβαση έχει κάνει και ο μοναδικός γείτονας του ορόφου. Τελικά τί έκανες Iguana,Kostavros? Στην δικιά μου περίπτωση, υπάρχει η "Αγοραπωλησία οριζοντίου ιδιοκτησίας διαμερίσματος πολυκατοικίας" του 1979 όπου η εν λόγω αποθήκη-παράρτημα δεν φαίνεται, αλλά στην "πράξη παραίτησης από δικαιώματος επικαρπίας-αιτία γονικής παροχής" του 1995, αναφέρεται η αποθηκούλα-παράρτημα χωρίς να αλλάζουν τα χιλιοστά του διαμερίσματος σε σχέση με την "Αγοραπωλησία οριζοντίου ιδιοκτησίας διαμερίσματος πολυκατοικίας", αλλά χωρίς να αναφέρονται χιλιοστά για την αποθήκη-παράρτημα. Sagiasd τί πιστεύεις ότι πρέπει να κάνω?

 

Ευχαριστώ

Edited by vasilis81
Link to comment
Share on other sites

Να τη ρυθμίσεις μέσω του 4014 (με τη συναίνεση των συνιδιοκτητών).

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τη ....συναίνεση εννοείς;;;;;

 

Ναι. Ο τοίχος της αποθήκης είναι σε περασιά με τον τοίχο του από κάτω διαμερίσματος οπότε δεν γνωρίζει κανείς ότι η αποθήκη είναι μέρος του κοινόχρηστου χώρου. Και είναι 15 ιδιοκτήτες...

Edited by vasilis81
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει άλλη επιλογή (αφού δεν φαίνεται στα σχέδια της σύστασης).

Δεν μπορεί να μεταβιβάσει κ.λπ. δεν εκδίδεται βεβαίωση 4014, δεν θ' αποκτήσει ηλεκτρονική ταυτότητα.

Η' θα το μάθουν και θα συναινέσουν ή θα το γκρεμίσει νύχτα (και γρήγορα).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει άλλη επιλογή (αφού δεν φαίνεται στα σχέδια της σύστασης).

Δεν μπορεί να μεταβιβάσει κ.λπ. δεν εκδίδεται βεβαίωση 4014, δεν θ' αποκτήσει ηλεκτρονική ταυτότητα.

Η' θα το μάθουν και θα συναινέσουν ή θα το γκρεμίσει νύχτα (και γρήγορα).

 

Το πρόβλημα είναι ότι ήδη η βεβαίωση έχει βγει. Ο τοίχος ήταν σε περασιά και δεν φαινόταν. Απλά σκέφτομαι να μην την αναφέρω καθόλου στα σχέδια καθώς εφάπτεται αλλά βρίσκεται εκτός διαμερίσματος (το συμβόλαιο της γονικής παροχής την αναφέρει ως παράρτημα διαμερίσματος).

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιηθεί η βεβαίωση;;; Σε τί;;;; Για ποιά σχέδια μιλάς;;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιηθεί η βεβαίωση;;; Σε τί;;;; Για ποιά σχέδια μιλάς;;;;

 

Η βεβαίωση δεν έχει χρησιμοποιηθεί γιατί δεν ήθελε να κάνει μεταβίβαση ο ιδιοκτήτης. ΑΠλά ήθελε να νομιμοποιήσει. Στην κάτοψη του διαμερίσματος που κάνω, δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω και την αποθήκη που εφάπτεται στο διαμέρισμα (και αναγράφεται στο συμβόλαιο του 1995 ως παράρτημα), ή να μην την βάλω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.