Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας ?


Recommended Posts

καλημέρα και από μένα παιδιά

προσπαθώ και εγώ σαν καινούργιος στο χορό να καταλάβω κάτι

έχω την πρώτη μου αιθαίρετη κατασκευή που είναι ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ, κατασκευασμένο περίπου το 1990.ισόγεια κατοικία με αποθήκη

αν κατάλαβα καλά βρίσκομαι στην κατηγορια 3 τις δομικής τρωτότητας

χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας και αν ναι, τι ακριβώς περιέχει αυτή η μελέτη?

παιδιά SOS έχω πολλή μέλλον μπροστά μου....

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Τα greeklish απαγορεύονται, οπότε διορθώστε το μήνυμά σας. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς όρισες και σιδεροκέφοαλος.

Αν η χρήση το κτιρίου σου ανήκει στην κατηγορία αα τότε δε θέλεις στατική επάρκεια.

 

Το τι είναι στατική επάρκεια, δε μπορεί να σου το πει κάποιος μέσω ενός φόρουμ.

Θέλει διάβασμα.

ΚΑΝΕΠΕ, EC8 μέρος 3.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και σιδεροκέφοαλος.

Αν η χρήση το κτιρίου σου ανήκει στην κατηγορία αα τότε δε θέλεις στατική επάρκεια.

 

Το τι είναι στατική επάρκεια, δε μπορεί να σου το πει κάποιος μέσω ενός φόρουμ.

Θέλει διάβασμα.

ΚΑΝΕΠΕ, EC8 μέρος 3.

 

η κατηγορία 3 αα και 3 ββ με μπερδευουν και δεν μπορω να καταλάβω τη διαφορά

μπορείς να βοηθήσεις΄?

Edited by frinia
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν απαγορεύονται τα κεφαλαία και τα greeklish.

Χρησιμοποίησε την "επεξεργασία" και διόρθωσε.

 

κατηγορία αα

αα) εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια

κατοικίας, τουριστικά καταλύματα ή κτίρια που δεν περιλαμβάνονται στην επόμενη περίπτωση ββ΄

συμπληρωμένο δελτίο ελέγχου δομικής τρωτότητας του φέροντα οργανισμού, συνοδευόμενο από

αναλυτική τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού και φωτογραφίες. Η τεχνική έκθεση θα βασίζεται σε

μακροσκοπικό οπτικό έλεγχο, που θα περιγράφει το σύστημα του φέροντος οργανισμού, καθώς και τυχόν

εμφανείς βλάβες,

 

κατηγορία ββ

ββ) εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια

κοινωφελούς χρήσης, όπως ενδεικτικά κτίρια συνάθροισης κοινού, περίθαλψης, κοινωνικής πρόνοιας,

εκπαίδευσης, πολιτιστικών λειτουργιών, ξενοδοχεία και λοιπές τουριστικές εγκαταστάσεις, θρησκευτικούς

χώρους, εμπορικά καταστήματα, τράπεζες, κοινωφελείς οργανισμούς, δημόσιων υπηρεσιών και σε κτίρια

βιομηχανικής ή βιοτεχνικής χρήσης, εξαιρουμένων των εγκαταστάσεων της #ΕΗ Α.Ε. που υπάγονται

στην παραπάνω περίπτωση αα΄ μελέτη στατικής επάρκειας αρμόδιου μηχανικού, η οποία θα

περιλαμβάνει:

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη για τα greeklish αλλά είναι η πρώτη φορά που μπαίνω και παρακολουθω.

συμφωνα με αυτα που γραφεις η αυθαίρετη κατοικια χωρις οικοδομικη αδεια ανηκει στην αα αρα δεν θελει μελέτη στατικής επάρκειας παρά μόνο δελτιο δομικής τρωτότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα. Είμαι νέος μηχανικός και θέλω την βοήθεια σας. Εντός σχεδίου με οικοδομική αδεια. Το ισόγειο είναι γκαράζ και θέλει να γίνει αλλαγή χρήσης σε κατάστημα (εμπορικό). ο όροφος είναι κατοικία. χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

με την νέα χρήση του ισογείου (νυν κατάστημα) προκύπτει διαφοροποίηση φορτίων (πχ διαφορετικά μόνιμα φορτία) από την αρχική μελέτη που πρέβλεπε ναι μεν χώρο σταθμευσης αλλά πιθανότερο αυτός να μελετήθηκε με φορτία κατοικιών (το τσεκάρεις από το τεύχος).

Εδώ ερχόμαστε στο θέμα που χρήζει διευκρίνησης. στο εδάφιο ββ της παρ. 3 άρθρ. 24 Ν. 4014 γίνεται αναφορά για απαίτηση μελέτης στατικής επάρκειας όταν η αλλαγή χρήσης έχει εγκατασταθεί σε κτίρια συνάθροισης κοινού...., ξενοδοχεία, και μετά αλλάζει η διατύπωση σε εμπορικά καταστήματα, τράπεζες κλπ. Τι μπορεί να εννοούν;

α) Σε κτίριο με επικρατούσα χρήση καταστήματα?

β) Σε τμήμα κτιρίου που μπορεί να είναι κατάστημα ?

και όλα αυτά πότε? Όταν η αρχική εγκεκριμένη-επικρατούσα χρήση του ήταν χρήσης κατάστήματος ή αυτή που υπάρχει σήμερα?

Αν τελικά δεν υπάρχει απαίτηση μελέτης, το πιθανότερο είναι να εντάσεται στην κατηγορία 3 του ΔΔΤΦΟ

Περίμενε και άλλες απαντήσεις από τους συναδέλφους για το θέμα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ισόγειο δεν έχουμε αλλαγή φορτίων γιατί η πλάκα του δαπέδου όπου έχουμε τα διαφορετικά φορτία δεν έχει μπει στον στατικό υπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.