Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευθύνη για τα δασικά και διαδικασία?


Recommended Posts

Ας πούμε ότι έχουμε ένα αυθαίρετο σε εκτός σχεδίου περιοχή? Σαν δικαιολογητικό δεν υπάρχει ο χαρακτηρισμός δασαρχείου? Είναι απαραίτητο και ευθήνη του μηχανικού να κάνει αυτόν τον έλεγχο?Είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη με δηλωσή του? Γενικά ποιά είναι η διαδικασία?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τη διαδικασία της δήλωσης αυθαιρέτων με το Ν. 4014 απαιτείται υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι η αυθαίρετη κατασκευή του δεν εμπίπτει σε καμία από τις περιπτώσεις 3 του άρθρου 23. (3 δδ αναφέρει για δασικά). Θεωρητικά θα έπρεπε να υπάρχει πράξη χαρακτηρισμού απο το Δασαρχείο αλλά είναι μια διαδικασία που συνήθως παίρνει κάποιους μήνες μέχρι να τελεσιδικήσει. Εξάλλου αν το δούμε διαφορετικά, θα μπορούσε ποτέ ο μηχανικός να υποκαταστήσει την δημόσια διοίκηση και να υπογράφει μόνος του αν μια εκταση είναι δασική ή οχι; Στα γενικότερα πλαίσια της δουλειάς μας οι περισσότεροι το κοιτάζουμε αν είναι κάτι που είναι οφθαλμοφανές ή αν έχουμε υποψία ότι κάτι συμβαίνει. Στα πλαίσια της διαδικασίας του Ν. 4014 πιστεύω πως θα μπορούσαμε να βάζουμε τον ιδιοκτήτη να μας κάνει και μια υπεύθυνη δήλωση (για το αρχείο μας) που να αναγράφει ¨΄οτι σε περίπτωση που αποδειχθεί το ακίνητο εντός δασικής έκτασης δεν φέρει ευθύνη ο μηχανικός για τυχόν ακύρωση της διαδικασίας"

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα του Παύλου και ισχύουν και για τον αιγιαλό (εκεί που δεν είναι καθορισμένος).

Ειδικά η τελευταία παρατήρηση του είναι ευστοχότατη και είναι κάτι που προτρέπουν και στα σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δε θα μας φορτώσουν με το "έτσι θέλω" όλο το μπάχαλο της δημόσιας διοίκησης. Το σχετικό στα προηγούμενα ποστ υπάρχει και σε κάποιο παλίο εγγραφο του ΤΕΕ (αν το βρώ θα το αναρτήσω) σχετικά με τις κυρώσεις της δήλωσης του Ν. 651 και κατά πόσο είναι αρμοδιότητα μηχανικού όταν υπογράφει αρτιότητα να θεωρείται υπευθυνος και για εγκρίσεις άλλων υπηρεσιών (π.χ. δασαρχείου αρχαιολογιας κτηματικής υπηρεσίας κλπ). Φυσικά όλοι φυλάμε τα "νώτα" μας για περίπτωση δυστροπίας πελάτη και μετέπειτα καταγγελίας,

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα, στην περίπτωση που είναι υπό αμφισβήτηση το δασικό και ο ιδιοκτήτης θέλει να προχωρήσει παρόλα αυτά, με τη βεβαίωση τι γίνεται? Μπορούμε να γράψουμε οτι είναι υπό αμφισβήτηση ή δεν γίνεται να μεταβιβαστεί ή πρεπει να περιμένει τελεσιδικία για τη μεταβίβαση? Εχω μια τέτοια περίπτωση και δεν ξέρω τι να κάνω, δεν θέλω να τον εκθέσω

Link to comment
Share on other sites

Viki

Όπως είπε πολύ σωστά ο Παύλος

Μπορεί να προχωρήσει και στην ένταξη στον 4014

Και στην μεταβίβαση

 

Όλα υπ’ ευθύνη του όμως

 

Κατά τη πάγια γνώμη μου αυτός ο νόμος καλύπτει

πολεοδομικές παραβάσεις και μειώνει (αν τα μειώνει) τα πρόστιμα

 

Οπότε αν υποθέσουμε ότι είναι εκτός δασικής έκτασης τι προβλέπεται να γίνει;

Σύμφωνα με το νόμο όλα καλά (μειώνει το πρόστιμο τακτ/ποιεί για 30 χρ

ή νομ/ποιεί με το άρθρο 22/ΓΟΚ μια για πάντα)

 

Αν όμως είναι εντός δάσους κλπ

Χάνει όλα τα λεφτά και την αμοιβή μηχανικού

Και ακυρώνεται και η τακτοποίηση καθώς και η μεταβίβαση

σχετ Η10

 

Εσύ δεν έχεις καμιά ευθύνη

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω την ίδια περίπτωση!!!

 

 

 

Και ακυρώνεται και η τακτοποίηση καθώς και η μεταβίβαση

σχετ Η10

Πώς ακυρώνεται μία μεταβίβαση;

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο

αυτό προβλέπεται και σήμερα από άλλη νομοθεσία (δασική)

κατά τα λοιπά, τα παραπάνω περί ένταξης και μεταβίβασης, ισχύουν

για όλες τις εξαιρέσεις του άρθρου 23 παρ 3 (και είναι πολλές)

 

Παραλίγο, χωρίς να αλλάζουμε θέμα, θα έβαζα πελάτη να πληρώσει 20.500,

ενώ δεν είχα τα όρια ασφαλείας από β' εθνικό

 

Και θα μου τα ζητούσε ως επιστρεφόμενα (ατόφια φυσικά)

από τότε λέω

Προσοχή στα συμφωνητικά (και στις πιο αθώες ακόμη)

και κρατήστε τα για 5 μάλλον ή και για 10 χρ (δεν είναι κακό-μπορεί τότε να αποκαλυφθεί η βλακεία μας)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εάν δεν έχει κριθεί τελεσίδικα δασικό, μετά την περαίωση με τον 4014 και τη σύνταξη του τίτλου μεταβίβασης, πώς ακυρώνεται έπειτα;

Link to comment
Share on other sites

αν κριθεί δασικό ή αναδασωτέο και γίνει μεταβίβαση

αυτή ακυρώνεται αυτοδίκαια (δασική νομοθεσία κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.