Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευθύνη για τα δασικά και διαδικασία?


Recommended Posts

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα με τα δασικά......

Έχω αγροτεμάχιο που με την παλιά διαδικασία χαρακτηρισμού του δασαρχείου, ενόψει έκδοσης οικ. αδείας, είχε κριθεί ότι ένα μικρό τμήμα του είναι δασικό.

Βγήκε οικ. άδεια τότε και το κτίσμα τοποθετήθηκε στις απαραίτητες αποστάσεις από το δασικό....

Φυσικά ακολούθησαν αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες δεν έχουν γίνει εντός του δασικού τμήματος....

Αυτές τακτοποιούνται??????????

 

Κάπου είχα διαβάσει (σε μια απάντηση) ότι υπερίσχυε η λέξη ακίνητο που μεταφραζόταν ως οικόπεδο και αγνοούσαν ότι το αυθαίρετο ήταν εκτός δασικού τμήματος, οπότε κατέληγαν ότι η αυθαίρετη κατασκευή ΔΕΝ μπορούσε να τακτοποιηθεί. Μετά το έχασα το θέμα.....

 

Επίσης, στο ΙΔΙΟ ακίνητο, επειδή μια μικρή του λωρίδα (η οποία τυχαίνει να είναι και το τμήμα του που έχει χαρακτηριστεί όπως είπα πιο πάνω ως δασικό) καταλήγει στη θάλασσα..... ο αιγιαλός εκεί... είχε επίσης καθοριστεί με την παλιά διαδικασία ενόψει έκδοσης οκοδομικής αδείας....

 

 

Μπορώ να χρησιμοποιήσω άραγε αυτά τα δυο στοιχεία (παλιό χαρακτηρισμό δασαρχείου και παλιό καθορισμό αιγιαλού στο κομμάτι που με αφορά) ώστε να "αποδειχθεί" ότι η αυθαίρετες κατασκευές είναι ΕΚΤΟΣ δασικής περιοχής και ΕΚΤΟΣ αιγιαλού?????????

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι, αυτή η υπέυθυνη δήλωση ειδικά είναι πολύ καλή ιδέα. Θα επιβεβαιώσω και με το ΤΕΕ και θα σας ενημερώσω πάραυτα

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά πιστεύω ότι μπορείς και μάλιστα

τα θεωρώ ακλόνητα και ισχυρά αυτά τα στοιχεία σου

 

(δηλ πως; από το σκοπό των 2 νόμων-π.χ η δασική νομοθεσία συντάχθηκε (το 1979;)

για να τιμωρήσει οικοπεδοφάγους-εσύ δεν είσαι οικοπεδοφάγος αφού τότε -1979-

δεν ήσουν σε δάσος)

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω ότι και στα πλαίσια του Ν. 1337/83 ο ιδιοκτήτης με δική του ευθύνη δήλωνε ακόμα και αν υπήρχε αμφιβολία ως προς τη δασική ή όχι έκταση, ή το αυθαίρετο ήταν κοντά σε θάλασσα που δεν είχε γίνει οριοθέτηση αιγιαλού και το αίτημα υποτιθέται θα κρινόταν με ενδεχόμενη ακύρωση της προσορινής αναστολής απο την κατεδάφιση.

Link to comment
Share on other sites

......θα έβαζα πελάτη να πληρώσει 20.500,

ενώ δεν είχα τα όρια ασφαλείας από β' εθνικό..........

 

Ναι αλλά δεν καλύπτεσαι με την υπεύθυνη δήλωση που υπογράφει:

....."δεν εμπίπτει σε καμία από τις περιπτώσεις της παρ. 3, του αρ. 23".... ;

Link to comment
Share on other sites

gamvro

Ναι αλλά δεν καλύπτεσαι με την υπεύθυνη δήλωση που υπογράφει:

....."δεν εμπίπτει σε καμία από τις περιπτώσεις της παρ. 3, του αρ. 23".... ;

Ναι συνάδελφε (δεν καλύπτομαι-γιατί πράγματι θεωρείται σφάλμα μου, ως μηχανικού)

 

Από αυτό προκύπτουν και τα μηνύματά μου και το θέμα μου περί «Τι δεν έχουμε ως ΤΕΕ-επιστημονικό κλπ προσωπικό;;»

Το πρόγραμμα ΤΕΕ έπρεπε να μας προστατεύει σε παρόμοιες περιπτώσεις (μέσα από ένα ερωτηματολόγιο π.χ) και να μας καθοδηγεί

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αύριο (αν σηκωθεί.. το σύστημα) να καταθέσω μια που ξέρουμε ότι είναι δασική έκταση αλλά ο ιδιοκτήτης επιμένει να την καταθέσει;

Δικό του είναι, ότι θέλει το κάνει....

Μέχρι να τελεσιδικήσει ο χαρακτηρισμός για δασική έκταση (δικαστήρια κλπ) θα έχει περάσει η 30ετία λέει....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Faethon

 

και εγώ στην περίπτωση που ανάφερα (για 20.500) υπό την πίεση του πελάτη

θα την υπέβαλα παρά λίγο

(Του βεβαιώθηκε πρόστιμο 63.000 του ανθρώπου και αφορά συνεργείο αυτοκινήτων

οπότε κόλλησε και στην εφορία και στο μηχανολογικό)

Link to comment
Share on other sites

Faethon αφού είσαι σίγουρος ότι είναι δασική η περιοχή υπάρχει και η δυνατότητα να μην τον αναλάβεις..

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Στην Υ/Δ θα αναφέρω συγκεκριμένα για δασική έκταση και όχι γενικά για παρ. 3. Οπότε θα έχει πλήρη γνώση του τι υπέγραψε. Και μετά ας κάνει ότι θέλει.

Δεν θα κάτσω να πεθάνω....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.