Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νόμος Τρίτση


Recommended Posts

Σε άλλο topic που ρώτησα αν γίνεται μεταβίβαση με Α' και Β' φάση Τρίτση(για εντός σχεδίου) , μου είπαν ότι πρέπει να γίνει και η Γ'.Ψάχνοντας βρήκα αυτήν τη απάντηση.Πραγματικά έχω μπερδευτεί...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με τη β' φάση μπορείς να κάνεις "μεταβίβαση", στις περιπτώσεις που ακόμα συνεχίζει και είναι εκτός σχεδίου.

Αν έχει μπει στο σχέδιο χρειάζεται και η γ' φάση.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας στην παρακάτω περίπτωση:

 

Αυθαίρετη οριζόντια ιδιοκτησία Β' ορόφου 130 τ.μ., δηλώθηκε με το Ν. 1337/83 (Α' και Β' φάση) καθώς ήταν εκτός σχεδίου τότε.

Τώρα έχει μπει στό σχέδιο πόλης.

 

Εκτός αυτού, έχει κλειστεί και ένας Η/Χ χώρος που στα σχέδια της νομιμοποίησης (Α' και Β' φάση) φαίνεται ανοιχτός.

 

Έχω τις εξής απορίες:

1) Πρέπει πρώτα να τακτοποιήσω τον κλειστό Η/Χ με το Ν.4014/2011 και μετά να προχωρήσω σε Γ' φάση Ν.1337/83 για τα 130 τ.μ.?

2) Πρέπει οπωσδήποτε να κάνω Γ' φάση (αφού έχει μπεί εντός σχεδίου) ή μπορώ να νομιμοποιήσω τα 130 τ.μ. και με το Ν.4014/2011?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Αναμένω την απάντησή σας!

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι, εφόσον στην πολεοδομία θεωρούν αυθαίρετο το κλείσιμο του αυθαίρετου ΗΧ.

2) Δεν είμαι σίγουρος αν η Γ φάση αποτελεί απλώς οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση και κατά πόσο αυτό είναι διαφορετικό από τη νομιμοποίηση (του 4014). Ωστόσο για την υπαγωγή στο αρ26 του 4014, πρέπει (κανονικά) να πληρωθεί και το ανάλογο παράβολο. Εξέτασε και τα δύο ενδεχόμενα και προχώρα (και πες μας και τι έκανες...).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.