Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικό μονόροφο πλαίσιο - Προβληματισμοί


 

Recommended Posts

[...η γωνία του ζευκτού σου ειναι μόλις 5 μοίρες...]

 

Αλήθεια δεν θυμάμαι τώρα και καλά πόσο είναι η ελάχιστη επιτρεπτή γωνία για σιδηρές ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

την γωνία στην καθορίζουν οι κλίσεις.

 

τι θες δηλαδή να διώξεις από την στέγη. χιόνι?νερό?

 

εδω έχει 8% (5μοίρες). στο 5% θες έλεγχο ότι δεν λιμνάζει το νερό. (το χιόνι το αφήνω έξω, όμως πχ. γερμανία 60μοιρες)

 

απο κει και πέρα εξαρτάται του μεγέθους της επιφάνειας και τους χρόνους παραμονής σε αυτή ενός μορίου νερού στη στέγη μεχρι το λούκι σε εντάσεις βροχόπτωσης.

 

εδω μιλάμε για μια αρκετα σημαντική επιφάνεια με μικρή κλίση (κατά τη γνώμη μου βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

γίνεται, απλά δεν ειναι οικονομικό (όπως και της εν λογω περίπτωσης του thread).

 

άλλωστε κανουμε και 0 μοιρες (οριζόντια πλαίσια ή δικτυώματα π.χ. οδο-γεφυρων)

 

στο θεμα γωνία στέγης, η οικονομία, το μεγιστο ύψος και οι χρόνοι απορροής ειναι τα κριτήρια (κατά τη γνώμη μου βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε τίποτα ο ΝΙΚΟΛΑΣ για υποστύλωμα IPE.

Για δοκό μιλούσε.

Ο άνεμος για μικρές κλίσεις βγαίνει σχεδόν πάντα και προς τα κάτω.

Αν μάλιστα υπολογίσεις και την εσωτερική πίεση αρνητική τότε και τα 60 κιλά είναι λίγα.

 

Επίλυση με φαινόμενα δέυτέρας τάξης δεν νομίζω να χρειάζεται.

Απλά είναι μεγάλο το ύψος και σχετικά μεγάλο και το άνοιγμα.

Τα 7μ και εγώ μέχρι τώρα πάντα τα κατάφερα να τα αποφύγω αλλά αν δεν γίνεται και αλλιώς.....

Το θέμα είναι ότι ο κλασικός ύποπτος κατασκευαστής θα περιμένει τεγίδα IPE120....

Μην ανησυχείς πάντως ...κάποιος θα βρεθεί να το λύσει με άνεμο με ελληνικό κανονισμό.....να βάλει χιόνι από EC1...να αγνοήσει λίγο και τις παραμορφώσεις και θα το φέρει στα μέτρα του. Μην ξεχάσω φυσικά και τον άνεμο που οι περισσότεροι μελετητές θα τον βάλουν μόνο προς τα πάνω.

Έχει και συνέχεια.....θεμελίωση με περιμετρική πεδιλοδοκό.!

 

ΝΙΚΟΛΑ αν δεν θέλεις να ακροβατείς με την συνείδηση σου κάνε την δουλειά σου σωστά και προχώρα. Άκου τι σου λένε οι συνάδελφοι που είναι και μελετηροί και μην δίνεις σημασία.

Κάποτε πήγαν έναν φίλο μου στην Ελευσίνα και είδε μεταλικό 25μ άνοιγμα ...πλαίσια ανά περίπου 6μ ...κολώνα μάλλον IPE400.....;ύψος 11μ.....γερανογέφυρα στα 9μ......και στηρίξεις ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ...παραμορφώσεις.....τρελές!

Αυτό το είχε φτιάξει ο κατασκευαστής....η μελέτη σε προσφορά.!

Τι να κάνουμε.

Ας επιμείνουμε

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μαζί σας είμαι. Αυτά λέω και εγώ. Το θέμα είναι ότι με πρήζουν και πάνε και δίνουν τις μελέτες αλλού. Το πρόβλημα έιναι οτι οι άλλοι συνάδελφοι κάθονται και κάνουν με αυτόν τον τρόπο τις μελέτες δηλαδή λες και ψωνίζουν κρέας. Την έχω πατήσει πολλές φορές να χάνω δουλειά και είπα να πάρω μια γνώμη ακόμα γιατί κάθομαι σκίζομαι και προκοπή δεν βλέπω και βγαίνω άσχετος απο πάνω.

 

Αρη αυτό έχω αποφασίσει και εγω να κάνω την δουλειά μου με καθαρή συνείδηση και γι' αυτό πέρνω γνώμες. Απλά τα τελευταία 4 χρόνια που ασχολούμαι με τα μεταλλικά και κάθομαι και διαβάζω απο κανονισμούς και βιβλιογαφία ξένη και ελληνική και ενώ τα τεκμηριώνω αυτά που λέω με βάση όσα ξέρω βέβαια η αντιμετώπιση είναι άσχημη και απο το αφεντικό είναι συνάδελφός. Για να είμαι ειλικρηνής παρηγοριά βρίσκω στο φόρουμ πέρα απο τις πολυτιμές συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

ααααααα, 30 μοιρες

 

Για περίπτωση δικτυώματος (τραπεζοειδούς μορφής) με πρώτη διαγώνιο >30 μοίρες και τελευταία < 65 (αν θυμάμαι καλά). Η ελάχιστη κλίση είναι 6 μοίρες αν δεν κάνω λάθος, αλλά πάντα μιλάμε για 8-10 κι πάνω τουλάχιστον.

 

Στις 4:00 το πρωί και ξημερώνει 13 Αυγούστου παρ' ολα αυτά έχω το εξής που με απασχολεί. Έχω ένα βιομηχανικό με ύψος 11.5μ και ύψος κορφιά 12.6μ. Το άνοιγμα του πλαισίου είναι 23,5μ και τα πλαίσια τοποθετούνται ανά 7.20μ. Μου υποδήξανε οι "μεγάλοι" να βάλω ζευκτό IPE 360 κάτι το οποίο ούτα κατά διάνεια δε αντέχει. Σε διατομή IPE 400 έχω το έλεγχο αντοχής αλλά η βύθιση του κορφιά για συνδυασμό 1.00G + 1,50W (ίδιο βάρος και άνεμος) είναι περίπου 0.16μ. Εγω κάνω λάθος η καλά κάθομαι και παίζω φάπες μαζί τους? Τα φορτία είναι 0.20KN/m^2 για επικάλυψη και ο άνεμος 0.60ΚΝ/m^2 με φορά ίδια με αυτή της βαρύτητας.

 

Υποστυλώματα αρχικά με ΗΕΑ και μετά βλέπεις και ΗΕΒ. Διατομές ΗΕΑ αρχίζεις από 340 για στύλους. Ζύγωμα ΙΡΕ 400 σίγουρα (μιλάμε για Fe 430). Τεγίδες παίζει ρόλο και ανα πόσο τις βάζεις πάντως κάτω από ΙΡΕ 180 δεν βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Γωνίες : ec3 7.1.2(3) θ>=30.

 

μετά αρχίζουν έλεγχοι π.χ. λov και μεταβολή γωνιών

 

για <65 μάλλον κάνεις λάθος

 

βέβαια για όλα αυτά τα ωραια της γεωμετρίας (και όχι μόνο φυσικά) υπάρχει και ο Tihamer Koncz που τα λέει και πιο ωραία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.