Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπέρβαση ύψους, ως μοναδική παράβαση κτιρίου


Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγώ κάτι που δεν μπορώ να σκεφτώ πως θα το αντιμετωπίσω.

Νομίμως υφιστάμενο πέτρινο κτίσμα ως προ του 55 εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων.

Εμβαδόν κάθε ορόφου 45 τ.μ.

Ϋψος κτιρίου 5,30 και καθαρό κάθε ορόφου 2,50μ. Ο ιδιοκτήτης βγάζει άδεια μικρής κλίμακας αντικατάστασης στέγης και του αλλάζει την πίστη… Αλλάζει εσωτερικό περίγραμμα, ρίχνει πλάκα στο μεσοπάτωμα και αυξάνει το ύψος του κάθε ορόφου στο 2,75 καθαρό. Συνολικό ύψος κτιρίου πλέον 6,00μ. Δεν κάνει όμως καμία αλλαγή στο περίγραμμα του κτιρίου.

Κάνει όμως το λάθος να μην πάρει ρεύμα προτού ξεκινήσει τις εργασίες….(την πάτησε!!!!!).

Και τώρα μου έρχεται και ζητάει τακτοποίηση γιατί πλέον ο Δήμος βλέποντας ένα καινούριο κτίριο δεν του δίνει βεβαίωση προ του 55, αν και το κτίσμα φαίνεται από τους τίτλους ότι είναι παλιό. (Και καλά του κάνει…).

Τι να τακτοποιήσω???

Δεν έχω ούτε υπέρβαση κάλυψης, ούτε δόμησης, ούτε ύψους καθώς το επιτρεπόμενο είναι 7,50 μέτρα…

καμιά ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποιείς τις εργασίες που έχει κάνει με αναλυτικό υπολογισμό.Παράβαση ύψους φυσικά και έχει γιατί το ελέγχεις με το προηγούμενο ύψος πριν να τα κάνει όλα μανταρα.Απλώς το ποσοστό σου θα είναι <20%Να καλύψεις την προύπαρξη του 55 με αεροφωτογραφία, συμβόλαια.κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω.

Εχω υπέρβαση ύψους κατά 0,70 μ. Βρίσκω το ποσοστό της υπέρβασης 00,70/7,50 = 9%<20%

Βάζω όλη την κάλυψη σαν υπέρβαση ύψους < 20% βάσει τετραγωνικών και κάνω και ένα αναλυτικό για τις εργασίες ανύψωσης???

Στον αναλυτικό βάζω όλες τις εργασίες που πραγματοποιήθηκαν (δηλαδή μια «φέτα κτιρίου ύψους 0,70) και την πλάκα από σκυρόδεμα που κατασκευάστηκε…

Βγάζω συνολικό προυπολογισμό και τον διαιρώ με το 5000 ή βάζω την κάθε εργασία ξεχωριστά και πληρώνω πολλά πεντακοσάρικα???

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σχετικά με τον υπολογισμό υπέρβασης ύψους να ρωτήσω κάτι πρακτικό. Σε οριζόντια ιδιοκτησία με ελεύθερο ύψος περί τα 3,2 ενώ από τομή είναι 3μ έχω υπέρβαση ύψους κάτω από 20% . Από τα συμβόλαια το σπίτι είναι κοντά στα 110μ2 και έχει και μια υπέρβαση δόμησης κοντά στα 17μ2. Το πρόστιμο που θα υπολογιστεί για το νόμιμο κομμάτι εάν τα κάνω σωστά σύμφωνα με τις ερωτωαπαντήσεις του ΤΕΕ (Σειρά ΣΤ , ερωτ.1) θα είναι:

 

110 Χ 1500(ΤΖ) Χ 0.15 Χ 0.2 (απόκλιση <20%) Χ 0.4(Κύρια Κατοικία) Χ 0,15 (χρήση προ του 1983) =297 Ε

 

Δε ξέρω εάν έχει διευκρινιστεί ποιά τετραγωνικά βάζουμε στο παραπάνω τύπο. Αυτά του συμβολαίου ? ή αυτά που μετράμε όπου σίγουρα θα έχουμε μια απόκλιση. Προσωπικά θα έβαζα του συμβολαίου.

 

Α) Εφόσον λοιπόν το πρόστιμο είναι σωστό το βάζουμε ώς τιμή σε ποιό πεδίο ?

 

Β)Η υπέρβαση δόμησης υπολογίζεται προφανώς ξεχωριστά και ενσωματώνουμε ομοίως την υπέρβαση ύψους ?

 

Γ) Η δήλωση βρίσκεται στο στάδιο προσωρινής υπαγωγής και έχει πληρωθεί εφάπαξ όλο το πρόστιμο της ΥΔ αλλά και η αμοιβή μου. Το θέμα είναι επειδή εντόπισα και αυτή τη παράβαση ο ιδιοκτήτης αντιδρά στον υπολογισμό του νέου προστίμου και πληρωμή της διαφοράς. Σε αυτή τη περίπτωση εγώ μπορώ απλά να αρνηθώ να υπογράψω βεβαίωση ή τι άλλο μπορώ να του πώ για να τον μεταπείσω εφόσον μπήκε σε αυτή τη διαδικασία ? (του ανέφερα τις πολλές επιλογές πληρωμής π.χ.)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων συνάδελφοι και ελπίζω σε μια άμεση απάντηση σας.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις δύο ΦΚ

1ο ΦΚ για την ΥΥ <20% με τα τετραγωνικά που αναφέρει η ΟΑ

2ο ΦΚ για την ΥΔ και ΥΚ όπου δεν έχεις ΥΥ για τα υπόλοιπα μέτρα της επέκτασης.

 

Για το Γ είναι καθαρά θέμα ευθυνών.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις δύο ΦΚ

1ο ΦΚ για την ΥΥ <20% με τα τετραγωνικά που αναφέρει η ΟΑ

2ο ΦΚ για την ΥΔ και ΥΚ όπου δεν έχεις ΥΥ για τα υπόλοιπα μέτρα της επέκτασης.

 

Για το Γ είναι καθαρά θέμα ευθυνών.

 

Συνάδελφε αρχικά θεωρείς ότι ο υπολογισμός είναι σωστός βάσει και των ερωτωαπαντήσεων του ΤΕΕ ? Και δεύτερον θεωρείς ότι επειδή δεν έχω υπέρβαση δόμησης καθ'ύψος αλλά καθ'επέκταση στη προκειμένη περίπτωση δεν συνυπολογίζω την υπέρβαση ύψους στο μη-νόμιμο κομμάτι ?

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να δω τι Ε/Α

Θεωρώ πως δεν θα έχεις ΥΥ στην επέκταση όπως αν ήταν ένα άλλο κτίριο στο οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η ΥΥ συνδέεται στο τύπο υπολογισμού με ΥΔ. Συνεπώς εδώ εφόσον δεν έχω ΥΔ τότε το υπολογίζω με το τρόπο που ανέφερα σύμφωνα με όσα αναφέρει το ΤΕΕ και απλά βάζω τη τιμή σε ένα πεδίο στο σύστημα αυθαιρέτων το οποίο όμως δε ξερω ποιό είναι.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Επίσης η ΥΥ συνδέεται στο τύπο υπολογισμού με ΥΔ. Συνεπώς εδώ εφόσον δεν έχω ΥΔ τότε το υπολογίζω με το τρόπο που ανέφερα σύμφωνα με όσα αναφέρει το ΤΕΕ και απλά βάζω τη τιμή σε ένα πεδίο στο σύστημα αυθαιρέτων το οποίο όμως δε ξερω ποιό είναι.

 

Στην ΥΥ χωρίς ΥΔ επιλέγεις "χωρίς υπέρβαση δόμησης" και βάζεις τα τετραγωνικά στην υπέρβαση Κ.Χ. ή Β.Χ.

Edited by sonja_k
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.