Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπέρβαση ύψους, ως μοναδική παράβαση κτιρίου


Recommended Posts

Στην ΥΥ χωρίς ΥΔ επιλέγεις "χωρίς υπέρβαση δόμησης" και βάζεις τα τετραγωνικά στην υπέρβαση Κ.Χ. ή Β.Χ.

 

Τα τετραγωνικά του συμβολαίου συνάδελφε ? Και δεύτερον συμφωνείς και εσύ ότι στην καθ'επέκταση ΥΔ όπως λ.χ μετρατοπή νόμιμου εξώστη σε υπνοδωμάτιο δεν έχω και ΥΥ οπότε δεν τη λαμβάνω υπόψιν μου ?

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έβαζα τα τετραγωνικά της αποτύπωσης, τα οποία θα πρέπει να συμφωνούν με αυτά της αδείας.

Ο εξώστης φαινόταν στεγασμένος στην άδεια ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Όχι συνάδελφε ο εξώστης φαινόταν ανοικτός και απλά κλείστηκε δημιουργώντας ενα επιπλέον δωμάτιο.Το θέμα είναι μπαίνει εδώ ΥΥ ή απλά θεωρείται ΥΔ διότι η ενσωμάτωση μια τέτοιας λεπτομέρειας επαυξάνει σημαντικά το πρόστιμο.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο εξώστης φαινόταν ανοιχτός στα σχέδια της αδείας, δεν έχεις να συγκρίνεις κάποιο ύψος για να συμπεράνεις αν έχεις ΥΥ ή όχι. Άρα άποψη μου είναι ότι δεν έχεις ΥΥ.

Βέβαια ο καθένας ερμηνεύει το νόμο όπως θέλει...Άλλος συνάδελφος μπορεί να έβαζε ΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ερώτημα:

 

Σε μεγάλο οικόπεδο με καμιά 20αριά βιομηχανικά κτίρια, έχει γίνει κάθετη σύσταση και το κάθε κτίριο αποτελεί κάθετη συνιδιοκτησία με κοινόχρηστους τους δρόμους κυκλοφορίας ανάμεσά τους.

 

Σε μία απο αυτές τις κάθετες εμβαδού 1500 μ2, με το ίδιο συμβόλαιο, έχει γίνει και οριζόντια σύσταση και αποτελείται από 2 ορ. ιδ. :

Υπόγειο 1500μ2 και

Ισόγειο 1500μ2 (με δυνατότητα ανέγερσης και Α ορόφου στο ίδιο περίγραμμα)

 

Σε οικοδομική άδεια του 1998, έγινε απο τον ιδιοκτήτη του ισογείου η προσθήκη Α ορόφου 1500μ2. Η σύσταση όμως δεν ενημερώθηκε (όφειλε να μοιράσει τα χιλιοστά του ισογείου σε ισόγειο και Α όροφο).

 

Καλούμαι τώρα να δώσω βεβαίωση 4014 για να γίνει η τροποποίηση της σύστασης.

 

Όμως υπάρχει και υπέρβαση ύψους:

η προσθήκη του Α ορόφου αντί για 2,90 + στέγη, υλοποιήθηκε 6,30 + στέγη.

Στο τοπογραφικό της άδειας πανωσηκώματος αναφέρει στους όρους δόμησης Η max 17,50μ.

Στο ΔΚ της ίδιας άδειας αναφέρει ότι κάθε ιδιοκτησία είναι υποχρεωμένη να εξαντλεί το ΣΔ της, στα 15,50μ.

Τι υπερισχύει?

Η διαφορά είναι 6,30-2,90= 3,40μ.

Αν το ελέγξω ως προς το 17,50 έχω 3,40/17,50=0,194=19,4% <20%

Αν το ελέγξω ως προς το 15,50 έχω 3,40/15,50=0,219=21,9% >20% (διπλάσιο πρόστιμο !)

Έλεγξα την δυνατότητα έκδοσης άδειας, δεν περισσεύει όγκος.

 

Στην συνημμένη εικόνα η διακεκομμένη δείχνει την υλοποιημένη κατάσταση.

post-17575-0-84375400-1355831000_thumb.jpg

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Αυτό "Στο ΔΚ της ίδιας άδειας αναφέρει ότι κάθε ιδιοκτησία είναι υποχρεωμένη να εξαντλεί το ΣΔ της, στα 15,50μ." το γράφει έτσι απλά ή αναφέρει και από ποια διάταξη προκύπτει;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δε νομίζω να είναι διπλάσιο το πρόστιμο.ΤΟ <20% έχει συντελεστή 1,2 και το>20% έχει 1,4 άρα 20% ακριβότερο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έκανα ένα κόπο και θα ζήταγα τους όρους δόμησης από την οικεία πολεοδομία (κι όποιες αλλαγές έγιναν πιθανόν σ' αυτούς) και μετά θα αποφάσιζα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάντως δε νομίζω να είναι διπλάσιο το πρόστιμο.ΤΟ <20% έχει συντελεστή 1,2 και το>20% έχει 1,4 άρα 20% ακριβότερο.

Οταν έχεις υπέρβαση ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης, η διαφορά είναι 0,2 και 0,4 αρα διπλάσιο πρόστιμο.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Ζηταω συγνωμη αν εχει ηδη ξεκαθαριστει το θεμα, αλλα ειναι η 1η φορα που μου τυχαινει υπερβαση υψους:

 

- Κτηριο με ΙΣΟΓΕΙΟ, Α', Β' οροφο, ΔΩΜΑ.

- Ο ιδιοκτητης ειναι ενας και δεν εχει γινει συσταση. Αρα καταθετουμε 1 φακελο με πολλα φυλλα καταγραφης.

- Υπαρχουν διαφορες υπερβασεις δομησης στο ΙΣΟΓΕΙΟ και στο ΔΩΜα.

- Στον Α' και στον Β' οροφος υπαρχει ΜΟΝΟ Υ.Υ (η οποια φυσικα αυξανει το συνολικο υψος του κτηριου)

 

Επειδη ομως κανω 1 φακελο, μαλλον το συστημα δεν την αναγνωριζει σαν ΜΟΝΑΔΙΚΗ αυθαιρεσια την Υ.Υ και δεν μου υπολογιζει προστιμο στο αντιστοιχο φυλλο καταγραφης, διχως να βαλω Υ.Δ.Κ.Χ...

Τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.