Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετη δόμηση σε εξ' αδιαιρέτου ιδιοκτησία και ποσοστο Υ.Δ.


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους! Συγγνώμη για τυχόν λάθη επί της διαδικασίας, αλλα γράφω πρώτη φορά στο forum. Να ρωτήσω κάτι.

Σε εκτός σχεδίου οικόπεδο 4 στρεμ. έχω άδεια για δόμηση 200 τ.μ. Έχω 4 κατοικίες των 50 τ.μ.

Αν και νομικά είναι λάθος να κάνω 4 δηλώσεις για τις 4 ξεχωριστές αυτοτελείς ιδιοκτησίες (δεν γίνεται συσταση καθέτου σε εκτός σχεδίου, άρα είναι μία ιδιοκτησία και μία άδεια έχει βγει), αποφασίζω να κάνω 4 δηλώσεις.

Έστω στη μία ιδιοκτησία καταλήγω ότι έχω Υ.Δ. βοηθητικών χώρων 100 τ.μ. και κύριων 70 τ.μ. Για τους βοηθητικούς χώρους δεν έχω κάνει ένα φύλλο καταγραφής αλλά περισσότερα, καθώς αλλού έχω αλλαγή χρήσης, αλλού εντός Δ κ.λ.π., το ίδιο και για τους κύριους χώρους.(ανα κατηγορία αυθαιρεσίας). Το ερώτημα μου είναι, στο φύλλο καταγραφής για μία αποθήκη 20 τ.μ. όπου έχει γίνει Υ.Δ. και Υ.Κάλυψης για να υπολογίσω το ποσοστό διαιρώ το άθροισμα των τ.μ. των βοηθητικών χώρων δηλ.100 τ.μ. με το 50 τ.μ. (200τ.μ./4 ιδιοκτησίες) ή με το 200τ.μ που "δικαιούται" το οικόπεδο βάσει αδείας?

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση που έκανα στην Πολεοδομία, πήρα την απάντηση οτι τα εξ αδιαιρέτου θέλουν πολύ προσοχή και κατα τη δική τους κρίση πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη το 50μ2, αυτό που αντιστοιχεί δηλαδή στην κάθε ιδιοκτησία. Οπότε την υπέρβαση της κάθε ιδιοκτησίας με το εβαδόν που αυτή δικαιούται στο όλο οικόπεδο. Βέβαια όλα αυτά μου τα είπαν με μεγάλη επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πιο λογικό αφού ο νόμος τις αντιμετωπίζει σαν αυτοτελείς λειτουργικά ιδιοκτησίες. Αλλά σε κάθε φύλλο καταγραφής, παρόλο που θα δηλώνω μία αποθήκη 20 τ.μ. , στα πεδία που επιλέγεις το ποσοστό Υ.Δ. και Υ.Κ. θα διαιρώ το άθροισμα όλων των τ.μ των αυθαίρετων βοηθητικών χώρων (100τ.μ.) με το "50 τ.μ." ή το ποσοστό Υ.Δ. και Υ.Κ. θα προκύπτει σε κάθε φύλλο καταγραφής ξεχώριστά και διαφορετικό κάθε φορά, προκύπτοντας από την διαίρεση των τ.μ. της αυθαίρετης κατασκευής που περιγράφεις διά την επιτρεπόμενη δόμηση (στο παράδειγμά μου 20τ.μ. αποθήκη/50 τ.μ. επιτρεπόμενη δόμηση)?

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψάχνοντας το καλύτερα καταλήγω οτι η παραπάνω άποψη της Πολεοδομίας είναι λανθασμένη. Απο τη στιγμή που μιλαμε για ενα οικοπεδο στο οποίο επιτρέπεται δομηση 200μ αυτό πρεπει να παρουμε σαν μέγιστη επιρεπόμενη δόμηση. Αν έχουμε ενα διαμέρισμα οικοδομής, μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση παίρνουμε του όλου οικοπέδου δεν το πάμε βάσει του ποσοστού του διαμερίσματος. Ετσι νομίζω είναι πιο σωστο. Με αυτον τον νομο βέβαια σιγουρια δεν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας το καλύτερα καταλήγω οτι η παραπάνω άποψη της Πολεοδομίας είναι λανθασμένη. Απο τη στιγμή που μιλαμε για ενα οικοπεδο στο οποίο επιτρέπεται δομηση 200μ αυτό πρεπει να παρουμε σαν μέγιστη επιρεπόμενη δόμηση. Αν έχουμε ενα διαμέρισμα οικοδομής, μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση παίρνουμε του όλου οικοπέδου δεν το πάμε βάσει του ποσοστού του διαμερίσματος. Ετσι νομίζω είναι πιο σωστο. Με αυτον τον νομο βέβαια σιγουρια δεν υπάρχει...

 

Με τη μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση του οικοπέδου/γηπέδου και ΜΟΝΟ. Τ'αλλα απλά δεν υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο εκτός σχεδίου με τρεις κατοικίες (έχουν βγει τρεις άδειες), κάνω 3 ξεχωριστές δηλώσεις? Και αν κάποιος από τους τρεις δεν επιθυμεί την υπαγωγή στη ρύθμιση?

 

Σε εξ αδιαιρέτου αγροτεμάχιο με τρεις κατοικίες (με 3 άδειες) πρέπει να γίνουν 3 δηλώσεις? Και τι γίνεται σε περίπτωση που κάποιος από τους ιδιοκτήτες δε θέλει να υπαχθεί στη ρύθμιση?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

3 ΑΔΕΙΕΣ !!!??!!!??!!!??

Πώς τις εννοείς τις 3 άδειες?

 

Στα εξ' αδιαιρέτου δύναται να γίνει και 1 δήλωση. Δες και το θέμα περί εξ' αδιαιρέτων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.