Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομή με έναν ιδιοκτήτη αλλά πολλές ιδιοκτησίες


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ

1. ΙΣΟΓΕΙΟ -ΑΥΤΟΤΕΛΗ- ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ

2. Α΄ΟΡΟΦΟ- ΑΥΤΟΤΕΛΗ- ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ

 

3. Β ΟΡΟΦΟ ΜΕΖΟΝΕΤΑ ΜΕ ΔΩΜΑ

 

ΟΙ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑ ΚΑΙ Ο ΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝ. ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ

ΠΩΣ ΤΟΝ ΕΙΣΑΓΩ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΤΕΕ??

ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕ ΔΥΟ ΦΥΛΛΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ Η΄2 ΑΙΤΗΣΕΙΣ , ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΖΟΝΕΤΑ ΤΟΥ Β΄ΜΕ ΤΟ ΔΩΜΑ ?

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Εdit" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

1ον) Συμπλήρωσε την ειδικότητά σου

2ον) Κάθε λειτουργικά αυτόνομη ιδιοκτησία και μία αίτηση

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα γράφει ο φίλος Γιώργος Γεωργίου και επιπλέον δεν γράφουμε με κεφαλαία γιατί δίνουμε την εντύπωση ότι ΤΣΙΡΙΖΟΥΜΕ.

Φίλε teddyseker με την πρώτη ευκαιρία καλό θα ήταν να ρίξεις και μια ματιά στους Κανόνες Συμμετοχής (επάνω δεξιά). Θα σε βοηθήσουν στο να βρείς πολλές από τις απαντήσεις που ψάχνεις στα ερωτήματά σου.

Καλό σου βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο, καλημέρα,

ρίξε μιά ματιά στις ερωτοαπαντήσεις στο Η8.

Κατ' αρχήν έιναι ερωτοαπαντήσεις, δηλ. τίποτα εγκεκριμένο ή δεσμευτικό. Κατά τη γνώμη μου πάντα.

Εκεί γράφει "......... είναι δυνατή η υποβολή ενιαίας αίτησης .........".

Πρόσεξε λέει ότι "δύνασαι" να υποβάλεις μία αίτηση, δεν σε υποχρεώνει. Δες το και μελλοντικά ότι αν χρειαστεί να μεταβιβάσεις μία αυτοτελή ιδιοκτησία θα έχεις μία αίτηση με ένα συνοθήλευμα αυθαιρεσιών, πχ σε ένα φύλλο καταγραφής θα έχεις αθροιστικά τα τετρ. μέτρα από όλες τις ιδιοκτησίες που έχουν ομοειδής αυθαιρεσίες......

Κρίνεις και αποφασισίζεις (πάντα κατά τη γνώμη μου)

Και πάλι καλή σου μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο, καλημέρα,

ρίξε μιά ματιά στις ερωτοαπαντήσεις στο Η8.

Κατ' αρχήν έιναι ερωτοαπαντήσεις, δηλ. τίποτα εγκεκριμένο ή δεσμευτικό. Κατά τη γνώμη μου πάντα.

Εκεί γράφει "......... είναι δυνατή η υποβολή ενιαίας αίτησης .........".

Πρόσεξε λέει ότι "δύνασαι" να υποβάλεις μία αίτηση, δεν σε υποχρεώνει. Δες το και μελλοντικά ότι αν χρειαστεί να μεταβιβάσεις μία αυτοτελή ιδιοκτησία θα έχεις μία αίτηση με ένα συνοθήλευμα αυθαιρεσιών, πχ σε ένα φύλλο καταγραφής θα έχεις αθροιστικά τα τετρ. μέτρα από όλες τις ιδιοκτησίες που έχουν ομοειδής αυθαιρεσίες......

Κρίνεις και αποφασισίζεις (πάντα κατά τη γνώμη μου)

Και πάλι καλή σου μέρα.

 

Καλημέρα! Συμφωνώ απολύτως!

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βάλεις κάθε τμήμα ιδιοκτησίας σε άλλο φύλλο καταγραφής, θα υπάρξουν σχέδια που θα φαίνονται οι χώροι που ρυθμίζονται και τέλος υπάρχουν και τα σχόλια.

Είναι αρκετα ωστε να διακρίνονται οι χώροι.

Ούτως ή άλλως θα πρέπει ο ιδιοκτήτης πρώτα να τακτοποιησει το κτίριο του, μετά να προβεί σε σύσταση οριζοντίου ή καθέτου και έπειτα θα δωθεί βεβαίωση για όποιο διαμέρισμα επιθυμεί να μεταβιβάσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην παρεξηγήσεις αυτά που γράφω, διάλογο κάνουμε, αλλά να σε δώ χαρές που θα κάνουμε όταν παμε να βγάλουμε βεβαιώσεις από το ΤΕΕ για τις ιδιοκτησίες ξεχωριστά έχοντας κάνει μία αίτηση που τις περιλαμβάνει όλες.

Να ξεκαθαρίσω ότι το θέμα δεν είναι οικονομικό από πλευράς μου ως μηχανικός. Σίγουρα θα υπάρξει κάποια φόρμουλα για να τα βρούμε με τον πελάτη.

Γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Μην παρεξηγήσεις αυτά που γράφω, διάλογο κάνουμε, αλλά να σε δώ χαρές που θα κάνουμε όταν παμε να βγάλουμε βεβαιώσεις από το ΤΕΕ για τις ιδιοκτησίες ξεχωριστά έχοντας κάνει μία αίτηση που τις περιλαμβάνει όλες.

Να ξεκαθαρίσω ότι το θέμα δεν είναι οικονομικό από πλευράς μου ως μηχανικός. Σίγουρα θα υπάρξει κάποια φόρμουλα για να τα βρούμε με τον πελάτη.

Γνώμη μου πάντα.

 

μα οι ιδιοκτησιες που επικαλεισαι δεν υπαρχουν! τι ξεχωριστα??

ας τις "ξεχωρισει" ο ιδιοκτητης με μια συσταση ιδικτησιας πρωτα (μετα την τακτοποιηση) και μετα βγαινουν οι βεβαιωσεις ξεχωριστα

 

οπως ακριβως γραφει ο φιλος στο απο πανω post!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.