Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για συγγενή πρώτου βαθμού


Recommended Posts

Η αυτοπαράδοση Θοδωρή, εξ'ορισμού στον εαυτό μας αναφέρεται πάντα. Το λέει και η ίδια η λέξη. Αλλιώς είναι δωρεά. ΑΠΥ παλιά μπορεί κάποιοι να έκοβαν στον εαυτό τους. Το έκαναν επειδή δε μπορούσε πρακτικά να το μάθε η εφορία (παρά μόνο σε περίπτωση ελέγχου). Σήμερα με την υποχρέωση υπογραφής συμφωνητικού, αν κάνεις συμφωνητικό με τον εαυτό σου μάλλον θα φωνάξουν ασθενοφόρο και θα σου βάλουν ...ζουρλομανδύα. Θεωρώ ότι η διαδικασία της αυτοπαράδοσης, ειδικά τώρα έχει γίνει πλέον μονόδρομος.

 

Kαι ποια είναι αυτή γνωρίζεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα σε παρακαλούσα να παραθέσεις τη νομοθεσία που λέει κάτι τέτοιο. Ειλικρινά έχω κουραστεί να το διαβάζω αυτό συνεχώς... Αριθμό νόμου, είδος, αριθμό ΦΕΚ, οτιδήποτε. Ξαναλέω ότι το έχω κάνει. Και εφόσον το έχω κάνει και ξέρω τη διαδικασία, πραγματικά αδυνατώ να βρω σε τι από αυτά που έκανα "καταγράφηκε" η πράξη μου και θα με εμποδίσει κάποιος να το ξανακάνω.

Ε, τωρα συναδελφε, να μην αρχισουμε να περναμε ο ενας τον αλλο απο Ιερα Εξεταση με τετοιες απαιτησεις.

Εγω ξερω αυτα που λεω, βασιζομενος σε προφορικη συμβουλη απο την ΔΟΥ. Αν θελει καποιος τα δεχεται. Αν εσυ εχεις κανει κατι άλλο, κοντρα στα οσα λενε πολλοι συναδελφοι, τοτε μαλλον εσυ πρεπει να μας παραθεσεις νομολογια να ξεστραβωθουμε... Δεν θελουμε κι εμεις να πληρωνουμε!!!

 

Αν βρεις κατι, θα περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ακόμη αυτόν τον προβληματισμό. Από την στιγμή που έχουμε την απελευθέρωση αμοιβών, κόψτε μια ΑΠΥ των 10 ευρώ και τελείωσε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Η αυτοπαράδοση Θοδωρή, εξ'ορισμού στον εαυτό μας αναφέρεται πάντα. Το λέει και η ίδια η λέξη. Αλλιώς είναι δωρεά. ΑΠΥ παλιά μπορεί κάποιοι να έκοβαν στον εαυτό τους. Το έκαναν επειδή δε μπορούσε πρακτικά να το μάθε η εφορία (παρά μόνο σε περίπτωση ελέγχου). Σήμερα με την υποχρέωση υπογραφής συμφωνητικού, αν κάνεις συμφωνητικό με τον εαυτό σου μάλλον θα φωνάξουν ασθενοφόρο και θα σου βάλουν ...ζουρλομανδύα. Θεωρώ ότι η διαδικασία της αυτοπαράδοσης, ειδικά τώρα έχει γίνει πλέον μονόδρομος.

 

Συμφωνητικό άλλωστε θα υπάρχει εφόσον βάζεις την αμοιβή σου στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ και πληρώσεις τις εισφορές. Αυτό κατέχει θέση συμφωνητικού, το οποίο και θα καταθέσει στη λίστα για το κάθε έτος των μηχανικών το ΤΕΕ. Οπότε εφόσον περνάς την αμοιβή στο σύστημα είτε ΑΠΥ κόψεις είτε κάνεις άλλη διαδικασία το ίδιο μου φαίνεται ότι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ακόμη αυτόν τον προβληματισμό. Από την στιγμή που έχουμε την απελευθέρωση αμοιβών, κόψτε μια ΑΠΥ των 10 ευρώ και τελείωσε το θέμα.

Συμφωνω.

Επισης υπάρχει όριο αμοιβης κατω απο το οποιο δεν αποδιδεις ΦΕΜ.

Θυμαται κανεις ποσο ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω.

Επισης υπάρχει όριο αμοιβης κατω απο το οποιο δεν αποδιδεις ΦΕΜ.

Θυμαται κανεις ποσο ειναι;

 

Ε...τώρα τι να πω, τα μπλέξαμε. Τι να το κάνεις το όριο αφού σου λέω θα βάλεις 10 ευρά και το ΦΕΜ θα σου βγαίνει 1 ευρώ. Αν είσαι τόσο Σκρούτζ πια, βάλε 1 ευρώ για να παίζεις με τα λεπτά. :shock:

Link to comment
Share on other sites

Kαι ποια είναι αυτή γνωρίζεις;

 

Πρέπει να την έχω γράψει αναλυτικά ίσως και 3-4 φορές τότε που είχαμε τον 3843! Κάνε έναν κόπο και αναζήτησε σε κάποια θέματα με τίτλο "Απαλλαγή...". Δε θυμάμαι τώρα.

 

Ε, τωρα συναδελφε, να μην αρχισουμε να περναμε ο ενας τον αλλο απο Ιερα Εξεταση με τετοιες απαιτησεις.

Εγω ξερω αυτα που λεω, βασιζομενος σε προφορικη συμβουλη απο την ΔΟΥ. Αν θελει καποιος τα δεχεται.

 

Δεν πρόκειται για ιερά εξέταση! Εκτός από το ότι επιστρατεύω τη λογική μου και τις όποιες λογιστικές γνώσεις έχω αποκτήσει τα τελευταία χρόνια και εγώ σου μεταφέρω τι ακριβώς μου είπαν στη δική μου ΔΟΥ! Σου μεταφέρω επίσης και την εμπειρία μου από τη διαδικασία! Πήγα με το απαλλακτικό της αμοιβής του ΤΕΕ και το συμβόλαιο της ιδιοκτησίας μου σε φωτοτυπίες στο "Εισόδημα", τους έδωσα κανονικά συμπληρωμένο το έντυπο του ΦΕΜ, χτύπησαν πάνω σφραγίδα "ΑΠΑΛΛΑΓΗ", υπέγραψε η υπάλληλος, μου είπε αυτό που σου λέω όταν ρώτησα: "όσες φορές και αν μου φέρεις απαλλαγή από το ΤΕΕ, σου δίνω απαλλαγή και από το ΦΕΜ", πήρα το έντυπο της δήλωσης του ΦΕΜ και έφυγα. Δεν καταχωρήθηκε τίποτα και πουθενά (σε υπολογιστή)! Την επόμενη φορά που θα πάρω απαλλαγή συνεπώς, δεν είναι δυνατό εκ των πραγμάτων να γνωρίζουν ότι ήδη έχω πάρει μια απαλλαγή από ΦΕΜ στο παρελθόν! Δε θα μου ξαναδώσει υποστηρίζεις το ΤΕΕ απαλλαγή; Μα εκτός του ότι δεν έχει λογική κάτι τέτοιο, δεν έχει κανένα συμφέρον να το κάνει! Την εισφορά του ούτως ή άλλως την πληρώνεται!

 

 

Δεν καταλαβαίνω ακόμη αυτόν τον προβληματισμό. Από την στιγμή που έχουμε την απελευθέρωση αμοιβών, κόψτε μια ΑΠΥ των 10 ευρώ και τελείωσε το θέμα.

 

Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να γίνει οπωσδήποτε έγγραφο συμφωνητικό και σε αυτό συμβαλλόμενος και αντισυμβαλλόμενος θα είναι το ίδιο πρόσωπο: εσύ. Πράγμα το οποίο δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Σε ανάλογη δική μου περίπτωση το ΤΕΕ για να μου δώσει την απαλλαγή αμοιβής, μου ζήτησε πρώτα να πάρω την απαλλαγή ΦΕΜ από τη ΔΟΥ. Επίσης στη ΔΟΥ μου ζήτησαν να κάνω υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχω ξαναπάρει απαλλαγή από ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται για ιερά εξέταση! Εκτός από το ότι επιστρατεύω τη λογική μου και τις όποιες λογιστικές γνώσεις έχω αποκτήσει τα τελευταία χρόνια και εγώ σου μεταφέρω τι ακριβώς μου είπαν στη δική μου ΔΟΥ! Σου μεταφέρω επίσης και την εμπειρία μου από τη διαδικασία! Πήγα με το απαλλακτικό της αμοιβής του ΤΕΕ και το συμβόλαιο της ιδιοκτησίας μου σε φωτοτυπίες στο "Εισόδημα", τους έδωσα κανονικά συμπληρωμένο το έντυπο του ΦΕΜ, χτύπησαν πάνω σφραγίδα "ΑΠΑΛΛΑΓΗ", υπέγραψε η υπάλληλος, μου είπε αυτό που σου λέω όταν ρώτησα: "όσες φορές και αν μου φέρεις απαλλαγή από το ΤΕΕ, σου δίνω απαλλαγή και από το ΦΕΜ", πήρα το έντυπο της δήλωσης του ΦΕΜ και έφυγα. Δεν καταχωρήθηκε τίποτα και πουθενά (σε υπολογιστή)! Την επόμενη φορά που θα πάρω απαλλαγή συνεπώς, δεν είναι δυνατό εκ των πραγμάτων να γνωρίζουν ότι ήδη έχω πάρει μια απαλλαγή από ΦΕΜ στο παρελθόν! Δε θα μου ξαναδώσει υποστηρίζεις το ΤΕΕ απαλλαγή; Μα εκτός του ότι δεν έχει λογική κάτι τέτοιο, δεν έχει κανένα συμφέρον να το κάνει! Την εισφορά του ούτως ή άλλως την πληρώνεται!

Νομιζω το ειχαμε ξανασυζητησει οι 2 μας και αλλου.

Για εμενα προκειται για διαφορετικη αντιμετωπιση του θεματος απο καθε ΔΟΥ. Η δικη μου εμπειρια ειναι η ακριβως αντιθετη και αυτο με απετρεψε απο το να ζητησω την απαλλαγη. Για να σε βαλω σε σκεψεις, πως ξερεις οτι δεν θα σου ζητησουν ΥΔ που να λες οτι δεν εχεις ξαναπαρει απαλλαγη; Τεσπα, ο καθενας σε αυτο το κρατος κανει οτι τον φωτισει ο Κυριος κι εμεις ειμαστε στο έλεος αυτου...

Ε...τώρα τι να πω, τα μπλέξαμε. Τι να το κάνεις το όριο αφού σου λέω θα βάλεις 10 ευρά και το ΦΕΜ θα σου βγαίνει 1 ευρώ. Αν είσαι τόσο Σκρούτζ πια, βάλε 1 ευρώ για να παίζεις με τα λεπτά. :shock:

Της γνωστης οικογενειας McDik!!!!

Συναδελεφε το ανεφερα γενικα, οχι μονο για περιπτωσεις συγγενων.

Πες πως κανεις συμφωνητικο για 250Ε με πελατη.

Γιατι να προκαταβαλλεις ΦΕΜ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.