Μετάβαση στο περιεχόμενο

8η σειρά ερωτοαπαντήσεων


Recommended Posts

oι αποθηκες δεν θα παρουν αλλαγη χρησης....

 

αλλα η κλειστη θεση σταθμευσης στο ισογειο φανταζομαι πως θα παρει.....υ.δ - αλλαγη χρησης και βοηθητικη χρηση 0,5 συντελεστη

 

 

 

τα παραβολα του 3843 απο ΔΟΥ....μετρανε για μειωση προστιμου 4014?

 

Ναι νομίζω μετράει!

Link to comment
Share on other sites

Από τα σεμινάρια που παρακολούθησα και με τις εως τώρα απαντήσεις έχω καταλήξει οτι δεν μπαίνει συντελεστής αλλαγής χρήσης όταν δεν αλλάζει η περιγραφή στη χρήση σε σχέση με την άδεια. Δηλαδή ένα κτίριο που κατασκευάστηκε ως κτίριο κατοικιών δεν θα πάρει αλλαγή χρήσης σε κανέναν από τους χώρους του, που θα γίνει η αυθαιρεσία εφόσον ο νέος χώρος πάλι θα χρησιμοποιηθεί για κατοικία. Θα έπαιρνε αλλαγή χρήσης 1,4 πχ αν έκλεινε ένας την πυλωτή του και την έκανε κατάστημα.

Edited by civilpablo
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Και γω αυτό πιστεύω. π.χ. για αλλαγή χρήσης από ισόγεια αποθήκη σε κατοικία σε διόροφη οικοδομή με οικοδομική άδεια. Το θέμα είναι επίσης αν θα μπει σ'αυτή την περίπτωση μειωτικός 0,5, όπως σε υπόγεια, πατάρια, κτλ. Αν και δεν το νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κι αν δεν πάρει αλλαγή χρήσης χώρος που μετρούσε στη δόμηση στο ισόγειο πχ αποθήκη κι έγινε κατοικία, τότε πως θα υπολογιστεί το πρόστιμο;

Αφού υπερβάσεις δεν θα έχουμε πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα όμως του ερωτηματος ειναι αλλο

γιατι να κανεις θεση σταθμευσης και αποθηκη να μετραει στο συντελεστη δομησης στην αδεια και μετα να το αλλαξεις και δεν το αλλαζεις στην αδεια αμεσσως

συνηθως κανουν ετσι τις θεσεις και τις αποθηκες ωστε να μην μετρανε στη δομηση

ανοιχτες, ημιυπογειες

αλλιως ειναι κυριος χωρος που αλλαζει χρηση

 

ενω ο 3843 μιλουσε ΜΟΝΟ για αλλαγη χρησης απο βοηθητικους σε κυριους δηλαδη υπερβαση δομησης ουσιαστικά και για αυτο δε σε αφηνε να κανεις δαιμερισμα κατοικιας επαγγελματικη στεγη ο 3843

Link to comment
Share on other sites

27β) Εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 0,5 όταν το αυθαίρετο είναι υπόγειο, πατάρι ή σοφίτα,

ανεξάρτητα από τη χρήση που έχει και όταν είναι ισόγειο με βοηθητική χρήση (π.χ. garage,

αποθηκευτικός χώρος)

 

Ισόγειες αποθήκες και garage που μέτρησαν στη δόμηση (δεν το έχω συναντήσει ποτέ μου), βγάζουν οικοδ. άδεια αλλαγής χρήσης, για να μην πω ενημέρωση φακέλου.... Τι τακτοποίηση συζητάτε;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση Η5 μας λέει ότι στα εντός σχεδίου που δεν έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής (δηλαδή για νομιμοποίηση με το άρθρο 22 εκδίδεται πρώτα οικοδομησιμότητα) θα πρέπει να πληρώσει το πρόστιμο του 4014 ???????

Για ποιο λόγο;;;

Μήπως αντί τη λέξη «πρόστιμο» στην ερώτηση έπρεπε να βάλουν τη λέξη «παράβολο»????

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν περιοχες που δεν μπορεις να χτισεις με οικοδομησιμοτητα πριν την κυρωση της πραξης εφαρμογης. Ισως να αναφερεται σε αυτες τις περιπτωσεις που δεν μπορουν να πανε με αρθρο 22.

Link to comment
Share on other sites

Από τα σεμινάρια που παρακολούθησα και με τις εως τώρα απαντήσεις έχω καταλήξει οτι δεν μπαίνει συντελεστής αλλαγής χρήσης όταν δεν αλλάζει η περιγραφή στη χρήση σε σχέση με την άδεια. Δηλαδή ένα κτίριο που κατασκευάστηκε ως κτίριο κατοικιών δεν θα πάρει αλλαγή χρήσης σε κανέναν από τους χώρους του, που θα γίνει η αυθαιρεσία εφόσον ο νέος χώρος πάλι θα χρησιμοποιηθεί για κατοικία. Θα έπαιρνε αλλαγή χρήσης 1,4 πχ αν έκλεινε ένας την πυλωτή του και την έκανε κατάστημα.

αν κλεισει την πυλωτη και την κανει τη μιση κατοικια και την αλλη μιση χωρο σταθμευσης??

Link to comment
Share on other sites

27β) Εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 0,5 όταν το αυθαίρετο είναι υπόγειο, πατάρι ή σοφίτα,

ανεξάρτητα από τη χρήση που έχει και όταν είναι ισόγειο με βοηθητική χρήση (π.χ. garage,

αποθηκευτικός χώρος)

 

Ισόγειες αποθήκες και garage που μέτρησαν στη δόμηση (δεν το έχω συναντήσει ποτέ μου), βγάζουν οικοδ. άδεια αλλαγής χρήσης, για να μην πω ενημέρωση φακέλου.... Τι τακτοποίηση συζητάτε;;;

Αν μπορεί να γίνει νομιμοποίηση αλλαγής χρήσης καλώς. Αν έχει όμως και καμιά άλλη αυθαιρεσία, πχ. παραβίαση Δ, επιτρεπόμενου ύψους, κτλ. τότε θέλει πρόστιμο με 4014
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.