Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λύσεις θεμελίωσης μονόροφου κτηρίου σε οικόπεδο με νερά


 
tsimpeli

Recommended Posts

.... Σε συνδυασμό με την πρόταση ατην παράγραφο 4 του συνάδελφου ppetros θα έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Τα 20εκ αμμοχάλικου δεν θα βοηθήσουν ουσιαστικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για τι επιφάνεια μιλάμε?

 

θες να θεμελιώσεις περίπτερο ή κάνα multiplex/multistore/mall look alike?

 

η κοιτόστρωση καταρχήν σε τέτοια εδάφη με λάσπη που είπες δεν σημαίνει ότι θα σου λύσει το πρόβλημα. μάλιστα μερικές φορές μπορεί να είναι χειρότερη και πάντως σίγουρα χρειάζεται γεωτεχνική για να δεις σχετικά αξιόπιστα τι θα κάνεις. τελοσπάντων ότι και να σου πούμε πρόκειται για αμπελοφιλοσοφία γιατί δεν έχει κανείς γνώση του τι έχεις δει γιατί μας λές ο υδροφόρος ειναι χαμηλά αλλά έχει υγρασία και βασικά δεν έχω καταλάβει που είναι το σκάλωμα σου ακριβώς.

 

και 20εκ εξυγίανση είναι για να μην μπλέκεσαι με τις λάσπες μόνο και τίποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

Ή αλλιώς,αν γουστάρεις,κάνεις κ ένα διαφραγματικό τοίχο με μπεντονίτη βάθους 15 μέτρων με μόνιμες αντλίες,θεμελιώνεις με άργιλο κ τότε ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα!!!!!:lol::lol::lol::lol:

ή πουλάς το οικόπεδο κ κτίζεις αλλού......διότι μέχρι να τελειώσεις το διάφραγμα,θα έχεις ξεμείνει από λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως, η κοιτόστρωση γίνεται να πέσει κουσούμι με τα περιμετρικά τοιχεία???

Και χωρίς τρυπόξυλα-κλάπες για την κατακόρυφη στήριξη του καλουπιού?

Κατι εχω ακούσει για ξυλότυπο κρεμαστό αλλα δεν ξερω πως υλοποιείται στην περίπτωση γενικής κοιτόστρωσης, που πρεπει καπου να στηρίξεις και να κοντράρεις τα τοιχεία?

Ρωτάω γιατι το κουτσουμι θα βοηθούσε στην στεγανότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους ξεκινάω σε λίγο καιρό την μέλετη 3οροφης κατοικίας με υπόγειο στο Μοσχάτο.Απο τον διπλανό κατασκευαστή έμαθα οτι η περιοχή έχει πολυ ψηλά τον υδροφόρο ορίζοντα στο 1,5μ και απο μια οπτική ερευνα διαπίστωσα ότι τα υπόγεια στην περιοχή είναι μετρημένα.Ηδη εχω δωσει να μου κάνουν εδαφοτεχνική για να εκτιμήσω θεμελίωση και κόστος

(αν τους βγεί όσο η ανωδομή ίσως το ξανασκεφτουν).Αν γνωρίζει κανείς η εχει δουλέψει την περιοχή ας βοηθήσει.Επίσης αν σας έχει τύχει παρόμοια θεμελίωση με τα 2 όμορα χτισμένα και χωρίς υπόγειο τι κάνατε?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Aν πας στο Courfour στην Πετρου Ραλλη και ποτάμι θα δείς ότι έχουν κανει υπόγειο παρκινγ δεν θυμαμαι πόσους ορόφους, η θεμλίωση του είχε γίνει με πασσάλους.

Ακριβως δίπλα υπάρχει ο Κωτσόβολος με δύο υπόγεια παρκινγκ η θεμελίωση του οποίου είχε γινει με ραντίε ενα μετρο και περιμετρικά ένα ντρεναζ, εσωτερικά υπήρχε δικτυο με φρεάτια και δύο αντλίες.

Ειναι βεβαια πιο ψηλα απο εκει που λες αλλα τα εδαφη είναι τα ιδια, (χαλια)

Αν περνας και απο εκει ρωτησε πως τα πανε με τα νερα, γιατι εχω και περιεργεια!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο διαφορετικά θέματα. Το ένα είναι η τυχόν εξυγίανση της θεμελίωσης και το άλλο η αποστράγγιση.

Η εξυγίανση χρειάζεται οπωσδήποτε τομές ή γεωτρήσεις και μελέτη από γεωτεχνικό. Διάφορες λύσεις στον"αέρα" πρέπει να αποφεύγονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.