Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λύσεις θεμελίωσης μονόροφου κτηρίου σε οικόπεδο με νερά


 
tsimpeli

Recommended Posts

Και 220 για σκυρόδεμα. Λοιπον με πρόχειρους υπολογισμούς. Εαν βαλεις 380Κιλα/κυβικό και Ν/Τ=0.5 τότε σε 7 χρόνια τα 900ppm θα φτάσουν στα 20 χιλιοστά βάθος. Με 400 κιλά το κυβικό κερδίζεις 2-3 χρόνια. Με Sikacrete UCS + Ferrogard 901 το πολύ τα 17 χρόνια. Ιδανικά εαν έκανα την μελέτη για 50 χρόνια θα πλησίαζα με 500κιλα/κυβικό και Ν/Τ=0.45 + ανόδια +Επικάλυψη 30 χιλιοστά. Τα ανόδια τα βάζω διότι σε 30 χρόνια θα έχεις καλύψει και τα 30 χιλιοστά. Τώρα γιατί ανόδια. Διότι 30 χιλιοστά τα έχω δεί πως τα βγάζει η δόνηση. Υπολογίζω 3 κύκλους ενα έτος με αυξηση συγκέντρωσης 25% ανα έτος.

 

μπορείς να διαβάσεις το είναι οτι πιο κοντά.

 

K. Hong, and R.D. Hooton, Effects of cyclic chloride exposure on

penetration of concrete cover, Cement and Concrete Research, 29,

1999, pp. 1379-1386.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεμελίωση με νερά κ όχι στεγανολεκάνη μήτε διαφραγματικό τοίχο μήτε drainage με αντλίες,σημαίνει ότι αποδέχεσαι το ενδεχόμενο το υπόγειο να γίνει πισίνα,pearl.Δοκίμασε λοιπόν τη λύση της αργίλου,με συμπαγή πυρήνα θεμελίωσης,αν κ πιστεύω ότι θα σου έρθει ακριβότερα από τη στεγανολεκάνη,διότι τρέχα να βρεις άργιλο,πόσο μάλλον κατσικοπόδαρους συμπυκνωτές εκεί που είσαι.........

 

Αν δεν το σκέφτεσαι ούτε αυτό,τότε οι δικές μου οι προτάσεις τελειώνουν εδώ.Οι λύσεις του ''νάυλον'' έχουν καταρριφθεί από την επιστήμη εδώ κ πολλάααααα πολλά χρόνια!

 

@cv98019:φίλε σε τέτοιο υπέδαφος θεμελίωσης,θεωρώ ότι είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η εκπόνηση γεωτεχνικής μελέτης.Να σε παινέψω κ λίγο σειρά!!;)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον που δείξατε αλλά και για τις απαντήσεις σας.

 

@ CV98019

1. Θα συμφωνήσω αλλά αυτή η διακύμανση του Υ.Ο. δεν έχει κάποια ακρότατα?

θέλω να πω υπάρχει περίπτωση σε μια χρονιά με πολλές και έντονες βροχοπτωσεις υπάρχει περίπτωση η στάθμη του υδροφόρου να φτάσει το +1.50?

2. Εννοείς οτι θα πρέπει είναι και το δάπεδο θεμελίωσης πάνω απο τον Υ.Ο.?

3.Η λύση περιλαμβάνει και μπετό καθαριότητας πάνω απο την γεωμεμβράνη?

Η γεωμεμβράνη θα πρέπει να γυρίσει προς τα τοιχεία του υπογείου και αν οχι πως προτείνεις να τα μονώσω? Αν έχεις ποτέ υλοποιήσει κάτι τέτοιο θα με ενδιέφερε να δώ το κόστος κατασκευής.

 

@ ZAVI

Φαντάζομαι οτι με την αναφορά σου στον διαφραγματικό θα αστειέυεσαι διότι όσα χρόνια και να δουλέψω δεν υπάρχει περίπτωση να το τελειώσω το σπίτι.

Άρα ας μιλήσουμε για την περίπτωση της στεγανολέκάνης και του drainage.

Είναι απαραίτητη η συνύπαρξη και των 2 ή θα μπορούσε υπο συνθήκες να αρκει το ένα. Έχεις καθόλου ιδέα περι κόστους για το ένα και το άλλο?

 

@ Ροδόπουλος

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες αν και μου είναι αρκετά δύσκολο να μπώ σε βάθος και λεπτομέρειες λόγω πλήρους άγνοιας του αντικειμένου αλλά αντιλαμβάνομαι επαρκώς την σπουδαιότητα όλων όσων προτείνεις.

Link to comment
Share on other sites

@ ZAVI

Φαντάζομαι οτι με την αναφορά σου στον διαφραγματικό θα αστειέυεσαι διότι όσα χρόνια και να δουλέψω δεν υπάρχει περίπτωση να το τελειώσω το σπίτι.

 

Αν ο πελάτης σου έχει όριο στο budget του για συμβατική κατασκευή σε ΜΗ συμβατικό υπέδαφος θεμελίωσης,τότε σίγουρα αστειεύομαι!!:D

 

 

Άρα ας μιλήσουμε για την περίπτωση της στεγανολέκάνης και του drainage.

Είναι απαραίτητη η συνύπαρξη και των 2 ή θα μπορούσε υπο συνθήκες να αρκει το ένα. Έχεις καθόλου ιδέα περι κόστους για το ένα και το άλλο?

 

Δεν είναι απαραίτητη η συνύπαρξη κ των δύο.Θα μπορούσε υπό συνθήκες να αρκεί το ένα από τα δύο.Για δεκαετή λειτουργία της αντλίας,το κόστος είναι ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

pearl ξαναλέω για αποφυγή παρεξηγήσεων: Χωρίς να έχω δει το έδαφος, χωρίς να ξέρω ακριβώς τι πας να φτιάξεις, χωρίς να έχω περάσει έστω και για βόλτα από την περιοχή ΜΟΝΟ γενικές προτάσεις μπορώ να σου δώσω...μη με ρωτάς λεπτομέρειες και κόστος...συνάδελφος είσαι...καταλαβαίνεις ότι θα ήταν ανεύθυνο και λάθος να σου δώσω. Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι δεν πέφτω τελείως έξω...μη σε πάρω στο λαιμό μου.

 

Οπότε, γενικά πάλι:

 

- Πας για ραντιέ...

 

- Η στάθμη του Υ.Ο. μπορεί να μην έχει μεγάλη διακύμανση...μπορεί και να έχει...πρέπει να μετρήσεις...

 

- Γεωτεχνική μελέτη καλό θα ήταν...πιστεύω ότι με φρέατα (όχι γεωτρήσεις) βολεύεσαι...

 

- Αν το δάπεδο θεμελίωσης είναι πάνω από τον Υ.Ο. έχεις ευκολία κατασκευής...αν όχι, αλλά μιλάμε για άργιλο, πάλι δεν θα δεις εισροή υδάτων...μάλλον. Αλλοιώς θέλει άντληση υδάτων κατά την κατασκευή...

 

- Η γεωμεμβράνη είναι πολύ πιο ακριβή από το νάυλον, αλλά με καλή κατασκευή υγρομονώνει. Προφανώς και πρέπει να γυρίσει και στα τοιχία...μεχρι ποιο ύψος μη με ρωτήσεις...

 

- Μπετό καθαριότητας πάνω από τη μεμβράνη χρειάζεται για να μην τη σκίσεις...αν νομίζεις ότι δεν θα σκιστεί δεν ρίχνεις...

 

edit: offtopic, αλλά μην κάνεις καμία και μου στείλεις pm για προσφορά ... :)

Link to comment
Share on other sites

pearl

 

καλή τύχη. Για την γεωμεμβράνη θα έλεγα μέχρι και +50 εκ απο το ΜΟ του υδροφόρου διότι τα χλωριόντα σκαρφαλώνουν. Παράξενο φαινόμενο για να το εξηγήσω αλλά με τα ασβεστικά κάνουν κάτι πολύπλοκες αντιδράσεις. Τα τελειώματα με σφραγιστική ρυτίνη χαμηλής διαπερατότητας. Μάλλον πάς για Μπεντονιτική μεμβράνη για να αποφύγεις σκισίματα κοίτα ASTM D 6496, EN ISO 10319.

Link to comment
Share on other sites

Μπα...και η μπετονιτική μια χαρά σκίζεται ;)

 

Πάντως εγώ ξαναλέω...όλα είναι εικασίες...μπορεί να μη χρειάζεται καν μεμβράνη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.