Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λύσεις θεμελίωσης μονώροφου κτηρίου σε οικόπεδο με νερά


 

Recommended Posts

απλοικά ναι είναι κάτι σαν την άνωση. υπερπίεση πόρων δηλαδή η πίεση του νερού αυξάνεται και σταδιακά οι δυνάμεις τριβής των κοκκωδών εδαφών μειώνεται. Γιαυτό και ο κανονισμός προτείνει το κολπάκι με την μείωση της γωνίας τριβής φ. Με την στεγανολεκάνη petroS δεν θα έχεις πρόβλημα άνωσης και πόσο μάλλον για ένα μικρό μονόροφο ή διόροφο? Το έχεις εφαρμόσει ποτε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το έχουμε εφαρμόσει σε 5όρφη οικοδομή σε συνεννόηση με τον γεωτεχνικό.

 

Τώρα για κτίριο "χαμηλού" ιδίου βάρους θα μπορούσε να εξεταστεί η λύση αυτή. Δεν την πρότεινα σαν πανάκεια.

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα που προέκυψε σε μια μελέτη που μου ήρθε χτες, είναι πως ακριβώς στην στάθμη θεμελίωσης έχει βρεθεί νερό από την εδαφοτεχνική μελέτη, που έδειξε ότι στην στάθμη θεμελίωσης υπάρχει αργιλοϊλυώδης άμμος, μεσολεπτόκοκκη, πολύ πυκνή, με λίγα χαλίκια, δηλαδή κοκκώδες υλικό με γωνία τριβής 39.5°, συνοχή 10,7kPa και υγρασία 15%.

Είναι κτίριο με υπόγειο, pilotis, και 3 ορόφους και επέλεξα Π/Δ ύψος 1,20 με γενική κοιτόστρωση 50εκ.

 

Θα πρέπει να λάβω υπόψη την υπερπίεση και να λαβω την ενεργό τιμή φΕ αντί της γωνίας τριβής φ', ίση με 0,40·φ'?

Το σκέφτομαι γιατί το Ζ6 λέει πως όταν έχουμε χαλαρούς αμμοϊλυώδεις σχηματισμούς τότε μπορεί να έχουμε πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ξαναδιαβάζω την δημοσίευση σου και αφού αναφέρεις οτι η άμμος γενικά είναι πολύ πυκνή ενώ στο τέλος σημειώνεις οτι σε χαλαρούς αμμώδεις σχηματισμούς μειώνουμε την γωνία τριβής απαντάς εμμέσως στο ερώτημα μόνος σου και η απάντηση είναι όχι. Εν τω μεταξύ γωνία τριβής 40 είναι πολύ καλή τιμή!

Link to comment
Share on other sites

panos για αυτό το σκέφτομαι. Επειδή το έδαφος δεν είναι χαλαρό και γενικά τα χαρακτηριστικά της άμμου είναι αρκετά καλά.

Και εγώ προς το ΟΧΙ είμαι, αν και θα δω με μικρότερο φ' τι αποτελέσματα έχει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μου έτυχε ποτέ, όταν λέτε να ληφθεί υπόψη η άνωση τι εννοείται? Πως θα μπει αυτή στο μοντέλο.

 

Ως στατικό φορτίο (γ*h) με φορά αντίστροφη από αυτή της βαρύτητας.

Αυτό σημαίνει βέβαια ότι πρέπει να δουλέψει κανείς με κατασκευαστικές φάσεις και να διαπιστώσει μέχρι ποια φάση υπάρχει το πρόβλημα της άνωσης.

Βέβαια ξεπερνιέται κατασκευαστικά εύκολα είτε αφήνοντας κατακόρυφες τρύπες στην κοιτόστρωση ώστε να μπορεί να εκτονώνεται η πίεση του νερού είτε τοποθετώντας έρμα πάνω σε αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επειδή δεν μου έτυχε ποτέ, όταν λέτε να ληφθεί υπόψη η άνωση τι εννοείται? Πως θα μπει αυτή στο μοντέλο.

 

Ως στατικό φορτίο (γ*h) με φορά αντίστροφη από αυτή της βαρύτητας.

Αυτό σημαίνει βέβαια ότι πρέπει να δουλέψει κανείς με κατασκευαστικές φάσεις και να διαπιστώσει μέχρι ποια φάση υπάρχει το πρόβλημα της άνωσης.

Βέβαια ξεπερνιέται κατασκευαστικά εύκολα είτε αφήνοντας κατακόρυφες τρύπες στην κοιτόστρωση ώστε να μπορεί να εκτονώνεται η πίεση του νερού είτε τοποθετώντας έρμα πάνω σε αυτήν.

 

οι τρύπες στην κοιτόστρωση θα δημιουργήσει πολλά προβλήματα, όπως μελλοντική στεγάνωση ή πρόβλημα στην φάση της κατασκεύης.

Ένα απλό δίκτυο απορροής των υδάτων είναι απλή και ιδανική λύση

Link to comment
Share on other sites

όταν λες κατακόρυφες τρύπες στην κοιτόστρωση τι εννοείς;:oops:

Σε τι μέγεθος και πόσο πυκνές και μετά τι; τις κλείνεις τις αφήνεις; :?:

Τρύπες που διαπερνούν το σώμα της κοιτόστρωσης.

Διάμετρος 120mm σε κάνναβο 5x5m είναι καλά νομίζω.

 

οι τρύπες στην κοιτόστρωση θα δημιουργήσει πολλά προβλήματα, όπως μελλοντική στεγάνωση ή πρόβλημα στην φάση της κατασκεύης.

Ένα απλό δίκτυο απορροής των υδάτων είναι απλή και ιδανική λύση

Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα στη φάση της κατασκευής και ούτε είχαμε δυσκολία στο να τις κλείσουμε. Πρόβλημα θα είχαμε εάν είχε βρέξει και δεν τις είχαμε. Ναι και το δίκτυο απορροής είναι καλή λύση εάν έχεις χώρο και μπορείς να δουλεύεις την αντλία συνέχεια μέχρι να πάψει να είναι πρόβλημα η άνωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.