Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.Μία απορία η οποία είμαι σίγουρη ότι έχει απαντηθεί .Για κατοικία δηλωμένη με τον 1337/83 με Β' φάση και εντός σχεδίου όταν έγινε αυτή,μπορώ να δώσω βεβαίωση(εφόσον δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες) ή πρέπει πρώτα να γίνει η Γ' φάση και μετά;

 

Ευχαριστώ ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο τη Λεμπέση:

 

(Ζ΄2 & Β΄17) Για τη μεταβίβαση αυθαιρέτου εκτός σχεδίου με α’ και β’ φάση του

ν.1337/83, που εξαιρείται από την υποχρέωση υπαγωγής στο ν.4014/11, θα προσκομισθούν

επικυρωμένο αντίγραφο της Β΄ φάσης και υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη και Βεβαίωση

Μηχανικού, με τις οποίες δηλώνεται και Βεβαιώνεται αντίστοιχα ότι οι εκτελεσμένες

αυθαίρετες κατασκευές στο ακίνητο εμπίπτουν στην περίπτ.δ, της παρ.2 του άρθ.23 του

ν.4014/11, καθώς και ότι δεν έχει εκτελεστεί άλλη αυθαίρετη κατασκευή και δεν έχει

εγκατασταθεί άλλη αυθαίρετη χρήση, σύμφωνα με τα σχέδια της δήλωσης του ν.1337/83

& δεν υπάγονται σε καμία από τις περιπτώσεις της παρ.3 του άρθ.23 του ν.4014/11.

Επισημαίνεται ότι με το πιο πάνω κείμενο της Ζ΄2, αφήνεται να εννοηθεί ότι αν έχουν

ενταχθεί σε σχέδιο θα πρέπει να έχει γίνει και η γ΄ φάση του ν.1337/83.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Μanolis gon.Μίλησα και με υπάλληλο της πολεοδομίας Ευόσμου Θεσ/νικης και μου είπε ότι η διαδικασία για να πάρω την απόφαση του νομάρχη,μπορεί να πάρει και 2 χρόνια.Ισχύει κάτι τέτοιο;

Οι ιδιοκτήτες όμως θέλουν να το μεταβιβάσουν..

Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχίζει και είναι εκτός σχεδίου και έχει ολοκληρωθεί η β' φάση, μπορεί να γίνει "εγγραφή εμπράγματου δικαιώματος".... (εγώ αυτό καταλαβαίνω).

Link to comment
Share on other sites

Τότε απαιτείται ολοκλήρωση της γ' φάσης και στη συνέχεια "εγγραφή εμπράγματου δικαιώματος".

Είναι καλή περίπτωση, μην τη φοβάσαι, να την αναλάβεις, έχει καλή αμοιβή, αλλά χρονοβόρα διαδικασία (θα βρεις λεπτομέρειες σε άλλο post του site).

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνουν τώρα τη σύσταση χρειάζεται αυτή η ΜΙΑ βεβαίωση.

Στη συνέχεια όταν γίνει η σύσταση και θέλει κάποιος να μεταβιβάσει ή π.χ. να πουλήσει, τότε ξανά η όλη διαδικασία από την αρχή.

Ο αριθμός εκδίδεται για το ακίνητο, όχι για τον ιδιοκτήτη.

 

Τώρα που ξαναμίλησα με άλλους συμβολαιογράφους μου είπαν ότι όντως θέλουν 4 κωδικούς με την ίδια ιδιοκτήτρια με ποσοστό 100% απλώς στην περιγραφή να αναφέρω για πιο κτίριο είναι η βεβαίωση.. αποθήκη 1 αποθ.2 κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολυ Ιάσονα.Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω και πολλά γι'αυτή τη διαδικασία.Χρειάζεται αμοιβή από το σύστημα;Γνωρίζεις που μπορώ να βρω περισσότερες λεπτομέρειες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το ερώτημά μου είναι: έχω δώσει βεβαίωση μηχανικού για ένα ακίνητο εκτός σχεδίου, μπήκε στη ρύθμιση η ιδιοκτήτρια όλα οκ αλλά μόλις πήγε στον συμβολαιογράφο τη βεβαίωση με πήρε τηλ κ μου είπε για να κάνει τη σύσταση πρέπει να έχει 4 κωδικούς κ όχι ένα (η μητέρα θα κάνει σύσταση στα 4 παιδιά της). Πως γίνεται αυτό ? Αφού η τωρινή κατάσταση είναι 1 ακίνητο = 1 ιδιοκτήτρια ??? Πως θα δώσω 4 κωδικούς???

Η λογική μου λέει μ'αυτη τη βεβαίωση που έδωσα να γίνει η σύσταση κ μετά να γίνει γονική παροχή για να μπορώ να μπω στο σύστημα να τα δηλώσω με τα ποσοστά που θα έχει ο καθένας σωστά???

Τώρα που ξαναμίλησα με άλλους συμβολαιογράφους μου είπαν ότι όντως θέλουν 4 κωδικούς με την ίδια ιδιοκτήτρια με ποσοστό 100% απλώς στην περιγραφή να αναφέρω για πιο κτίριο είναι η βεβαίωση.. αποθήκη 1 αποθ.2 κτλ.

 

Η ρύθμιση που έγινε σε τι ακριβώς αναφέρονταν (δηλαδή, τι χώρους ρύθμισες);;;

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολυ Ιάσονα.Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω και πολλά γι'αυτή τη διαδικασία.Χρειάζεται αμοιβή από το σύστημα;Γνωρίζεις που μπορώ να βρω περισσότερες λεπτομέρειες;

 

Θα βοηθηθείς διαβάζοντας αυτό

 

http://www.michaniko...7/page__st__110

 

και αυτό

 

http://www.michanikos.gr/topic/26295-%CE%94%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%B4/

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.