Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Νέος νόμος? Δεν έχω ιδέα για κάτι τέτοιο, αλλά στη θέση σου, αυτό που πλέον προτείνω και κάνω είναι η ερώτηση:

"Μπορείτε να μου υποδείξετε το σχετικό ΦΕΚ?"

 

Βεβαίωση για παρακολουθήματα δεν δίνεται, γιατί είναι... παρακολουθήματα! :smile:

 

Η βεβαίωση δίνεται για το διαμέρισμα ΚΑΙ ελέγχεις και όλα τα παρακολουθήματά του (αποθήκη, πάρκινγκ) να είναι ΟΚ, και μετά δίνεις τη βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης αν δώσεις σήμερα βεβαίωση για τα υπόλοιπα και ο εργολάβος πουλήσει μετά από 2+ μήνες θα θέλει νέες βεβαιώσεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω τακτοποιήση ακίνητο 27/12/2011. Η κατάσταση είναι σε προσωρινή υπαγωγή και είχα εισάγει ημερομηνία αυτοψίας την 13/12/2011. Δεν εξέδωσα βεβαίωση μηχανικού. Μπορώ τώρα που θέλει βεβαίωση για μεταβίβαση, να αλλάξω την ημερομηνία με μιά πρόσφατη, να κάνω υποβολή και να πάρω την βεβαίωση μηχανικού, ή χρειάζεται κάποια άλλη ενέργεια????

Φυσικά έκανα ξανά αυτοψία για πιθανή νέα αυθαίρετη κατασκευή, και δεν διαπιστώθηκε τίποτα καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα και θα ήθελα την γνώμη σας.

Διαμέρισμα 2ου ορόφου (οριζόντια ιδιοκτησία) έχει πρόσβαση σε Η/Χ τον οποίο έχει κλείσει με αλουμινοκατασκευή.

Σύμφωνα με τα σχέδια της Ο.Α. σε αυτόν τον Η/Χ πρόσβαση έχει μόνο ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος (από την κουζίνα).

Στο συμβόλαιο όμως ο Η/Χ αναφέρεται σαν κοινόχρηστος χώρος (δεν αναφέρεται στην περιγραφή των χώρων του διαμερίσματος ούτε στα τετραγωνικά του).

Προφανώς τα σχέδια της Ο.Α. και της σύστασης είναι διαφορετικά (τα σχέδια της σύστασης δεν τα έχω δει).

Μπορώ εγώ να δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση χωρίς να υπολογίσω τον Η/Χ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπορείς να δώσεις αν πρωτίστως δεν ρυθμιστεί ο αυθαίρετα κλεισμένος ημιυπαίθριος χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Νομίζω όμως ότι το θέμα δεν είναι τόσο απλό. Για τους παρακάτω λόγους

1. Αφού στο συμβόλαιο αναφέρεται ως κοινόχρηστος η ρύθμιση (αν απαιτείται) πρέπει να γίνει από όλους τους συνιδιοκτήτες.

2. Γιατί να απαιτείται τακτοποίησηση αφού ο Η/Χ είναι κοινόχρηστος?

Link to comment
Share on other sites

"Κανόνας" είναι τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας.

Από αυτά ελέγχεις.

Επίσης πρόσβαση δεν έχει άλλος παρά μόνο ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος.

Τι κάνει ...."νιάου - νιάου" στα κεραμίδια!

 

Υ.Γ.

Κοινόκτητος είναι, όχι κοινόχρηστος....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εχω τακτοποιήση ακίνητο 27/12/2011. Η κατάσταση είναι σε προσωρινή υπαγωγή και είχα εισάγει ημερομηνία αυτοψίας την 13/12/2011. Δεν εξέδωσα βεβαίωση μηχανικού. Μπορώ τώρα που θέλει βεβαίωση για μεταβίβαση, να αλλάξω την ημερομηνία με μιά πρόσφατη, να κάνω υποβολή και να πάρω την βεβαίωση μηχανικού, ή χρειάζεται κάποια άλλη ενέργεια????

Φυσικά έκανα ξανά αυτοψία για πιθανή νέα αυθαίρετη κατασκευή, και δεν διαπιστώθηκε τίποτα καινούργιο.

Mπορείς

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συναδελφοι καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις βεβαιώσεις. Εϊχα δώσει πριν ένα χρόνο βεβαίωση σε μια ιδιωκτήτρια διαμερίσματος για μη υπαρξη αυθαιρέτου. Τότε δεν λειτουργούσε ακόμα το σύστημα του ΤΕΕ και της είχα γράψει μια. Τώρα μόλις με πήρε τηλέφωνο ότι πήγε σήμερα στη συμβολαιογράφο και φυσικά της ζήτησε νέα βεβαιωση μέσω του συστήματος γιατί ουτως ή αλλως η προηγούμενη μετά από τόσο καιρό δεν ίσχυε. Δεν έχει αλλάξει κάτι στο ακίνητο αλλά το θέμα είναι ότι εγώ έχω πληρωθεί και δε ξέρω τι να περάσω στο σύστημα του τεε. μπορώ να βάλω μηδενικό ποσό και να το δικαιολογήσω κάπου?? Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.