Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Δεν χρειαζεται κ ιδιωτικο συμφωνητικο για την αμοιβη της βεβαιωσης, οταν ειναι χαμηλο το ποσο?

(καπου το εχω ξαναδει αλλα δεν το βρισκωωω.... :| )

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για βεβαίωση εγώ δεν κάνω συμφωνητικά. Υπάρχουν αμοιβές που απαιτούν συμφωνητικά και αμοιβές που δεν απαιτούν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κατοικία προ του 55 δεν έχει αυθαιρεσίες.

 

1)Εχει γίνει αλλαγή της παλιάς μεταλλικής εξωπορτας στην αυλή και έχει τοποθετηθεί νέα.

Δίνω βεβαίωση?

 

 

2)τα παλιά κάγκελα της αυλής θα πρέπει να αποδείξω ότι είναι προ του '55?

αυτό δεν φαίνεται ούτε απο α/φ, ούτε απο κανένα δημόσιο έγγραφο

δίνω βεβαίωση για το ακίνητο?

 

 

3)Τα συμβόλαια του ακινήτου αρκούν για να δώσω βεβαίωση ότι είναι προ του '55 ?

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία ζήτάνε βεβαίωση από το Δήμο για την παλαιότητα (όταν βγάζεις μικρής κλίμακας). Δεν νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό η εξώπορτα ή τα κάγκελα. Μην τρελαθούμε κιόλας. Αν ασχολιόμουνα με τις εξώπορτες και τέτοια πράγματα δεν θα έδινα καμία βεβαίωση.....ειδικά στα προ του 55 που δεν υπάρχουν σχέδια

Edited by michalisp
Link to comment
Share on other sites

Προς Paul_Mix: 1. Είσαι σε παραδοσιακό οικισμό?? Αν όχι, συμφωνώ με michalisp

2.Συμφωνώ με michalisp

3. Κανονικά απαιτείται έκδοση "βεβαίωσης νομίμου περιτυπώματος" από Υπηρεσία Δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Μα υποτίθεται πως πλέον, καμμιά υπηρεσία δεν δέχεται τις βεβαιώσεις των Δήμων, προ του 55'.

 

Σε μια παρόμοια περίπτωση εγώ είμαι καλυμμένος; εξηγούμαι.

 

Συνέταξα προ έτους ένα τοπογραφικό σε εντός σχεδίου κάθετη ιδιοκτησία. Υπήρχε μια κατοικία μέσα (κατα τα λεγόμενα προ του 55).

Πήρε ο πελάτης το τπογραφικό μου, το κατέθεσε στο Δημαρχείο.

Για καλή μας/μου τύχη, στο εν λόγω Δημαρχείο η Τ.Υ. εχει τους ορίτζιναλ χάρτες αποτύπωσης της Τοπογραφικής, απ'το 72 ομως. Και του δίνουν βεβαίωση προ του 55' με βάση το σκεπτικό "εφόσον υπαρχει στους χάρτες αποτύπωσης του 72 (διανομή του 52 - αναμόρφωση 72), υπήρχε και το 55'. Δηλαδή ναι μεν μπορεί να αποτυπώθηκε 1η φορά το 1952, αλλά επειδή οι χάρτες ειναι αναμόρφωσης του 72, μπορεί αποτυπώθηκε μεταγενέστερα το 1965 πχ !

Αυτό όμως θα ίσχυε ας πουμε για το προυφιστάμενο του 83 ως αδιάσειστο επιχείρημα...Για προ του 55 ομως...; κωλύομαι να δώσω βεβαίωση. Δεν εχω και αεροφωτογραφίες ακομη στα χέρια μου, αγνωστο βέβαια το αποτέλεσμα αυτών...

Link to comment
Share on other sites

Μα υποτίθεται πως πλέον, καμμιά υπηρεσία δεν δέχεται τις βεβαιώσεις των Δήμων, προ του 55'.

Δεν δέχεται ο ν. 4014, βεβαιώσεις Δημάρχων για απόδειξη παλαιότητας προ ''55. Ομως, ένα από τα δικαιολογητικά που ζητάει η Υ.ΔΟΜ. για να εκδόσει βεβαίωση ''νομίμου περιτυπώματος'' είναι και η απόδειξη Δημάρχου ( του πολιτικού τους προϊσταμένου δηλ.)

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμα μία φορά θα ζητήσω να μου δείξει κάποιος, το γιατί δεν έχει ισχύ η βεβαίωση Δημάρχου.

Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω. Το έβγαλαν σε μία ε/α ή σε κάποια εισήγηση της κ. Λεμπέση και έγινε θέσφατο;

Επειδή υπάρχει η απορία μερικών (και σωστά απορούν) με βάση ποια στοιχεία χορήγησε ο Δήμαρχος την βεβαίωση, αυτό σημαίνει πως δεν έχει ισχύ ένα δημόσιο έγγραφο;

 

υ.γ. Αστέριε δεν το ρωτάω επιθετικά :)

Link to comment
Share on other sites

Φαέθων, ασχολείσαι περισσότερο απο εμένα με 4014. Πρέπει να βρίσκεται σε κάποια απο δαύτες τις δεκάδες ερωτοαπαντήσεις που εχουν δημοσιευτεί κατά καιρούς.

 

ΑΝ θυμάμαι καλά. Και γώ απο συνάδελφο το γνωρίζω, μιας και δεν ασχολούμαι, με ρυθμίσεις.

 

Συνεπώς αστέριε, καταλήγουμε πως σήμερα εγώ ΔΕ μπορώ να δώσω βεβαίωση μηχ/κου για σπίτι προ του 55, με μόνο στοιχείο στα χέρια μου, τη βεβαίωση δημάρχου. Εφόσον μιλάμε για 4014, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμα μία φορά θα ζητήσω να μου δείξει κάποιος, το γιατί δεν έχει ισχύ η βεβαίωση Δημάρχου.

Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω. Το έβγαλαν σε μία ε/α ή σε κάποια εισήγηση της κ. Λεμπέση και έγινε θέσφατο;

Επειδή υπάρχει η απορία μερικών (και σωστά απορούν) με βάση ποια στοιχεία χορήγησε ο Δήμαρχος την βεβαίωση, αυτό σημαίνει πως δεν έχει ισχύ ένα δημόσιο έγγραφο;

 

υ.γ. Αστέριε δεν το ρωτάω επιθετικά :)

Με ψάρωσες!! Γιατί να νομίζω ότι ρωτάς κάτι επιθετικά??? Ισα ισα. Πάντως και εγώ συμφωνώ μαζί σου, ότι από την στιγμή που η Υ.ΔΟΜ. δέχεται την βεβαίωση Δημάρχου γιατί να μην την δεχεται το Υπουργείο. Ισως (στο Υπουργείο) θεωρούν ότι δίνονταν κατά συρροή.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.