Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

κατά τη γνώμη μου δεν μπορείς να βάλεις μηδενική συμφωνηθείσα αμοιβή.Εκτός και αν πας στη ΔΟΥ και κάνεις δωρεά αμοιβής, διαδικασία που δεν αξίζει τον κόπο. Βάλε μια πολύ μικρή αμοιβή, και στα σχόλια μπορείς να αναγράψεις ότι έχεις υπογράψει βεβαίωση πριν ένα χρόνο για το ίδιο ακίνητο και για το λόγο αυτό η αμοιβή είναι απλά ενδεικτική για φορολογικούς λόγους. Εκδίδεις νεα ΑΠΥ και έχει τελειώσει το θέμα γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς θα πρέπει να βάλεις ένα ποσό στη συμφωνηθείσα αμοιβή και για αυτήν να κόψεις ΑΠΥ και να αποδόσεις ΦΠΑ.

Στη θέση σου θα έβαζα τυπικά 50€ συμφωνηθείσα και θα έκοβα 50+ΦΠΑ ΑΠΥ.

Το ΦΠΑ είτε το βάζεις από την τσέπη σου... ή ζήτα 11.50€ από τον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην μπορείς! Ποιός θα σου πει κάτι! Αυτό θέλω, αυτό πληρώθηκα, γι αυτό φορολογούμε και ΤΕΛΟΣ!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου δεν μπορείς να βάλεις μηδενική συμφωνηθείσα αμοιβή.Εκτός και αν πας στη ΔΟΥ και κάνεις δωρεά αμοιβής, διαδικασία που δεν αξίζει τον κόπο. Βάλε μια πολύ μικρή αμοιβή, και στα σχόλια μπορείς να αναγράψεις ότι έχεις υπογράψει βεβαίωση πριν ένα χρόνο για το ίδιο ακίνητο και για το λόγο αυτό η αμοιβή είναι απλά ενδεικτική για φορολογικούς λόγους. Εκδίδεις νεα ΑΠΥ και έχει τελειώσει το θέμα γρήγορα.

Εγώ έχω βάλει και 0. Ρε παιδιά σε υποχρεώνει το σύστημα να βάλεις μια κάποια αμοιβή. Ε, βάζεις 0 να προχωρήσει το σύστημα. Από τη στιγμή που οι βεβαιώσεις δεν υπάχουν στο σύστημα αμοιβών τι δωρεά αμοιβής θα κάνεις? Δεν πάει πολεοδομία η βεβαίωση. Ούτε υπάρχει κάποιο ποσοστό επί της αξίας του ακινήτου για την αμοιβή μας. όλα είναι ελεύθερα. Την έδωσα έτσι τη βεβαίωση γιατί ήταν φίλος μου, συνεργάτης μου, συγγενής ή κανένας μπατίρης. Δεν απολογούμαστε σε κανέναν για παρασιτική εργασία που θεωρούμε πως δεν πρέπει να αμειφθούμε για x λόγους. Από αυτούς που θα τα πάρουμε θα κόψουμε απόδειξη. Όταν όμως δεν πληρωνόμαστε για τον Α ή Β λόγο πώς και γιατί να αποδείξουμε ότι δεν πληρωθήκαμε? Απλά δεν ασχολούμαστε με μ@λακίες.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Ιάμβλιχε, με όλο το συναδελφικό σεβασμό, αν αυριο σε καλέσει ο εφορος για έλεγχο, ο οποίος σκέφτεται ως εφοριακός και όχι ως μηχανικός, πως θα τον πείσεις ότι δεν φοροδιαφεύγεις;

Για την εφορία δεν υπάρχει εργασία χωρίς αμοιβή. Αν θέλεις να χαρίσεις την αμοιβή σου θα σου πούν να τήρησεις την διαδικασία περι δωρεάς αμοιβής. Μια μικρη αμοιβή μπορείς να την δικαιολογήσεις στην περίπτωση όπου έχει ξαναεκδοθεί η βεβαίωση όπως πραναφέρθηκε από την περίπτωση της συναδέλφου.

Συμφωνώ μαζί σου στο ότι πρέπει πολλά ακόμα να απλοποιηθούν.

Όμως καλύτερα να φυλαγόμαστε, γιατί το δημόσιο ταμείο αναζητά χρήματα με κάθε τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Και που θα δει ο έφορος ότι έδωσα βεβαίωση. Στο σύστημα αμοιβών είπαμε δεν υπάρχει. Οι δηλώσεις αυθαιρέτων και βεβαιώσεων αποστέλλονται μήπως στις ΔΟΥ? Ή θα ελέγξουν συμβόλαια? Αυτός με έπεισε ότι δεν κλέβει? Είναι αστεία πράγματα αυτά. Ο εφοριακός ας σκεφτεί λίγο σαν άνθρωπος και να κάνει κανένα καλό στο κοινωνικό σύνολο, γιατί μέχρι τώρα μόνο κακό κάνανε.

Edited by Ιάμβλιχος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω το άλλο: Από τη στιγμή που συμπληρώνουμε την συμφωνηθείσα αμοιβή στο σύστημα, έστω και 0,00€, είμαστε υποχρεωμένοι να κόψουμε ΑΠΥ? Οπότε τι γίνεται στην περίπτωση της μηδενικής αμοιβής?

 

Γι' αυτό λέω ότι καλό θα ήταν να βάζουμε έστω κάποιο ποσό, ούτε καν συμβολικό!

Link to comment
Share on other sites

Πως να κόψεις ΑΠΥ για 0€. Απλώς θα πρέπει να δικαιολογήσεις σε κάποιον έλεγχο το γιατί έβαλες 0€ και αν σε πιστέψουν έχει καλώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.