Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Συνεπώς αστέριε, καταλήγουμε πως σήμερα εγώ ΔΕ μπορώ να δώσω βεβαίωση μηχ/κου για σπίτι προ του 55, με μόνο στοιχείο στα χέρια μου, τη βεβαίωση δημάρχου. Εφόσον μιλάμε για 4014, σωστά;

Αν έχεις την βεβαίωση Δημάρχου (δηλ. ενα χαρτί που υπέγραφαν μόνο οι Δήμαρχοι), προσωπικά θα κωλυόμουν να δώσω (επειδή ο 4014 δεν την δέχεται) Αν έχεις βεβαίωση από την Τ.Υ.,(για χρόνο παλαιότητας) με υπογραφή του Δ/ντή της, προσωπικά θεωρώ ότι είσαι καλυμμένος έναντι του νόμου. Αλλοίμονο αν ο νόμος δεν κάνει δεκτό κανένα χαρτί από Δημοτικές Υπηρεσίες (επειδή προΐσταται πολιτικά ο Δήμαρχος). Τότε δεν θα έπρεπε να δέχονταν ούτε τις άδειες που εκδόθηκαν από Κοινοτάρχες. Βεβαια, υπάρχει θέμα, πως μπορούν να δεχτούν χαρτιά από Τ.Υ. Δήμου ή Υ.ΔΟΜ. και να μην δέχονται βεβαιώσεις Δημάρχου. Τέλος πάντων. And the μπάχαλο is going on. Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kane

Αυτό ξέρω και εγώ, πως μόνο σε ερωτοαπάντηση έχει γραφτεί. Αυτό τι σημαίνει όμως; Πετάμε έτσι στα σκουπίδια ένα δημόσιο έγγραφο; Και μάλιστα ένα έγγραφο που είναι προαπαιτούμενο για την έκδοση νομίμου περιγράμματος;

Δηλαδή η ΥΔΟΜ το δέχεται αλλά δεν θα το δεχθούμε εμείς; Παράλογο δεν είναι;

 

Αστέριε, το είπα απλά γιατί μερικές φορές ο γραπτός λόγος είναι παρεξηγήσιμος...

 

Προσωπικά άμα μου δώσουν βεβαίωση Δημάρχου, δίνω βεβαίωση νομιμότητας....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αστέριε.

 

Πλέον (τουλάχιστο στο δήμο μου) τη βεβαίωση (και κατ'επεκταση την αυτοψία) την συντάσσει η Τ.Υ. Βέβαια, δε θυμάμαι αν εχει υπογραφή προϊσταμένου αυτής ή Δημάρχου.

 

Πάντως κάνουν μια αυτοψία, και λαμβάνουν υπ'οψιν τους χάρτες διανομής όπως προανέφερα.

Η ηλεκτροδότηση επίσης, για τα προ του 55 ειναι αχρηστη, μιας και τα περισσότερα χωριά ηλεκτροδοτήθηκαν στο 60-65 και μετά.

 

Φαέθον, πολλά εινια παράλογα, αλλά ο δικός μας κώλος παίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Kane, έχει υπογραφή είτε Δημάρχου είτε εξουσιοδοτημένου από τον Δήμαρχο.

 

Μα για αυτό και εγώ ρωτάω αν υπάρχει επίσημο έγγραφο που να λέει πως δεν είναι έγκυρες οι βεβαιώσεις δημάρχων...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή, ψάχνοντας εδώ στο θρεντ, συνάντησα αντικρουόμενες απαντήσεις, τελικά τι γίνεται με τα προ του '55?

Αρκούν τίτλοι ιδιοκτησίας ή χρειάζεται νομιμοποίηση (νόμιμο περίγραμμα)?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη:

Για την έκδοση βεβαίωσης 4014 απαιτείται "πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος" από την οικεία πολεοδομία.

Για να εκδώσει αυτή την πιστοποίηση η πολεοδομία απαιτούνται (εκτός σχεδίων κ.λπ. και) αποδεικτικά ύπαρξης του ακινήτου προ του 55 (π.χ. να αναφέρεται σε συμβόλαια, δημόσια έγγραφα, αεροφωτογραφίες κ.λπ.).

 

Ορισμένοι συνάδελφοι, εκδίδουν βεβαιώσεις 4014 και για τα προ του 55 μόνο με την προσκόμιση σε αυτούς από τον ιδιοκτήτη κάποιου αποδεικτικού ύπαρξης.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και που εκδίδουν? Οι συμβολαιογράφοι δεν ζητούν και την πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος? Καλά μπορεί μερικοί να μην ξέρουν κιόλας και να προχωρούν σε συμβόλαιο χωρίς πιστοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Οι συμβολαιογράφοι πρέπει να ζητήσουν και αποδεικτικά για προ '55 για φορολογικούς λόγους. Δεν μπορούν να στηριχθούν στην βεβαίωση του μηχανικού διότι αυτός δεν πιστοποιεί άμεσα ότι είναι προ 1955.

Όταν είχα δώσει παλιά χειρόγραφη και πριν βγει ο οδηγός του ΤΕΕ, είχα γράψει

Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο υπάρχει ένα κτίσμα που έχει βεβαιωθεί από τον Δήμαρχο ........ με την συνημμένη βεβαίωση, την οποία υπογράφει με εντολή Δημάρχου ο Α/Δήμαρχος ...................... με ημερομηνία 06/10/2011 και στην οποία ο Δήμαρχος βεβαιώνει ότι το υφιστάμενο κτίσμα είναι προϋφιστάμενο του 1955 και βεβαιώνω ότι δεν υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ.4 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Επειδή μου τυχαίνει για πρώτη φορά βεβαίωση για μεταβίβαση ακινήτου, θα ήθελα να μου πείτε τελικά τι ισχύει με την αμοιβή...

Απ' ότι διάβασα παραπάνω, απλά βάζω στο σύστημα αυθαιρέτων την συμφωνηθείσα και κόβω ΑΠΥ στον πελάτη.

Ωστόσο συνάδελφος μου είπε ότι πρέπει να μπω και στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, να δηλώσω ωριαία εργασία και να βγάλω την αμοιβή που θέλω...+ΦΠΑ, +Κρατήσεις ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ και να πληρώσω και ΦΕΜ!...

Τί από τα δύο ισχύει;; Υπάρχει κάποια εγκύκλιος γι' αυτό το θέμα;;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι η 1η.

Από το σύστημα των ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ βγάζεις τη βεβαίωση και κόβεις μόνο ΑΠΥ + ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.