Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Πιστεύω και εγώ ότι μόνο οι έχοντες κύριοτητα φαίνονται στα στοιχεία ιδιοκτητών. Οι επικαρπωτές λογικά δεν εμπλέκονται πουθενά..

Θα έχω νεότερα από τη συμβολαιογράφο σε λίγο ωστόσο και θα επιβεβαιώσω για το οτιδήποτε.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Το ερώτημά μου είναι: έχω δώσει βεβαίωση μηχανικού για ένα ακίνητο εκτός σχεδίου, μπήκε στη ρύθμιση η ιδιοκτήτρια όλα οκ αλλά μόλις πήγε στον συμβολαιογράφο τη βεβαίωση με πήρε τηλ κ μου είπε για να κάνει τη σύσταση πρέπει να έχει 4 κωδικούς κ όχι ένα (η μητέρα θα κάνει σύσταση στα 4 παιδιά της). Πως γίνεται αυτό ? Αφού η τωρινή κατάσταση είναι 1 ακίνητο = 1 ιδιοκτήτρια ??? Πως θα δώσω 4 κωδικούς???

Η λογική μου λέει μ'αυτη τη βεβαίωση που έδωσα να γίνει η σύσταση κ μετά να γίνει γονική παροχή για να μπορώ να μπω στο σύστημα να τα δηλώσω με τα ποσοστά που θα έχει ο καθένας σωστά???

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατό τώρα που 1 ακίνητο = 1 ιδιοκτήτης, να υπάρχουν ταυτόχρονα πάνω από 1 δήλωση = 1 κωδικός.

Μίλα με τη συμβολαιογράφο να σου ξεκαθαρίσει γιατί ζητάει 4 κωδικούς και εξήγησέ της ότι... κάνει λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το ερώτημά μου είναι: έχω δώσει βεβαίωση μηχανικού για ένα ακίνητο εκτός σχεδίου, μπήκε στη ρύθμιση η ιδιοκτήτρια όλα οκ αλλά μόλις πήγε στον συμβολαιογράφο τη βεβαίωση με πήρε τηλ κ μου είπε για να κάνει τη σύσταση πρέπει να έχει 4 κωδικούς κ όχι ένα (η μητέρα θα κάνει σύσταση στα 4 παιδιά της). Πως γίνεται αυτό ? Αφού η τωρινή κατάσταση είναι 1 ακίνητο = 1 ιδιοκτήτρια ??? Πως θα δώσω 4 κωδικούς???

Η λογική μου λέει μ'αυτη τη βεβαίωση που έδωσα να γίνει η σύσταση κ μετά να γίνει γονική παροχή για να μπορώ να μπω στο σύστημα να τα δηλώσω με τα ποσοστά που θα έχει ο καθένας σωστά???

 

Από τις γνωστές "ασυναρτησίες" των συμβολαιογράφων.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω αλλά το άλλο που είπα αν κάνουν πρώτα τη σύσταση κ μετά με τα ποσοστά που θέλουν δεν μπορώ να δώσω άλλες βεβαιώσεις???

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνουν τώρα τη σύσταση χρειάζεται αυτή η ΜΙΑ βεβαίωση.

Στη συνέχεια όταν γίνει η σύσταση και θέλει κάποιος να μεταβιβάσει ή π.χ. να πουλήσει, τότε ξανά η όλη διαδικασία από την αρχή.

Ο αριθμός εκδίδεται για το ακίνητο, όχι για τον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Αγροτεμάχιο το οποίο πλέον λόγω απόφασης Νομαρχη τα όρια του οικισμού το τέμνουν, θεωρείται διαιρετό; Το κυριότερο ερώτημά μου αν μπορώ να δώσω βεβαίωση μηχανικού στο μισό διότι το άλλο μισό έχει αυθαίρετες κατασκευές. Η αλλαγή ορίων οικισμού διαιρεί το ακίνητο; πχ ένα τμήμα του γίνεται οικόπεδο κι ένα άλλο αγροτεμάχιο; Δίνω βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Το όριο του οικισμού σε καμία περίπτωση δεν διαιρεί την ιδιοκτησία σε δύο ξεχωριστές ιδιοκτησίες, αυτό είναι ξεκάθαρο.

Η ιδιοκτησία παραμένει ενιαία και έτσι θα πρέπει να την αντιμετωπίσεις στη βεβαίωση σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα φίλο τοπογράφο, του οποίου δεν του έχει ξανατύχει παρόμοια περίπτωση αλλά μου είπε ότι θεωρητικά διαιρείται λόγω υπαίτιας κατάτμησης. Βέβαια ψάχνωντας εδώ στο forum αλλά και σε νομοθεσίες είδα ότι η υπαίτια κατάτμηση έχει πολλά παρακλάδια (πχ Ως υπαίτια κατάτμηση θεωρείται κάθε εκούσια κατάτμηση μείζονος εκτάσεως οικοπέδου δι΄οιασδήποτε δικαιοπραξίας, εφόσον καταλήγει στη δημιουργία μη άρτιων και μη οικοδομήσιμων οικοπέδων" (ΣΤΕ 3273/82). Αν σε κάποιον έχει τύχει παρόμια περίπτωση ας μας αναφέρει την εμπειρία του.

Edited by thessalon-77
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.