Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρητικά με τον 4014 πρέπει να καλύπτεσαι.

Ο μόνος τρόπος που μπορεί να καταλογισθεί αυτή η παράβαση είναι με πολεοδομικές παραβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Να κάνω και γω με τη σειρά μου μια ερώτηση γιατί δεν είμαι σίγουρη για το πρόστιμο..

Εκτός σχεδίου μεζονέτα με υπόγειο στην ο.α. , το υπόγειο ξεμπαζωμένο από μπροστά με μπαλκονόπορτες και στο πλάι ξεμπάζωμα με κλίση και σκάλα εξωτερική. Η χρήση παραμένη αποθηκευτική. Επίσης ισόγειο γκαράζ έγινε γκαρσονιέρα. Πρόστιμο υ.δ. χωρίς 0.5 για το "γκαράζ", 500 για ξεμπάζωμα, άλλα 500 για τη σκάλα; Μετρά υπέρβαση δόμησης; - έγω λέω όχι γιατι παραμένει αποθήκη αν και ξεμπάζωτο γιατί είναι στην οα. Υπέρβαση ύψους; εγώ λέω μόνο πρόστιμο για το "γκαραζ" και αναλυτικό αλλά δεν ξερω 500 ή 500+500;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως καλά τα λες. Αναλυτικό για την εκχωμάτωση με την προυπόθεση να έχει τηρηθεί η στάθμη εκσκαφής οσον αφορά το υπόγειο. Υπέρβαση Δ.Κ.Χ. για την μετατροπή του γκαράζ σε κατοικία. Η εξωτερική σκάλα αν είναι επί εδάφους (μπαζωμένη) με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αμεσότητα. Δηλαδή πιστεύεις πως εκτός του γκαράζ 500 ευρώ για το μπάζωμα και 500 για τη σκάλα; Στο σχέδιο δείχνει σκάλα αλλά πρώτον είναι πιο λίγα σκαλιά και δεύτερον δεν την έχει στο δκ, μόνο στις κατόψεις. Τί λες γι αυτό;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε η σκάλα που έδειχνε στα σχέδια μήπως τελικά ήταν μπαζωμένη και δεν την έδειξε (κακώς) στο Δ.Κ;

Στις κατόψεις δείχνει 12 σκαλοπάτια και πλατύσκαλο από το ισόγειο στο υπόγειο ενώ στην πράξη είναι 21 σκαλιά από το ισόγειο στο ξεμπαζωμένο υπόγειο

και δεν είναι μπαζωμένη. Οπότε τί πρόστιμο γι αυτήν; Αναλυτικός και άλλα 500; Για το ξεμπάζωμα ο αναλυτικός είναι 3500 ευρώ, να προσθέσω εκεί και τη σκάλα ή νέο 500αρικο;

Link to comment
Share on other sites

εδώ πρέπει να αποσαφηνίσεις ποια είναι η αυθαιρεσία. Αν δηλαδή η εξωτερική σκάλα ανόδου από το υπόγειο προς το ισόγειο είχε μελετηθεί ως μπαζωμένη (άρα διαμόρφωση εδάφους ουσιαστικά) τότε δεν προσμετρούσε σε δόμηση και κάλυψη. Από ότι φαίνεται από όσα αναφέρεις μάλλον έτσι θα ήταν. Η σημερίνη κατάσταση είναι μια σκάλα η οποία δεν είναι μπαζωμένη και γεφυρώνει μια μεγαλύτερη υψομετρική διαφορά λόγω εκχωμάτωσης. Αν μια τέτοια σκάλα-όπως αυτή είναι σήμερα- την εντάσσαμε σε μια νέα μελέτη δεν θα μετρούσε στη δόμηση και στην κάλυψη? (τουλάχιστον με τις διατάξεις του ΓΟΚ 85 θα μετρούσε αφού δεν θα αποτελούσε διαμόρφωση εδάφους).

Άρα, μήπως για περίσσοτερη ασφάλεια, να εξετάσεις το ενδεχόμενο η σκάλα να υπολογιστεί με υπέρβαση δόμησης και κάλυψης?

 

edit: Από την άλλη όμως θα μπορούσες να πεις ότι θεωρείς ως αυθαιρεσία το ότι δεν μπαζώθηκε η σκάλα και να το εντάξεις, όπως λες, στην εκχωμάτωση δηλαδη να "καθαρίσεις" με ένα πεντακοσάρικο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

εδώ πρέπει να αποσαφηνίσεις ποια είναι η αυθαιρεσία. Αν δηλαδή η εξωτερική σκάλα ανόδου από το υπόγειο προς το ισόγειο είχε μελετηθεί ως μπαζωμένη (άρα διαμόρφωση εδάφους ουσιαστικά) τότε δεν προσμετρούσε σε δόμηση και κάλυψη. Από ότι φαίνεται από όσα αναφέρεις μάλλον έτσι θα ήταν. Η σημερίνη κατάσταση είναι μια σκάλα η οποία δεν είναι μπαζωμένη και γεφυρώνει μια μεγαλύτερη υψομετρική διαφορά λόγω εκχωμάτωσης. Αν μια τέτοια σκάλα-όπως αυτή είναι σήμερα- την εντάσσαμε σε μια νέα μελέτη δεν θα μετρούσε στη δόμηση και στην κάλυψη? (τουλάχιστον με τις διατάξεις του ΓΟΚ 85 θα μετρούσε αφού δεν θα αποτελούσε διαμόρφωση εδάφους).

Άρα, μήπως για περίσσοτερη ασφάλεια, να εξετάσεις το ενδεχόμενο η σκάλα να υπολογιστεί με υπέρβαση δόμησης και κάλυψης?

 

edit: Από την άλλη όμως θα μπορούσες να πεις ότι θεωρείς ως αυθαιρεσία το ότι δεν μπαζώθηκε η σκάλα και να το εντάξεις, όπως λες, στην εκχωμάτωση δηλαδη να "καθαρίσεις" με ένα πεντακοσάρικο.

Αυτή είναι η σκέψη μου να καθαρίσω με ένα 500άρικο, αλλά δεν ξέρω αν σε έλεγχο θα "στέκει" ή αν θα εκτεθώ εγώ.Το αστείο είναι ότι ο πελάτης - Άγγλος- δεν είχε ιδέα ότι έχει ξεμπάζωτο υπόγειο και ήρθε μόνο για το πάρκινγκ που έκανε γκαρσονιέρα. Ο συνάδελφος που έκανε μελέτη - επίβλεψη δεν το ενημέρωσε και επιπροσθέτως έδειξε στο τοπογραφικό μικροτερη κλίση από την πραγματική αλλά αν εγώ το αποκαλύψω αυτό θα βγει άκυρη η άδεια και αυθαίρετο όλο το σπίτι, οπότε είπα να το πάω με " μη τήρηση διαμορφώσεων " άρα σαν να μην έκανε ποτέ το μπάζωμα που έπρεπε. Συμφωνείς με αυτή τη λύση;

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως αναφέρεσαι στη διάταξη περι μέγιστης κλισης εδάφους 35% στη θέση του κτίσματος (για τα εκτός σχεδίου), οπότε το υπόγειο που δεν θα μετρούσε στο ΣΔ θα ήταν το 20% της επιτρεπόμενης δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.