Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

απλα επειδη δεν ξερω τι κοιταζει η εφορια και τι συγκρινει. δεν θελω να βγαλω ενα τωρα και μετα να θελει να νοικιασει ολο το ισογειο και να θελει και αλλα χρηματα. καλο ειναι να προστατευουμε και τους πελατες μας.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως. του ειπα να φτιαξει συμβολαιο για ολο το ισογειο και ας νοικιασει στην πραγματικοτητα λιγοτερο. εκτος και η εφορια με λιγοτερο συμβολαιο σε τετραγωνικα αποτι το πεα , το δεχεται κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

η εφορία δεν έχει δουλειά με τα τετραγωνικά του ΠΕΑ

εσύ θα βγάλεις ΠΕΑ για το μίσθιο, το οποίο είναι 120 τ.μ.

το τι θα βάλει αυτός στο συμφωνητικό του, δεν είναι δική σου (δική μας) δουλειά

αφού οι χώροι χωρίζονται, γιατί τον ωθείς να κάνει κάτι "παράνομο" ;

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα δεν ειναι σωστο να γραψει στο συμφωνητικο οτι νοικιαζει και τα 140 τ.μ δηλ ολοκληρο το ισογειο. αλλα μελλοντικα ισως το κανει. γι΄αυτο θα βγαλω πεα για ολοκληρο. ο προβληματισμος μου ειναι εαν η εφορια με πεα 140 τμ δεχθει συμφωνητικο με 120 τ.μ. . θεωρω οτι ειναι απιθανο να συμβει αυτο.

ομως ειναι πολυ πιθανο να μη δεχτουν αλλη περιπτωση που θα ειχα πεα για τα 120 τ.μ. και μετα θα ηθελε να νοικιασει 140 τ.μ..

 

δηλ δεν ξερω εαν η εφορια θελει οπωσδηποτε τα τ.μ του πεα και του μισθωτηριου να συμφωνουν. αυτο για μενα ειναι παραλογο.

Link to comment
Share on other sites

μα συναδελφε εσυ μου λες οτι επειδη τωρα θελει να νοικιασει τα 120 να του βγαλω μονο για αυτα? και μετα εαν θελει για ολοκληρο αλλο πεα?

 μα κανονικα αν θυμαμαι καλα το πεα βγαινει ανα ιδιοκτησια κιολας.

επισης εαν εγω βγαλω πεα για μια πολυκατοικια και νοικιασω το ενα διαμερισμα τοτε θα μου πουν κατι στην εφορια που τα τ.μ. δεν συμφωνουν?

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε αυτες τις περιπτωσεις αναγραφεται στο ιδιωτικο συμφωνητικο περι ενοικιασης "τμηματος καταστηματος".

Εσυ εννοειτε πως πρεπει να βγαλεις ΠΕΑ για 144μ2 

Link to comment
Share on other sites

σε καταστημα το οποιο θα γινει αρτοποιειο με συνολικο εμβαδον 300 τμ (υπογειο-ισογειο-παταρι) χρειαζεται η εκδοση ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.