Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Αν πρόκειτα για ανανέωση μισθωτήριου με τον ίδιο ενοικιαστή (όπως γράφεις), ανεξάρτητα αν είναι > 50 τμ, δεν απαιτείται

 

Το αναφέρει, σε κάποια απο τις εγκυκλίους του ΥΠΕΚΑ, νομίζω του  ... /2011, δεν την έχω τώρα πρόχειρη να σου πω

 

Επανέρχομαι για το ίδιο θέμα επειδή μου έτυχε να μου ζητήσουν ΠΕΑ σε ανανεωση μισθωτηρίου και έδωσα αυτή την απάντηση στο συναδελφο @gio

 

Οκ ευχαριστω.

Ετσι ειναι.

Το βρηκα: Εγκυλιος 12.01.2012

 

Τελικά ισχύει η εγκύκλιος του '12 ή ανερέθηκε απο νεότερη ?

 

Το ρωτάω διότι πήγε .... στην εφορία για ανανεωση μισθωτηρίου με ιδιο ενοικιαστή και τις είπαν οτι καταργήθηκε (???) απο πέρσι και πρέπει να προσκομίσει ΠΕΑ....

 

Εχω χάσει επισόδεια ή θέλουν μπάτσες στην εφορία ?

 

ΥΓ

Δεν θελω να κάνω ΠΕΑ (αν απαιτείται) γιατί δεν θα πάρω φράγκο (πρόκειται για την βαφτιστηρα μου)

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

το υ.γ. ήταν όλα τα λεφτά :D

 

κάποιος συνάδελφος μου το ανέφερε και εμένα πρόσφατα, ότι ζήτησαν ΠΕΑ σε ανανέωση...

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και σε μένα..... την περασμένη εμβδομάδα. Αλλαξε κάτι με τις ανανεώσεις? Αφού έτσι μου είπαν το έκανα. Σιγά μην το άφηνα :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...... Αφού έτσι μου είπαν το έκανα. Σιγά μην το άφηνα :mrgreen:

 

@ikare13

 

Εσύ κλά έκανες γιατί πήρες φραγκα (ευρώ), ...εγω θα χάσω και χρόνο για άλλα ΠΕΑ και φράγκα δεν θα πάρω :sad: :-(

 

Τελικά ισχύει οτι και στις ανανεώσεις θέλει ΠΕΑ ?

 

Ξέρει κάτι περισσότερο κάποιος άλλος συναδελφος και αν ισχύει, που το βρίσκουμαι ?

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι νομοθετικά δεν στέκει κάτι τέτοιο

για δώστης την απόφαση που έλεγε ότι στις ανανεώσεις δεν απαιτείται, να πάει στην εφορία να την δείξει, και ας της δείξουν αν ισχύει κάτι νεώτερο

 

προσοχή προσοχή

αν μάθεις ότι δεν απαιτείται, δε χρειάζεται να το κάνεις και βούκινο ε ; :P

Link to comment
Share on other sites

Aristidi ευχαριστώ για την απάντηση

 

Αυτό που λες θα κάνω, αλλα με τη διαφορά οτι θα πάω ο ίδιος στην εφορία...

 

Όσο για το τελευταίο που λες, ξέρεις... ζω σε χωρίο και είναι καλύτερα να σου βγεί το μάτι παρά το όνομα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια απλή ερώτηση που προφανως καπου εχει απαντηθεί αλλά έχω χαθεί λιγάκι: χρειαζεται ΠΕΑ πάνω από 50τμ λεει ο νομος. Οταν ειναι ακριβως 50τμ θελει ή δν θέλει; Ευχαριστώ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Link to comment
Share on other sites

ο νόμος λέει από 50 και πάνω

κάπου αναφέρεται στη νομοθεσία, απλά επειδή βιάζομαι να φύγω δε προλαβαίνω να στο βρω :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.