Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρότητα Φακέλου - Αμοιβή


Recommended Posts

Καλημέρα συν-topic-τες, θα ήθελα μια βοήθεια εάν κάποιος γνωρίζει.

 

Δεν είμαι μηχανικός, είμαι σχεδιάστρια οπότε καταθέτω και περαιώνω συχνά φακέλους αλλά τον τελευταίο καιρό. Επειδή έχει αλλάξει λίγο το σύστημα με τις αμοιβές όμως και θέλω να καταθέσω ένα φάκελο για «μικροαποκαταστάσεις επιχρισμάτων όψεων με χρήση ικριωμάτων» για ένα φίλο μηχανικό στο πτυχίο αλλά που δεν ασχολείται με άδειες (για προσωπική του υπόθεση), δεν είμαι σίγουρη τι χρειάζεται για την πληρότητα του φακέλου πια.

 

Χρειάζεται αμοιβή και κωδικός από το ΤΕΕ; Ισχύει ότι δεν υπάρχει πια ελάχιστη αμοιβή, ότι μπορεί να κόψει ό,τι θέλει και ότι δεν είναι απαραίτητη η αμοιβή για την πληρότητα του φακέλου; Και αν ναι, πως εξακολουθεί η διαδικασία με τις λοιπές πληρωμές πια (ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ); Επίσης τον συμβούλεψα επειδή δεν υπάρχει πια ελάχιστη αμοιβή, να μην κάνει διαδικασία εξαίρεσης λόγω ιδίου ιδιοκτήτη και μηχανικού, γιατί είναι χρονοβόρα, όποτε να κόψει μια συμβολική ή καθόλου αμοιβή, βλακεία είπα; Η ελάχιστη αμοιβή για τα 5000 λ που μου βγάζει το Πόλις πρέπει να πληρωθεί ή μόνο τα ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ που της αντιστοιχούν;

 

Επειδή δεν απαντά στο τηλέφωνο καμία πολεοδομία… (τι περίεργο), αν κάποιος μπορεί να με καθοδηγήσει, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!

Edited by maria_chon
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα σε σχέση με ό,τι ήξερες. Σήμερα που μιλάμε. Αύριο ποιός ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! Μήπως κάποιος συνάδελφος μπορεί να με κατατοπίσει για το πως θα αναλύσω τις αμοιβές μου που αφορούν:

 

αποτύπωση υπάρχοντος, προσχέδια-προτάσεις, και προετοιμασία φακέλου για ένταξη σε πρόγραμμα επιδότησης (προσφορές, αναλυτικές προσμετρήσεις υλικών, συνολικός προϋπολογισμός έργου κ.α.)

 

Τελικά δεν θα προχωρήσει το έργο, λόγο οικονομικών δυσχερειών και θα αποσυρθεί ο φάκελος, έτσι μου ζητήθηκε να δώσω ένα αναλυτικό κοστολόγιο για τις εργασίες μου για να πληρωθώ. Εσείς πως μου προτείνετε να κινηθώ μιας και αυτού του είδους οι εργασίες δεν περάσανε από το σύστημα του ΤΕΕ. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ιωάννα, πρόκειται για ιδιωτική συμφωνία οπότε κοστολογείς τη δουλειά σου όσο εσύ νομίζεις ότι αξίζει.

Δε χρειάζεται να μπλέξεις στα γρανάζια της γραφειοκρατίας με εντολές πληρωμής, φορολογικά κτλ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

Ηθελα να ρωτησω πληροτητα για αναθεωρηση αδειας:

Λοιπον, υστερα απο νομιμοποιηση ισογειου αποθηκης με υπερβαση δομησης και αλλαγη χρησης σε επαγγελματικο χωρο, ο ιδιοκτητης επιθυμει αμεσα να εκδοθει η οικ. αδεια για τα επιπλεον τετραγωνικα.

Στο site της πολεοδομιας για πληροτητα, τι επιλεγω?Αναθεωρηση με αυξηση σ.δ. και σ.ο, ή αναθεωρηση με αυξηση σ.δ?

Και αυτο γιατι, στην μια περιπτωση βγαζει και εγκριση αρχαιολογιας ενω στην αλλη οχι?

Απο αμοιβες βαζω μονο αρχιτεκτονικα και παθ. πυροπροστασια, οκ?

Κατι αλλο που ξεχασα?

Eυχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχαιολογία, καλύτερα ρώτα στην πολεοδομία για να είσαι σίγουρος.

Για αμοιβές όπως τα λες συν τοπογραφικό, αν απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.