Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κολώνες και πλάκα μαζί?


Xronis27

Recommended Posts

Τι έγινε ρε μηχανικάρες, το ρίξαμε στη ''πλάκα''?? :mrgreen:

Τελικά, ο Έλληνας μηχανικός ρίχνει ουρανοξύστη μονοπλόκ :razz: :-P :P

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλά εγώ μία φορά είχα ρίξει κουστούμι και την εξυγίανση

Πφ!

Αυτα ειναι καθημερινή ρουτίνα πλέον!

Ό,τι και να σκεφτεις, σου έχω ένα που δεν πρόκειται να το ξεπεράσεις με τίποτα:

Πρίν από κάθε κουστούμι σκυροδέτηση top-down όλης της οικοδομής με μπαζόπλακα, μπάζωμα και εξυγίανση εδάφους θεμελίωσης χώρια από το μπετό καθαριότητας, προσφέρω δωρεάν αγιασμό της οικοδομής από τον Αη-engineer με τον κόκκορα προσφορα του michanikos.gr και δωρεάν περιποίηση μαλλιών για ένα χρόνο από γνωστό πρώην mods hair**!

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Τι έγινε ρε μηχανικάρες, το ρίξαμε στη ''πλάκα''?? :mrgreen:

Aν δεν το ριξουμε και στην πλάκα... θα πέσει η πλάκα το κεφάλι μας!

...and the winner is...

Γιάννης-Ίος for his innovation excellence and persistence!

Full stop and dash!

 

 

** Η προσφορά ισχύει μόνο για οικοδομικές άδειες. Δεν συμπεριλαμβάνονται ρυθμίσεις του Ν 4014.

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι, τα τζιτζίκια ποιος τα πεταλώνει; :rolleyes:

Σε λίγο καιρό θα βγει εγκύκλιος του υπεκα η οποια θα αποσαφηνίζει πως είμαστε αρμόδιοι και γι'αυτο!

 

Σοβαρα τωρα, κουστούμι σκυροδετήσεις γίνονται.

Ειναι μεν ό,τι καλύτερο, οταν γίνονται σωστα, αλλα κρύβουν μια μεγαλη πιθανοτητα μη ορθής σκυροδέτησης.

Διαλιεχτε και παρτε.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

1000% ορθή η γνώμη του saltapidas και αυτό πρέπει τελικά να μείνει.

Την απόφαση όμως, την καθοριστική, την έχει ο Μηχανικός Έργου (Επιβλέπων Μηχανικός), που αυτός έχει την τελική ευθύνη έναντι του ιδιοκτήτη και της Πολιτείας. Όχι ο γνωστός και γείτονας, (που από άλλες θεματικές ενότητες ακόμα και από συναδέλφους Μηχανικούς άλλης ειδικότητας σαν ιδιοκτήτες έχω δείγματα) να κάνουν κουμάντο στην εφαρμογή-κατασκευή, δηλ. στου κασίδη το κεφάλι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι & καλό μήνα. Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Τόσο το θέμα αν τα έχω βρει με το μηχανικό μου δεν το συζητάμε είναι σαφές διαφορετικά δεν θα του είχα εμπιστοσύνη να αναλάβει το έργο.

Τώρα στην ερώτηση ποιο θα ήταν καλύτερα να ρίξω πρώτα της κολώνες ή την πλάκα μαζί έχω απάντηση και από το μηχανικό & από τον εργολάβο? Αλλά δεν σημάνει ποια θα ήταν θα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα στην ερώτηση που ανέφερα παραπάνω. Στο κάτω κάτω υπάρχει δημοκρατία ό καθένας μπορεί να εκφράσει την γνώμη του. Ο μηχανικός ή ο εργολάβος μπορεί να λέει ότι τον συμφέρει και νομίζει ότι είναι το πιο σωστό για πολλούς και διαφόρους λόγους? Δηλαδή ό κάθε άνθρωπος που μου λέει ότι έμενα μου τα έριξαν κουστούμι κολώνες και πλάκα γιατί να μου πουν ψέματα πιο το όφελος?

Εγώ σαν ιδιοκτήτης θέλω της γνώμες σας που γνωρίζεται από το αντικείμενο και θέλω να μάθω τα πλεονεκτήματα & τα μειονεκτήματα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Εισαι λάθος φιλε μου η εφαρμογή της μελέτης δεν έχει να κάνει με δημοκρατικές διαδικασίες.

Και δημοψήφισμα να γίνει, ό,τι πει ο μηχανικός θα πρέπει να εφαρμοστει.

Δημοκρατικά διαλέγεις το μηχανικό, μετά κάνεις ότι υποδεικνύει.

 

Ο γείτονας δεν λεει ψέμματα, μπορεί για την οκοδομή του ο μηχανικός του αυτό να αποφάσισε.

Όμως δεν έχει καμμία δουλειά να ανακατέυεται στη δική σου.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εισαι λάθος φιλε μου η εφαρμογή της μελέτης δεν έχει να κάνει με δημοκρατικές διαδικασίες.

Και δημοψήφισμα να γίνει, ό,τι πει ο μηχανικός θα πρέπει να εφαρμοστει.

Δημοκρατικά διαλέγεις το μηχανικό, μετά κάνεις ότι υποδεικνύει.

 

Ο γείτονας δεν λεει ψέμματα, μπορεί για την οκοδομή του ο μηχανικός του αυτό να αποφάσισε.

Όμως δεν έχει καμμία δουλειά να ανακατέυεται στη δική σου.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται σε αυτό το site. Ο άνθρωπος μια πληροφορία ζήτησε γιατί πρέπει να απολογηθεί. Και πιστεύω ότι τον καταλαβαίνω απόλυτα γιατί μπορεί η παρέα του να μην είναι μηχανικοί για παράδειγμα απλά άνθρωποι που έχουν εμπειρία από τα δικά τους σπίτια και μηχανικούς

γιατί τι σημαίνει έμπιστος μηχανικός από τη στιγμή που πρώτη φορά κτίζει,

και προφανώς δεν έχει τη δυνατότητα να πληρώσει 5-6 μηχανικούς για να πάρει γνώμες

και επίσης η κατηγορία των ιδιωτών αυτό τον σκοπό έχει να δώσει πληροφορίες, να προσανατολίσει, να βοηθήσει.

Όποιος νιώθει ότι θίγεται και ότι δουλεύει τσάμπα ας μην απαντησει

 

Ναι εμείς οι ιδιώτες είμαστε άσχετοι με την επιστήμη σας αλλά τη σεβόμαστε όπως και εσάς και για αυτό σας ρωτάμε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kostispame, δεν γίνεται επιστημονική κριτική από το internet.

Θα το καταλάβεις πολύ εύκολα αν μπει κάποιος σε φόρουμ κτηνιατρικής και αρχίσει να ρωτάει αν οι οδηγίες του κτηνιάτρου του είναι σωστές ή όχι...

Επίσης, η ζωή είναι σκληρή. Αν κάποιος νομίζει ότι θα βρει στο διαδίκτυο αξιόπιστη πληροφορία για ζητήματα επί των οποίων αμφισβητεί την γνώμη του ειδικού, πλανάται πλάνην οικτρά.

Τέλος, αν πιστεύει ότι μπορεί να λάβει δωρεάν το προϊόν του μόχθου ενός άλλου, κάνει λάθος. Δεν είναι εδώ οι "μηχανικοί χωρίς σύνορα".

 

Και επιπλέον, είμαστε λίγο off-topic, έτσι δεν είναι; :wink:

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Όποιος νιώθει ότι θίγεται και ότι δουλεύει τσάμπα ας μην απαντησει

σιγά που θα σου απολογηθούμε κιόλας. στο net πρέπει να είσαι έτοιμος για όλα αλλιώς να κόψεις το internet

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.