Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση (μεγάλου) φωταγωγού.


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Σε πολυκατοικία, υπάρχει ένας μεγάλος φωταγωγός. Όπως θα δείτε στο συνημμένο αρχείο, οι διαστάσεις του είναι περίπου 4,50 x 3,50 m (!).

Ο φωταγωγός είναι ανοικτός, με μορφή πετάλου, και εκτείνεται από την οροφή Pilotis ως την ταράτσα.

Στην οροφή Pilotis (που είναι ουσιαστικά ο α' όροφος), ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος έχει μετατρέψει το παράθυρο σε πόρτα, με αποτέλεσμα να μπορεί να βγαίνει στον φωταγωγό. Δηλαδή μόλις εισέλθει στο διαμέρισμά του από την κυρία είσοδο, μπορεί να περάσει αμέσως αριστερά στον φωταγωγό μέσω της (παράνομης) πόρτας.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, έχει στεγάσει (!) τον χώρο με ξύλινη κεραμοσκεπή (μπροστά είναι ανοικτός ο χώρος - υπάρχει μόνο ένα στηθαίο ασφαλείας).

 

Το ερώτημα που ανακύπτει είναι αν μπορεί ο Ιδιοκτήτης να τακτοποιήσει τον αυθαίρετο χώρο.

 

(Σημειωτέον ότι στο παρελθόν ο Ιδιοκτήτης είχε "φάει" καταγγελία από την απέναντι (!) πολυκατοικία, είχε έρθει η Πολεοδομία και τού είχε βάλει πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης).

FWTAGWGOS 027.pdf

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω gp1

γιατί απαιτείται συγκατάθεση όλων των συν/τών, ως κοινόκτητο τμήμα της οικοδομής (Β5)

Και να την κάνεις την τακτοποίηση, που μπορείς, η υπόθεση μπορεί να πάει στα δικαστήρια,

εκτός και αν τα καταφέρει ο δικός σου και πάρει συναίνεση απ' όλους,

που μπορεί να μην τους ενοχλεί πιστεύω το κλείσιμο και η ιδιόχρηση,

όπως διαπιστώνω από την λειτουργία του φωταγωγού της οικοδομής

Link to comment
Share on other sites

απαιτείται συγκατάθεση όλων των συν/τών, ως κοινόκτητο τμήμα της οικοδομής (Β5)

Ευχαριστώ ΚΑΝΑ... Τι είναι το Β5 που γράφεις;

Επίσης, απαιτείται όλων των συνιδιοκτητών ή ας πούμε τα 2/3;

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται συναίνεση ΟΛΩΝ των συνιδιοκτητών (αν την έχει μπορεί να τον ρυθμίσει).

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα gp1

απάντηση Μέρος Β' (ερωτο-απαντήσεων ΥΠΕΚΑ-που κοντεύουμε να τις κάνουμε έρωτα-απαντήσεις -να παραμιλάμε δηλαδή κατά τον ....)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

mkara

καλημέρα και σε σένα

Άρθρο 24 2δ (εκεί κατά το τέλος περίπου χωρίς να διευκρινίζεται όμως).

Μάλλον υποθέτω όλων –

 

και εμένα με ενδιαφέρει όμως, γιατί έχω την εξής περίπτωση.

 

Ένας φίλος μου είχε μία 4/όροφη, γιατί τώρα πια δεν την έχει,

στο ισόγειο της οποίας είχε ένα μαγαζί που είχε μεγαλώσει.

 

Ήρθαν τα χρόνια ανάποδα, πτώχευσε και μπήκαν και άλλοι, ως

συνιδιοκτήτες στο κεφάλι του και στην οικοδομή του.

Τώρα ο φίλος θέλει να το τακτοποιήσει.

Έλα όμως που αντιδρούν μερικοί;

 

Αν μάθεις κάτι, ενημέρωσε

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κανα...

 

ο νομος λεει το αντιθετο...και το οτι χρειαζεται να παριει βεβαιωση το εχουμε βγαλει εμεις με αντιθετη σκεψη...αλλα δε λεει απο ποιους;

 

ειναι ζητημα...αλλα θεωρω οτι , ό,τι και να κανουμε εμεις αν θελει καποιος να παει στα δικαστηρια επειδη ο γειτονας εκλεισε κοινοχρηστο χωρο τοτε θα δικαιωθει...οσες βεβαιωσεις και να παρει..

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω εδώ τη διατύπωση του άρθρου 24, παράγραφο 2 / β, που είπε ο ΚΑΝΑ παραπάνω:

 

"...εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή δεν έχει εκτελεστεί σε κοινόχρηστο τμήμα του ακινήτου, η αίτηση μπορεί να υποβληθεί από οποιονδήποτε συγκύριο χωρίς να είναι απαραίτητη η συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών..."

 

Προσπαθώ εγώ να διατυπώσω το ανάποδο:

 

[προσοχή! δική μου ερμηνεία] : εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή έχει εκτελεστεί σε κοινόχρηστο τμήμα του ακινήτου, η αίτηση μπορεί να υποβληθεί από οποιονδήποτε συγκύριο με απαραίτητη τη συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών

 

Άρα, λογικά απαιτείται συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών...

Link to comment
Share on other sites

gp1

έτσι το ερμηνεύω και εγώ,

αλλά για να δούμε τι γνώμη έχει και ο mkara.

Όπως φαίνεται το έψαξε λίγο παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.