Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλωδια υψηλής τάσης και Τοπογραφικό


Recommended Posts

Βρήκα ένα θέμα με καλώδια υψηλής τάσης αλλά ήταν για περίπτωση που ήθελε να οικοδομήσει.

Εγω θέλω να κάνω ένα τοπογραφικό για μεταβίβαση σε οικισμό κάτω των 2000 και δίπλα από τα όρια του οικοπέδου σε απόσταση 10-20μ. διέρχονται καλωδια υψηλής τάσης.

 

Τι γίνεται όσον αφορά το τοπογραφικό διάγραμμα;

 

Δείχνω τα καλώδια υψηλής τάσης και σχεδιάζω μια ζώνη 20μ ;

 

Πρέπει να δείξω τις αποστάσεις που βρίσκεται αυτή η ζώνη εντός των ορίων του οικοπέδου;

 

Μέχρι τώρα σε όλες τις δηλώσεις Ν.651 έχω δει "Μέσα ή δίπλα από την ιδιοκτησία δεν διέρχονται καλώδια υψηλής τάσης της ΔΕΗ"

Πρέπει να γράψω κάτι στην δήλωση Ν.651 ή εαν σχεδιάσω τα καλώδια (με τη ζώνη) αυτό αρκεί;

Link to comment
Share on other sites

δεν μου έχει τύχει ακόμη,αλλά σε τοπογραφικό συναδέλφου είχα δει ότι είχε σχεδιάσει την βάση των πυλώνων σαν τετράγωνο ´οπου έδειχνε το κέντρο τομής τους σαν σημείο. στην δήλωση του νόμου 651 ανέφερε ότι από το γεωτεμάχιο διέρχεται γραμμή μεταφορας ρεύματος υψηλής τάσης.

με λίγα λόγια εγώ κατάλαβα ότι δεν χρειάζεται να δείξεις το πλάτος της εναέριας δουλείας της δεη αρκεί μόνο να το αναφέρεις.(άσε το κτηματολόγιο για την σχεδίαση) :)..

 

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που αναφέρεις ο πυλώνας βρισκόταν μέσα στο γεωτεμάχιο και το ανέφερε. Όταν βρίσκεται σε όμορο ακίνητο τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι η ίδια στην περίπτωση που κάποιο γήπεδο δε συνορεύει με την εθνική οδό αλλά παρεμβάλλεται άλλη ιδιοκτησία αλλά η απόσταση ασφαλείας ας πούμε των 60μ φτάνει στο δικό του .Τη δείχνεις την εθνική και τις αποστάσεις ή όχι?Μα και βέβαια τις δείχνεις γιατί ίσως αυτές οι γραμμές να καθορίζουν τις οικοδομικές γραμμές του γηπέδου και όχι οι πλάγιες αποστάσεις.Στην περίπτωσή σου η δουλεία της ΔΕΗ μπορεί να καθορίζει την οικοδομική γραμμή.Τσέκαρέ το.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρέ το.

 

Πώς; θα ρωτήσω στην ΔΕΗ; θα ξέρουν για τον συγκεκριμένο οικισμό ποιά είναι η δουλεία για τους πυλώνες και τι γίνεται με την οικοδομική γραμμή;

Link to comment
Share on other sites

Βρες το ΦΕΚ της απαλλοτρίωσης και τα διαγράμματα που το συνοδεύουν.

 

και το ΦΕΚ της απαλλοτρίωσης θα το βρω στην ΔΕΗ, στην Κτηματική;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν τη τάση είναι 60; 150; η 400w εάν είναι 150 ή 400 τότε θέλει προσοχή!

Τι πυλώνες έχεις μεταλλικούς η ξύλινους;

Edited by GEORGE KARA
Link to comment
Share on other sites

Εαν είναι Μεταλλικοί 150 η 400 θα είναι, μπορεί να υπάρχει ΦΕΚ κάνε ερώτηση στη ΔΕΗ της περιοχής σου! Συνήθως υπάρχει δουλεία διόδου 20μ εκατέρωθεν του κεντρικού καλωδίου όπου τα ύψη μιας οικοδομής τα ορίζει η ΔΕΗ. Επίσης και στο τοπογραφικό θα πρέπει να το αναφέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.