Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταβίβαση διαμερίσματος


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους

 

Ειμαι νεος τοπογραφος μηχανικος (πιο νεος δεν γινεται) και μου εκατσε η πρωτη δουλιτσα.

 

ο πελατης θελει να πουλησει ενα διαμερισμα 60τ.μ. στα Ν. Φλογητα στη Χαλικιδικη και η συμβολαιογραφος του ζητησε τοπογραφικο διαγραμμα του με τη σφραγιδα του Ν. 651.

 

Με το τοπογραφικο της αδειας απο την πολεοδομια (φωτοαντιγραφο εννοειται) και κοτσαροντας πανω τη σφραγιδα μπορω να κανω τη δουλεια μου η χρειαζεται και τιποτε αλλο?

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν καλή σταδιοδρομία.

συνάδελφε το τοπογραφικό της Πολεοδομίας θα το χρειαστείς για να ελέγξεις τις δικές σου μετρήσεις και να εντοπίσεις τυχόν αποκλίσεις.Αυτ΄΄ο που κάνω εγώ είναι να το αποτυπώσω ώστε να εντοπίσω τυχόν αυθαιρεσίες, προηγούμενα λάθη, αβλεψίες, τυχόν αλλαγές τροποποιήσεις ρυμοτομικού, όρω δόμησης κλπ. Για φαντάσου να προκύψει κάποιο πρόβλημα μετά την αγορά του διαμερίσματος επειδή εσύ δεν έκανες πλήρη εργασία...θα εκτεθείς. Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

 

Ειμαι νεος τοπογραφος μηχανικος (πιο νεος δεν γινεται) και μου εκατσε η πρωτη δουλιτσα.

 

ο πελατης θελει να πουλησει ενα διαμερισμα 60τ.μ. στα Ν. Φλογητα στη Χαλικιδικη και η συμβολαιογραφος του ζητησε τοπογραφικο διαγραμμα του με τη σφραγιδα του Ν. 651.

 

Με το τοπογραφικο της αδειας απο την πολεοδομια (φωτοαντιγραφο εννοειται) και κοτσαροντας πανω τη σφραγιδα μπορω να κανω τη δουλεια μου η χρειαζεται και τιποτε αλλο?

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

 

Ποτε μα ποτε μην βασιζεσαι σε μετρησεις αλλων, ακομη και συναδελφων !! Δεν ξερεις τι μπορει να εχει προηγηθει !!

 

Πηγαινε και μετρα το οικοπεδο και ελεγξε το με το προηγουμενο σχεδιο, πολυ πιθανων θα βρεις διαφορες (ισως μικρες) και κατεθεσε το στον/στην συμβολαιογραφο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια. απλα ελεγα μηπως επειδη το σχεδιο ειναι απο την πολεοδομια ειναι εγκυρο και απλα εκανα μια ερευνα μονο για τη σφραγιδα μηπως εχει αλλαξει τιποτα. Π.χ αν κυρωθηκε καμια Π.Εφαρμ. αν μπηκε στο Κτημ/γιο κτλ.

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

κοίτα να δεις τι γίνεται.

 

Αν εσύ διαπιστώσεις ότι το οικόπεδο έχει διάφορες αποκλίσεις από το οικόπεδο που φαίνεται στην άδεια, η συμβολαιογράφος πιθανώς θα στο γυρίσει πίσω γιατί θα χρειάζεται τροποποίηση της σύστασης οριζοντίων ιδιοκτησιών.

 

Οπότε μετά τι κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε....:)

 

κοίτα αν είναι μικρές οι αποκλίσεις κάτω του 2-4% ίσως και να έβαζα τις παλιές διαστάσεις, αν και δεν είναι το σωστό.

 

Αν διαπιστώσεις πολεοδομικές αυθαιρεσίες και μεγάλες διαφορές στις διαστάσεις εγώ θα τους πρότεινα να κάνουν τα απαιτούμενα από τον νόμο.

 

Ουσιαστικά, επειδή δε πρόκειται να βγάλεις ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις, ειδικά αν είχε μετρηθεί με κορδέλα, θα μετρήσεις το οικόπεδο για εσένα. Να πάρεις μία γεύση του τι και αν θα υπογράψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.