Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότηση με τον 4014 ορόφου με 2 διαμερίσματα.


Recommended Posts

Με την οριστική υπαγωγή (το τελευταλιο στάδιο ) του 4014, μπορείς να εκτυπώσεις βεβαίωση για ρευματοδότηση.

Έχω περίπτωση προσθήκης παράνομου ορόφου που αποτελείται από 2 διαμερίσματα. Ανήκουν σε έναν ιδιοκτήτη και

θα δηλωθεί το σύνολο των 118 τ.μ. ως μια περίπτωση στον 4014. Το ένα διαμέρισμα είναι 60 τ.μ. και το άλλο είναι 58 τ.μ.

Όταν θα εκτυπώσω την βεβαίωση για ρευματοδότηση θα γράφει συνολο Κ.Χ. 118 τ.μ. και θα μπορέσω να πάρω ένα ρολοί της ΔΕΗ.

Έχετε καμιά ιδέα για το πως θα πάρω 2 ρολόγια όταν θα έχει δηλωθεί ένας όροφς 118 τ.μ.?

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Το δικαίωμα χρήσης του δώματος το είχε ένα φυσικό πρόσωπο. Έκανε την κατασκευή

και έβγαλε 2 διαμερίσμτα. Δεν το έριξα με τον 4014 ακόμη. Γι αυτό ψάχνω για συμβουλές...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πρόσεξες ίσως ότι

Δεν σου συνιστώ υποβολή 2 αιτήσεων, αλλά την σύνταξη των αυθαιρεσιών σε δύο φύλλα καταγραφής

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην βεβαίωση που εκτυπώνεις από το ηλεκτρονικό σύστημα στο τέλος της διαδικασίας βλέπω

ότι γράφει το σύνολο των τακτοποιημένων τετραγωνικών (κύριοι χώροι και βοηθητικοί) και τίποτε άλλο.

Εικάζω λοιπόν ότι και σε 2 φύλλα καταγραφής να τα βάλω, εμένα στη βεβαίωση θα μου βγάλει το άθροισμα των τετραγωνικών, δηλαδή 118 τ.μ.

Τέλος δεν μπορώ να κάνω και δοκιμή...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ιδια περιπτωση εχω και εγω.Εβαλα δυο φυλλα καταγραφης αλλα στην βεβαιωση βγαζει το συνολο των 2 διαμερισματων

Link to comment
Share on other sites

Η τακτοποίηση θα βγάζει πάντα το σύνολο των μ2 που υπολογίζονται σε κάθε φάκελο.Η ρευματοδότηση έχει ένα μικρό αγκάθι.Ο νόμος λέει

 

Ν4030 Αρθρο 49 Παρ 9

 

«Για τη σύνδεση κτιρίων ή αυτοτελών ιδιοκτησιών αυ-

τών με δίκτυα κοινής ωφέλειας και για τη λήψη βεβαίω-

σης χώρου κύριας χρήσης υποβάλλεται στον αρμόδιο

οργανισμό και στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία βε-

βαίωση του TEE, με την οποία πιστοποιείται η καταβολή

τουλάχιστον της πρώτης δόσης του ενιαίου ειδικού προ-

στίμου και περιλαμβάνει τα απαραίτητα στοιχεία ταυτο-

ποίησης της ιδιοκτησίας και του κυρίου αυτής

 

Αυτή η ταυτοποίηση πως πραγματοποιείται?Ποια είναι τα στοιχεία που πρέπει να προσκομιστούν για να ταυτοποιηθεί? σχέδια και ποια? (οπότε σε αυτά θα φαίνεται ο αριθμός των διαμερισμάτων και τα ανάλογα ρολόγια της ΔΕΗ?), μήπως υπεύθυνες δηλώσεις , και να γράφουν τι?

 

Αν κάποιος προχωρήσει σε ρευματοδότηση με θετικά αποτελέσματα να μας απαντήσει τα παραπάνω ερωτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η περίπτωση να βάλω 2 έργα τακτοποίησης στο σύστημα. Ένα για 60 τ.μ. και ένα για 58 τ.μ.. Ο ιδιοκτήτης θα πληρώσει το ίδιο σε

πρόστιμο (εκτός της παράβασης της πέργκολας που απο εκεί που θα πλήρωνε 500 €, θα πληρώσει τώρα 2 πεντακοσάρικα). Θα πληρώσει

όμως 2 φορές αμοιβή μηχανικού. Νομίζω ότι μόνο αυτήν η λύση υπάρχει για σίγουρια.

Link to comment
Share on other sites

...................και περιλαμβάνει τα απαραίτητα στοιχεία ταυτο-

ποίησης της ιδιοκτησίας και του κυρίου αυτής...........

 

Η ταυτοποίηση έχει να κάνει με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη (ον/νυμο, ΑΦΜ, κ.α.),

τα στοιχεία του γεωτεμαχίου (συντ/νες, διεύθυνση, κ.α.), με το ποσό του προστίμου

και τέλος με το σύνολο του εμβαδού κύριων χώρων και βοηθητικών χώρων.

 

Δυστυχώς όμως δεν δίνει μία περιγραφή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας,

για παράδειγμα: "Α' όροφος διαμέρισμα Α-6"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.