Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος στατικού υπολογισμού σε διώροφο


Recommended Posts

καλησπέρα, είμαι νέα αρχιτεκτόνισσα, και είναι να περάσει ο πρώτος ολοδικός μου φάκελος στατικά.

πρόκειται για ένα 2όροφο, οπότε και τα στατικά τα υπογράφω εγώ.

τί κόστος να υπολογίσω για την εκπόνηση της μελέτης ? φαντάζομαι ότι υπάρχει κάποια τιμή στο τετραγωνικό...

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

ότι βγάζουν οι αμοιβές του ΤΕΕ

 

όπως βγαίνει το κόστος για τα αρχιτεκτονικά

 

εκτός αν εννοείς οτι θα κάνει άλλος τη μελέτη και εσύ θα βάλεις την υπογραφή

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ένα πρόγραμμα αμοιβών ή αν μπεις στο πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ μπορείς να υπολογίσεις τη νόμιμη ελάχιστη αμοιβή.

 

Αυτό για τιμή ανά τμ κάνω πως δεν το διάβασα. Προσωπικά το βρίσκω πολύ υποτιμητικό γιατί θεωρώ ότι πας να αγοράσεις ύφασμα και όχι στατική μελέτη που αν δεν είναι καλή μπορεί μέχρι και να χαθούν ανθρώπινες ζωές!

 

Εσύ πληρώνεσαι με το τμ για τα αρχιτεκτονικά;

Link to comment
Share on other sites

μισό γιατί μπορεί να μην το έθεσα σωστά

εγώ υπογράφω, οπότε υποθέτω ότι δεν θα δώσω όσα πήρα ως αμοιβή για τα στατικά σύμφωνα με το ΤΕΕ

επειδή δεν ξέρω να υπολογίσω τα στατικά και δεν δουλεύω κάποιο από τα κατάλληλα προγράμματα στατικής επίλυσης, θα το κάνει κάποιος συνάδελφος, πολ. μηχ υποθέτω..

 

όσο για την τελευταία ερώτηση, Χάρη, κάνω ότι δεν την διαβασα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν φιλική συμβουλή θα σου έλεγα να προσέχεις τι υπογράφεις εφόσον δεν μπορείς να το ελέγξεις.

 

Ειδικά τα στατικά.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν πληρώνεσαι για τα αρχιτεκτονικά με το τμ και καλά κάνεις. Γιατί ένας Πολιτικός Μηχανικός να πληρωθεί με το τμ για μια στατική μελέτη.

Αν δηλαδή υπογράψω εγώ τα αρχιτεκτονικά, που έχω κάθε δικαίωμα και μάλιστα χωρίς προσυπογραφή Αρχιτέκτονα όπως απαιτείται στην περίπτωση σου προσυπογραφή από Πολιτικό Μηχανικό για τη στατική μελέτη, θα αμοιφθείς με το τμ;

 

Σου υπενθυμίζω ότι τη συζήτηση αυτή και την πληρωμή με το τμ εσύ την ξεκίνησες;

Link to comment
Share on other sites

Η απορία της συναδέλφου μας, για πληρωμή με τ.μ. των στατικών, για μένα είναι απολύτως κατανοητή και δικαιολογημένη, από τη στιγμή που στο χώρο μας υπάρχουν συνάδελφοι στατικοί που λειτουργούν έτσι. Πραγματικά γινετε εξευτελισμός της μελέτης μ΄αυτό τον τρόπο. Εδώ υπάρχει σχετική διαφήμηση στο περιοδικό του ΤΕΕ για 0,50 ευρώ/τ.μ. (δε θυμάμαι και ακριβώς τώρα) τι μου λέτε τώρα. Άρα αυτή η αντίληψη βγαίνει και προς τα έξω και δικαιολογημένα την έχουν κάποιοι συνάδελφοι που δεν είναι γνώστες στατικών.

Link to comment
Share on other sites

και πως να πληρωθεί δηλαδή?

με ποσοστό επι της νόμιμης αμοιβής?

να αφαιρέσουμε το φόρο που πλήρωσα και να του δώσα τα ρέστα?

εγώ ρώτησα τι να υπολογίσω να δώσω.

όταν είναι διώροφο δεν νομίζω ότι χρειάζεται προσυπογραφή

 

ilias σε ευχαριστώ πολύ γιατί ένιωθα σαν εξωγήινο μέχρι τώρα με τις απαντήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

ισμήνη θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις τη συμβουλή της myri.

 

Είναι δυστυχώς κακό πράγμα η απληστία και όσον αφορά τα στατικά επικίνδυνο. Έχω δει ξυλοτύπους που υπογράφουν αρχιτέκτονες (αυτούς που αγοράζουν με το τ.μ.) και δεν ξέρω αν θα πρέπει να γελάσω με αυτό που βλέπω ή να κλάψω γι' αυτούς που θα μείνουν μέσα. Σου προτείνω να έχεις μόνιμη συνεργασία με ένα καλό μηχανικό, τα αρχιτεκτονικά του οποίου θα κάνεις εσύ, αυτός τα στατικά και εν τέλη ο κάθένας την αμοιβή του. Εννοείται ότι ο καθένας πληρώνει τις κρατήσεις του. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.