Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος στατικού υπολογισμού σε διώροφο


Recommended Posts

Σου προτείνω να έχεις μόνιμη συνεργασία με ένα καλό μηχανικό, τα αρχιτεκτονικά του οποίου θα κάνεις εσύ, αυτός τα στατικά και εν τέλη ο κάθένας την αμοιβή του. Εννοείται ότι ο καθένας πληρώνει τις κρατήσεις του. :wink:

 

Στην προκειμενη περιπτωση, την επιβλεψη των στατικων ποιος θα την κανει ?? Ο πολ. μηχ. ή την κανει αυτος που εχει αναλαβει το εργο ανεξαρτητα αν εδωσε την στατικη μελετη στον πολ μηχ. ?

Link to comment
Share on other sites

αυτός που θα πάρει την αμοιβή της επίβλεψης εφόσον εξυπακούεται

ότι μπορεί να διαβάσει τα σχέδια των ξυλοτύπων...

Link to comment
Share on other sites

Προσυπογραφή από Πολιτικό Μηχανικό χρειάζεται πάντα για τον αντισεισμικό και για τη θεμελίωση εφόσον γίνεται με πεδιλοδοκούς ή κοιτόστρωση.

Κανονικά και σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία θα έπρεπε να αμοίβεται ο πολιτικός μηχανικός που προσυπογραφεί με την αμοιβή του αντισεισμικού (80% αρχικής αμοιβής στατικών) τουλάχιστον.

Ειδικά για την πολεοδομία Θεσσαλονίκης υπάρχει επίσημη απάντηση της διευθύντριας ΤΧΑ σε σχετικό έγγραφο ερώτημά μου. Ψάξε στο forum και θα τη βρεις.

 

Στο θέμα μας τώρα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου και για την οικονομία του forum δεν ανοίγω ξεχωριστό θέμα.

Έχω μια άδεια διώροφης κατοικίας. Θα υπογράψω την αρχιτεκτονική μελέτη. Τι κόστος να υπολογίσω για την εκπόνηση της μελέτης από Αρχιτέκτονα; Φαντάζομαι ότι υπάρχει κάποια τιμή στο τετραγωνικό...

Ευχαριστώ πολύ!

 

Αν ακούγεται ειρωνικό, υποτιμητικό ή ό,τι άλλο θες, είναι ΑΥΤΟ ακριβώς που ρώτησες ισμήνη ζούρα από την άλλη πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Μη χρησιμοποιείτε τόσο βαριές εκφράσεις τύπου «απληστία».

 

Πολλοί μη-ειδικοί κάνουν και υπογράφουν Αρχιτεκτονικές Μελέτες. Και σε αυτούς μπορούμε να προσάψουμε τον παραπάνω χαρακτηρισμό.

Και μάλιστα τις προτιμούν έναντι του δικού τους πεδίου.

 

Και η δικαιολογία «δεν πέφτει» δεν αναπληρώνει την έλλειψη ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, δεν είναι καθόλου το ίδιο γιατί εσύ δεν μπορείς να έχεις μια διώροφη κατοικία, και να χρειάζεσαι αρχιτεκτονικά, θα έχεις ένα διώροφο σκελετο!

όταν δεν έχουμε δηλαδή ούτε ραντιε ούτε πεδιλοδοκούς δεν χρειάζεται, ε?

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο ακριβώς. Θέλεις να στο διατυπώσω διαφορετικά:

Έχω έναν πελάτη με οικόπεδο στο οποίο θέλει να κτίσει μια διώροφη κατοικία. Την αρχιτεκτονική μελέτη θα την υπογράψω εγώ. Πόσο πάει το τμ για την Αρχιτεκτονική μελέτη αν τη δώσω σ' έναν Αρχιτέκτονα.

 

Τότε χρειάζεται μόνο για τον αντισεισμικό για τη μελέτη και την επίβλεψη.

 

myri

Νομίζω ότι υπάρχει μια διαφορά. Άλλο να κάνω την αρχιτεκτονική μελέτη και να την υπογράψω και άλλο να την υπογράψω αλλά να τη δώσω σ' έναν Αρχιτέκτονα να την κάνει. Στην προκειμένη περίπτωση αυτό γίνεται με τα στατικά. Κάποιος μηχανικός κάνει μια μελέτη, ενώ την υπογράφει κάποιος άλλος. Αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά.

Την άποψή μου για τα δικαιώματα στις μελέτες την έχω εκφράσει σε σχετικό θέμα για τα επαγγελματικά δικαιώματα και συμφωνώ εν μέρει με την άποψη που ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή απάντηση δόθηκε από τον ilias (αν και θεωρητικά έχει δίκιο ο Χάρης), απλά νομίζω ότι είναι ανώφελο να συζητηθεί πάλι το ίδιο θέμα με την τιμή/m2

Link to comment
Share on other sites

στο θέμα απλιστία αναφέρομαι είτε την κάνει μόνος του είτε όχι

 

ίσα ίσα να κάνεις μόνος σου μια μελέτη που δεν ξέρεις είναι ακόμη χειρότερο

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι γεγονός πως μία πολύ μεγάλη κατηγορία Πολιτικών Μηχανικών τα βγάζει πέρα δουλεύοντας "φασόν" στατικά.

Στην προκειμένη ποιος φταίει, αυτός που τα κάνει ή αυτός που τα δίνει και μετά υπογράφει στο γάμο του Καραγκιόζη?

Αλήθεια ποιος διώχνει δουλειές όταν του έρχονται?

Link to comment
Share on other sites

στο θέμα: Εταιρεία μηχανικών, τι διακανονισμός γίνεται

http://www.michanikos.gr/viewtopic.php?t=3330&highlight=

 

δόθηκαν απατήσεις στο ποιός παίρνει τι

και το ποσοτό της μελέτης το βρίσκω χαμηλό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.